Design/Formatervezés

Hello Wood @ Sziget

2013.08.08. 11:59

Harmadszor is kiköltözött a Szigetre a Hello Wood, hogy a fesztiválközönség is belekóstolhasson az egyhetes összművészeti tábor legjavába. Az építész- és designer fiatalok idén a Step closer! - Lépj közelebb! mottó jegyében dolgoztak együtt a szakma nagyjaival, hogy az elhalványuló emberi kapcsolatok erősítésére fordítsák kreativitásukat.

A Sziget közönségét ezúttal is a nemrég lezárult tábor legkiválóbb alkotásaival kápráztatják el, látványban erősítve velük a fesztivált. Nem hiányozhat a Hello Wood idei első helyezettje, a neves lengyel Moomoo Architects által megépített Polifónia, amely a hallás, a látás, a szaglás és a tapintás élményét szövi össze. A fedett folyosó maga az “érzékelés kapuja”, amelyen áthaladva a szerkezet tetejéről lelógó, sűrű falécek szélcsengő módra zenélnek, a kezünkkel átérezhetjük a fa finomságát, és mindennek természetesen a látványa és illata is csodálatos.

Losonczi Áron, az üvegbeton feltalálója és Turányi Bence iWood nevű zenemegosztó szerkezetükkel arra a ma már teljesen szokványos helyzetre reagáltak, amikor egy társaságban mindenki a telefonjával van elfoglalva. Anélkül, hogy elvetnék ennek a modern idillnek a digitális elemét, összekötik a részvevőket egy analóg technikával: egy fából készült zenemegosztó eszközzel. Ezzel lehetővé teszik, hogy a közösség együtt élvezze a modern technika nyújtotta kényelmet (adott esetben a zenehallgatást), elszigetelődés nélkül.

A Sporaarchitects munkatársainak alkotása, az Asztal fantázianevű asztal-installáció pedig akár 120 embert is képes összekötni, evés, ivás, vagy egy jó beszélgetés keretében. Nem is akármilyen alakzatban, hiszen a 43 méteres mobil szerkezet egy szót formál meg, ami mi más is lenne, mint: WOOD.

A Mordor Malma szélerőmű egy monumentális, 6 méter magas szélmalom, amelynek központi tengelyén 24 lapát forog. Alkotói, Nagy Nándor és Szabó Bulcsú nem csak a látványra törekedtek, hanem a fenntarthatóságra és a természetes erőforrásokhoz való közelségre is fel akarták hívni a figyelmet. Hozzájuk hasonlóan a brit Oliver Sales és az osztrák Pap Bence is a természetből merítettek ihletet, amikor megalkották sátor-szerű Tom Dom installációjukat, amelyben a digitális tervezési technika a természetben megtalálható formákkal és mintázatokkal találkozik.

A közönség-díjat is elnyerő Panorama Peep Hole (táborbeli nevén: Body bar) pedig nem más, mint nem csak a Sziget, de valószínűleg a világ legkisebb kocsmája. Suzana Milinovic és Rufus van den Ban projektje kísérlet volt arra, hogy 1,44 négyzetméteren minél több vendég és kocsmafunkció kapjon helyet úgy, hogy mégis kényelmes és működőképes legyen, és a túlzott közelséggel újfajta interakciókat ösztönözzön az emberek között.

Ha már eléggé felborzolta a kedélyeket ez a rengeteg vizuális élmény, mindenkit várnak a Huszár András és Mechle Balázs által tervezett Tojások, amelyek a fesztiválozók rekreációját és békés megpihenését szolgálják. A 6 méter magas és 5 méter átmérőjű építmények 15-20 embert is képesek befogadni, hogy elmeditálhassanak a nagy ontológiai kérdésen: mi volt előbb, a tyúk, a tojás vagy a Sziget?

Szintén a buliban megfáradtak számára nyújt enyhülést a Pozsár Péter tervei alapján készült a Tornádó, amely 40 fúvókán keresztül hűsíti vízpárával a felforrósodott testeket. Idén mindezt még hatásosabb látvánnyal teszi, hiszen Szőke Gábor Miklós is beszállt a tervezésbe.


készítette: Ráday Péter

A Hello Wood Factory gyakornoki programjának keretében pedig a magyarországi Greenpeace együttműködésével megépült a méhsejt-installáció. “Ha elpusztulnak a méhek, az emberiségnek legfeljebb négy éve van hátra” - mondta Einstein. Ezen, a ma még inkább aktuális, gondolaton alapszik a méhkaptár strukturáját idéző pavilon, amelyben a témakörről készült rövid kiállítás kap helyet.