Programok

Hello Wood Project Village - Letelepedés: A megérkezés rítusai

2016.05.23. 08:24

A Hello Wood Project Village címmel rendezi idei nyári egyetemét és fesztiválját a Kapolcs melletti Csórompusztán 2016. július 14-22. között, ahol nemzetközi hírű szakemberek vezetik majd a projecteket, 12 országból érkeznek csoportvezetők az idei Hello Woodra.

Idén hetedik alkalommal rendezi meg a Hello Wood Architizer A+ Award-díjas nemzetközi nyári egyetemét és fesztiválját július 14 és 22 között. A 2015-ben indult Project Village (Falu Projekt) folytatásaként az idei évben a letelepedés és a közösség otthonteremtésének kérdéseivel foglalkoznak az építészek és a diákok a Kapolcs melletti Csórompusztán. Az idei tábor címe: LETELEPEDÉS: A MEGÉRKEZÉS RÍTUSAI. 2016-ban olyan elismert építészek és művészek fognak projektet vezetni,  mint a német installációs művész,  Markus Heinsdorff; az interdiszciplináris kutatásokkal és kortárs urbanisztikával foglalkozó Urban Think-Tank; az építészet szociális vonatkozásait elméletben és gyakorlatban kutató lisszaboni FORA, a berlini művészeti egyetem, az UDK kutatói, a Moszkva-Bázel-New York háromszögben mozgó, fotósokkal, képzőművészekkel és dizájnerekkel együtt dolgozó Kosmos Architects  csapata, valamint számos független építész a világ 12 országából. A szervezők várják az építészetet, dizájnt, formatervezést hallgató egyetemisták és főiskolások jelentkezését a 8 napos programra. A jelentkezőknek május 22-ig kell regisztrálniuk.

Az elmúlt évben mintegy 30 ország 20 egyeteméről érkeztek diákok és építésztanárok, hogy elindítsák a Project Village-et (Falu Projektet). A tavalyi év során a cél egy olyan alternatív, kísérleti faluközösség létrehozása volt, amelyben az elkészült installációk és épületek egymásra és a közösség igényeire reflektálnak. Így született a Rolling Pub (Guruló Kocsma), a Village Cinema (Falumozi), vagy éppen a Migrant House (Migrációs Ház). Az elkészült installációk a tábor után a Művészetek Völgye és a Sziget Fesztivál közösségi helyszíneiként működtek tovább.

A Hello Wood egyszerre nyári egyetem és fesztivál: napközben folyik az építés, este pedig előadások, vita-sorozatok és bulik folyamán alakítják ki a résztvevők a falu szerekezetét. Ez nem csupán a tanár-diák viszonyt értelmezi újra, a hanem az építész-megrendelő kapcsolatot is. A Hello Wood az eddiginél is jobban szeretné bevonni a diákokat az ötletelésbe, akiknek lehetősége nyílik az esti prezentációk során saját ötleteiket is előadni. Idén a hangsúly a letelepedésre, az otthonteremtésre, a hosszabb távú tervezésre kerül, melynek keretében a csapatok egy permanens rendszert, az építészek által ideálisnak tartott falu szerkezetét hozhatják létre. A terv egy olyan Hello Wood falu megépítése, amelynek épületei a tavalyi évvel szemben már nem vándorolnak. A tartós épületközösség campusszá áll össze, amelyet évről évre benépesítenek a diákok és csoportvezető tanárok, így biztosítva a campus folyamatos megújulását. Miután a résztvevők megérkeznek a Faluba, a letelepedés építészeti kihívásait vizsgálják. Olyan problémákra keresik majd a választ mint a vendég és vendéglátó szerepek ideiglenes, felcserélhető státusza, a megérkezést követő első (pragmatikus vagy szimbolikus) építészeti mozzanatok, illetve azt is vizsgálják, miként tud egy tér befogadni különféle szokásokat, és milyen az az építészeti nyelv, amelyet a közösség sajátjának érez. A körülbelül tízfős, csoportvezetőkből  és diákokból álló csapat három köbméter fából dolgozhat  azon a csórompusztai földterületen, amelyen a Hello Wood szeretné megalapítani vidéki campusát.

A Hello Wood független oktatási platform, amely évente rendezi meg Európa egyik vezető építészeti nyári egyetemét, amely workshopból, előadásokból és szimpóziumból áll. A Hello Wood Magyarország egyetlen angol nyelvű építészeti nyári egyeteme és fesztiválja, így egyedülálló lehetőséget biztosít a nemzetközi csapatokban dolgozó magyar diákoknak, hogy konkrét helyzetekben gyakorolhassák az angol építészeti szaknyelvet. A Hello Woodon készült munkák két fő jellegzetességet hordoznak magukon: nagyrészt fából készülnek, valamint ötvözik a művészi megközelítést a társadalmi gondolkodással. A tábor 2015-ben elnyerte a rangos Architizer A+ Awards “Learning” kategóriájának díját, sőt, a kategória közönségdíját is a magyar csapat kapta.