Home office, online bejárható kiállítások és kirajzolódó új szemlélet. Körkép arról, hogyan telnek a mindennapok az építészeti központokban, intézményekben és mi veszi át az elmaradt programok helyét.
Hétfő óta az Építészfórum szerkesztősége is áttért az otthoni munkavégzésre, a szerkesztőségi értekezletek innentől határozatlan ideig online térben zajlanak, ahogy sok hazai építészirodánál is. De mi a helyzet az építészeti központokban, szövetségnél és kamaráknál? Március 11. óta rendkívüli vészhelyzet van érvényben Magyarországon: lezárt határok, bezárt oktatási és kulturális intézmények, szórakozóhelyek, míg a vendéglátóhelyek délután 3-ig tarthatnak nyitva. Legalábbis e cikk írása közben még ez a helyzet, de a rendkívüli intézkedések napról napra, óráról órára változnak. Hétfőn már beszámoltunk arról, hogy a hazai építészirodák milyen megoldásokat alkalmaznak ebben az időszakban, de miközben az emberek többsége valamiféle posztapokaliptikus eseményre készül, mi történik az építészeti kultúrtérben?
FUGA
Múlt héten még csökkentett nyitvatartással számolt a FUGA csapata, noha a programokat a kormányzati és önkormányzati döntésekhez igazodva lemondták, a kiállítások és a könyvesbolt az akkori tervek szerint még egyénileg látogatható lett volna. Hétfőn viszont a FUGA határozatlan időre bezárt. Mi lesz most? A RAS 30 – 30 éves a Regionális Alternatív Stúdió és Marko Mäetamm: Hmmm… what should I write…? című két új kiállítás bemutatóját felépítik és a központ online felületein képek, videók formájában megtekinthetővé teszik a következő hetekben. A további kiállítások alkotóival, szervezőivel a FUGA folyamatosan egyeztet, így az új időpontokról, aktualitásokról folyamatosan tájékoztatják a nagyközönséget.
KÉK – Kortárs Építészeti Központ
A kialakult helyzetre való tekintettel a KÉK közösségi irodája határozatlan időre bezár. A tavaszi programjaikat elhalasztják, de későbbi időpontban mindent bepótolnak, így egy színes és vidám őszi programsorozat várható – nagy valószínűséggel a májusi Budapest100 is ekkor lesz. „Az építészetről, városról, épített környezetről való diskurzus azonban nem áll le, dolgozunk a karantén alatt is megvalósítható távprogramok kialakításán." – írják a KÉK csapata.
Lechner Tudásközpont
A járványügyi helyzet miatt március 12-től a Lechner Tudásközpont Budafoki úti, március 13-tól pedig a Bosnyák téri telephelyén is átmenetileg szünetel a személyes ügyfélfogadás.
Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ
Az intézmény gyűjteményei március 13-tól bizonytalan időre bezárnak, ezáltal a kutatószolgálati tevékenység is felfüggesztésre kerül. A további intézkedésekről, fejleményekről a múzeum honlapján és Facebook oldalán nyújtanak tájékoztatást.
MÉSZ – Magyar Építőművészek Szövetsége
Mire megérkezett a szép idő és egyre több programon vehettünk volna részt, a lakásainkba szorulunk. Ahogy látjuk, minden hely zárva tart, így az Ötpacsirta utcában a MÉSZ Titkárság ügyeleti rendben dolgozik, telefonokat hétfőtől csütörtökig 9-16 óra között fogad, a MÉSZ Könyvtár bizonytalan időre bezárt, az épületben nincs recepció. A BÉK, a MÉK is felfüggesztette személyes ügyfélfogadását, az ügyintézésekről a szervezetek saját honlapján tájékozódhatnak. Ezzel párhuzamosan a MÉSZ Székházban tartott programok is elmaradnak, ezeket a jövőben pótolni fogják, az új időpontokról a MÉSZ honlapján és közösségi média felületein lehet tájékozódni.
Noha a felsorolt intézmények a fővárosban vannak, a helyzet az ország más területein is hasonló: a vidéki kamaráknál is rendkívüli ügyviteli szünet van, a személyes ügyfélfogadás szünetel, a programokat lemondták, a művészeti központok pedig zárva tartanak.
Fürdős Zsanett
Vezetőkép: MÉSZ Székház