Az olmützi püspök által a 13. században alapított, történelmi morva kisváros, Kromerzsízs (Kroměříž) kertvárosában, egy igen keskeny, hosszúkás, nehezen beépíthető formájú telket vásárolt szerény pénztárcájú tulajdonosa. A telek alakja mellett, az azon található korosabb fák – amikhez a tulajdonos joggal ragaszkodott – és az építkezésre szánt szűkös költségvetés határozott keretek közé szorította a tervezésre felkért cseh Archteam iroda lehetőségeit. Az eredmény azonban az iroda életét és sikereit jól meghatározó, többszörösen díjazott kisméretű családi ház lett, amelyet a tervezői a „kert közepére felállított bútordarabként” definiáltak.
A 66 m2-es alapterületű ház a telek keskenysége miatt két oldalában, a szomszédok felé zárt, de előre és hátra, a kert irányába kinyílik. A helyszínen összeállított, lényegében egy központi elemből álló fagerendázatra épített, másutt előkészített, előre gyártott, de hő- és nedvességálló felülettel bevont falapokból felhúzott, szerény, de mégis tágas ház meglepően nagyvonalú bejárattal fogadja az érkezőket. Az utca felől nyitott kertrészből hatalmas előtető vezet be a két üvegajtó közé kiképzett belépőbe, az épület, majd az azon keresztül elérhető hátsókert azonban már jóval intimebb.
A ház belső tere szerkezetileg és anyaghasználatában meglehetősen homogén, lényegében a nyers falapok dominálnak, ezt a mennyezeten titán- és cinklemezek egészítik ki. Mindezt jól színesítik a külsején kontrasztként meg-megjelenő sötétvörös panelek, illetve a kert két irányába nyitott hatalmas üvegfalak határtalan horizontot nyújtanak a bennlevők számára. Az épület belső tere teljesen átlátható, az elválasztófalak egy része üvegtáblából készült, az emeletre felvezető lépcső is légiesen lebeg, a galériákat üveges korlát szegélyezi, így töretlenül hagyva a közös légteret.
A kertben eredetileg meglévő fák elhelyezkedése és látványa is nagyban meghatározta a ház tervezési koncepcióját: a helyiségek nagy üvegfelületeit igyekeztek a fák irányába pozícionálni, így a kellemes vizuális hatás mellett a napnak kitett felületek természetes árnyékolását is segítik. Az emeleten zárt, kockaforma erkélyeket is kiképeztek, amelyek nem lépnek ki a ház meghatározó, teljesen szabályos kubus formájából.
A földszinten L-alakban kialakított, konyhával egybeépített nappali és ebédlő a kert hátsó felébe nyitott. A padló folytatásaként, azzal egy szinten, a kültérben kiképzett fajárda tényleges meghosszabbítása a ház közösségi tereinek. Az épület belső teljes nyitottsága, amely akár túlzásként is hathat, kifele jól irányított üvegfelületekkel folyik egybe a kert világával, a többi irányban azonban mégis zárt maradt, így a bentlakók számára intim közeget nyújt.
Az Archteam által 1,5 millió koronából (mai áron nagyjából 16,5 millió Ft) megépített hatalmas „kerti bútorként” funkcionáló ház valóban együtt él a kerttel, aktív, közös szerepet szán neki, szabályosan kivezet a házból, végig a fák között a kültéri társasági helyig, a tűzrakóig.
Bán Dávid