Hatalmas ferde zöldtető mögött bújik meg ez a krakkói családi ház, az utca felől – kis hunyorgással – szinte láthatatlanul. Az építész így próbálta visszaadni a túlfejlesztett területen a természetnek azt, ami jár neki. A házat a tervező, Bartłomiej Drabik szövegével és fényképeivel mutatjuk be.
A lakóház a lengyelországi Krakkó agglomerációjában áll. A terület egy tíz házból álló fejlesztés keretében épült be, a magas telekárak miatt meglehetősen sűrűn. Hogy a lakók számára privát szférát tudjunk biztosítani, a házat a bevezető út és az északi szomszédok elől a tetőfelület rejti el. Innen a név – Ház a tető mögött.
A város dinamikus fejlődése miatt egyre több, korábban természetes állapotú területet építenek be – ezét fontosnak tartottuk az ökológiai alapokat a tervezés folyamán. Az épület északra néző tetőzete pozsgás növényekkel beültetett zöldtető, a benapozott déli felületre pedig napelemeket helyeztünk el.
A zöldtető 45 fokos lejtőt képez. Egyszerűbb lett volna hagyományos, lapos zöldtetőt megvalósítani, de a helyi szabályozás nem tette lehetővé – magastetőt írtak elő. Ez a megoldás jóval drágább, bár a zöldfelület léptéke így jelentősen meghaladja az épület által elfoglalt területet. Azt is mondhatjuk: kamatostól adtuk vissza a természetnek, amit elvettünk tőle.
A ház legkarakteresebb eleme a laminált tölgyből készült tetőszerkezet az átlósan vezetett gerendákkal, amelyek a tető szélénél elvékonyodnak. Ez a struktúra nem csak kívülről látható, hanem megjelenik az épületbelsőben. A két ferde tetősík találkozásánál ablaksor enged természetes napfényt a belsőbe. A földszint felett magasan elhelyezett nyílászárók kinyitásakor működésbe lép a hatékony természetes ventiláció.
Stúdiónk, a Superhelix mindig kiemelt figyelmet szentel annak, hogy az épületek miként változnak az idővel, hogy mi történik a felhasznált alapanyagokkal. A déli homlokzatot vörös cédrusból készült deszkázattal burkoltuk. Ennek nem szükséges kémiai védelem az időjárás vagy a rovatok ellen, viszont idővel nemesen patinásodik, ezüstszürke színűvé válva. A zöldtető szintén nem igényel speciális gondozást. Nem szükséges öntözni, és nem okoznak problémát a hosszabb száraz időszakok sem: fenntartását a tető északi fekvése, valamint a növények vízmegtartó képessége garantálja.
Az épületet téglalap alaprajzzal terveztük, két szintje összesen 189 négyzetméter. A külvárosi elhelyezkedésnél fogva a tömegközlekedés nem különösebben jó, így a lakók többnyire személygépkocsit használnak. Ezért helyeztük a garázst az épület belsejébe, a földszintre, a nappali és a konyha közelébe. A vendégszoba, a mosdó és a kiszolgáló helyiségek ugyanitt találhatóak. Az emeleten van a szülői háló egy gardróbbal és fürdőszobával, két gyerekszoba, az ő fürdőszobájuk és egy játszószoba. Ez utóbbi idővel más célra is használható – ha például a család tovább növekedne.
A szöveget fordította és szerkesztette: Kovács Dániel