Trausdorf, Esterházy Majorság rekonstrukciója, meghívásos építészeti tervpályázat
Előzmények - következtetések
A majorság, mint önellátó kistelepülés modellje képezte a Kismarton közelében található Trausdorf an der Wulka (Darázsfalu) településen álló Esterházy-majorság rekonstrukciójára kiírt pályázat alapját. A történeti majorság fogalma ma már csak formai és telepítési viszonylatban értelmezhető. A terület értékét története és emlékeinek karaktere adja. Egy új beavatkozásnak figyelembe kell vennie és intergrálnia kell ezeket az értékeket. Tervünk az együttest kortárs építészeti eszközökkel rekonstruálja, a meglévő értékek megtartásával.
A helyreállítás/megőrzés stratégiája
Telepítés, tipológia
Minden közelmúltból származó hozzáépítést és melléképületet (pl. benzinkút, garázs, lakóépület, stb.) elbontunk. A majorság történetileg értékes részeit megtartjuk és mintaként használjuk a helyreállítandó építészeti elrendezés kialakításához. A megőrzendő épületek az alábbi funkciókat tartalmazzák, az óramutató járásával megegyezően, a helyszínrajzon a bal alsó sarokból indulva:
- intézői lak
- pajta, kovácsműhely
- személyzeti lakások
- istálló
További lehetőséget kínál egy új épület számára az egykori lakóházak területe, amelyeket nem tartunk megőrzendő értéknek. Tervünkben az együttes tisztán felismerhető, új központját a halastó képezi, erre fordul mind az öt épület főhomlokzatával. A majorság kerítését helyreállítjuk és egy újabb kaput nyitunk rajta. Ezek a jelek a tájban (pont, gyűrű, vonal = tó, épületek, kerítés) különböző rendeltetésű tereket határolnak le:
- reprezentatív központi belső udvar (az épületegyüttesen belül): kert, tó, facsoport
- privát és félprivát szabadidős területek (az épületek között): erdő, mező
- félnyilvános területek (az épületek és a kerítés között): szállítás, parkolás
- végtelen természeti környezet (a kerítésen kívül): mezőgazdasági területek
Építészeti koncepció
Az épületek megőrzését/rekonstrukcióját az alábbi alapelvek szerint végezzük:
- az eredeti arányokat megtartjuk
- a külső falakat megtartjuk, a belsőket elbontjuk
- a homlokzati nyílások megmaradnak, új megnyitásokat nem tervezünk
- a tetőket elbontjuk és kortás elemekkel helyettesítjük
- a tetők síkja, dőlésszöge a halastó felé megmarad
- a tetőkontúrt átformáljuk a jövőbeni hasznosításnak megfelelően
Az új tetőfelépítmény a meglévő épületrészekre is felkerül, különböző feladatokat látva el:
- időjárás elleni védelem: a tető elsődleges funkciójának megfelelően védi a megtartott falakat
- térképző elem: a tető beépített padlástérként szolgál
- térstrukturáló elem: a tető térelhatároló szerepet tölt be
- térszervező elem: a tető berendezési tárgyként is megjelenik a belsőben
Anyaghasználat
Az általunk javasolt anyagok láthatóvá teszik a rekonstrukció és a felújítás stratégiáját. A megőrzendő épületrészek (külső falak) hagyományos vakolatot és fehér színt kapnak, minden új bővítést, részletet pedig függőlegesen rakott faburkolattal öltöztetünk fel. Ezek a szerkezetek nagy pontossággal, kedvező körülmények között, üzemben előregyártva készülnek, jelentősen lerövidítve ezzel az építkezés időtartamát és csökkentve a helyszíni munkavégzés mennyiségét.
Funkcionális elrendezés
Intézői lak > gondnoki lakás
A közelmúltban felújított egykori intézői lak megtartja eredeti rendeltetését és formáját. A meglévő sűrű növényzet négy oldalról körülöleli a házat, szükséges intimitást biztosítva az itt lakóknak.
Személyzeti lakások > látványtrezor
Az épület az Esterházy szőlőbirtok közvetlen közelében, kedvező pozícióban található, ezért kézenfekvőnek tűnt ide egy boroshordók és -tartályok tárolására szolgáló tér elhelyezése, amelyet borászat főbejáratához kapcsolódó látványtrezorként tekinthetnek meg a majorság látogatói. A talajt egy hagyományos pincéhez hasonlóan szükséges kiásni, hogy elérjük a szükséges 6 méteres belmagasságot a meglévő épületkontúron belül. Az épület elülső részében földszintes, mögötte egy födémmel megosztott, kétszintes tér jön létre. A tető csupán az időjárás ellen nyújt védelmet, a szükséges temperálást a „ház a házban” elven készülő alumínium szendvicspanelek biztosítják.
Istálló > vendéglő
Az egykori istálló oszlopokkal, boltívekkel és boltozatokkal tagolt belső tere magas építészeti minőséget képvisel. Ezt a potenciált az ide telepített vendéglátó funkcióval aknázzuk ki. A belső elrendezést az oszlopok által meghatározott raszterhez igazodva alakítjuk ki, a szükséges kiszolgáló tereket pedig egy közvetlenül hozzáépített, új tömegben helyezzük el. A tetőszerkezetet újra láthatóvá tesszük, így a belső tér markáns elemévé válhat. A meglévő padló- és falszerkezetek egyrészt a tér szervezését szolgálják, másrészt egy belső héjat képeznek a külső falak átszellőztetéséhez.
Pajta, kovácsműhely > adminisztráció, látogatóközpont
Az északkeleten elhelyezkedő főkapunak köszönhetően már távolról feltárul az egykori pajta és kovácsműhely tömegének két oldala. Ebben az épületben kap helyet a majorság vezetősége, amelynek munkatársai közvetlen bejáratokon át közelíthetik meg az irodákat, míg a belső udvar felől érkező látogatók az egykori kovácsműhelyből kialakított látogatóközpontba juthatnak. A teherhordó falakon belüli teret újrafogalmazzuk az új funkció igényeinek megfelelően, a helyiségeket használati zónák szerint csoportosítva. Az új és régi szerkezetek jól felismerhetők, elkülöníthetők, együttes jelenlétük izgalmas téri elrendezést kínál, amely sokféleképpen használható (kiállítások, rendezvények, irodabővítés, stb.). Az egyes irodahelyiségeket egy 135 cm-es raszteren alapuló, klasszikus kéttraktusos, középfolyosós rendszerben helyezzük el, amely nagyfokú rugalmasságot biztosít a belső térosztásban.
Új lakóépület > apartmanok és vendégszobák
A régi lakóépület helyére újat terveztünk, amelynek nagysága az eredetivel egyezik meg, benne kétféle modulméretű szobaegységgel. A központi udvar és a kerítés közötti telepítésből adódóan minden lakóegység rendelkezik vizuális kapcsolattal a nyilvános udvar felé, míg a privát zónák és a szabad területek déli irányba, a kerítés és a környező táj felé fordulnak. Az épület tömege az eredetihez igazodik, a homogén külső héjat azonban függőlegesen rakott fa burkolat alkotja.
Szabadtér-építészet
A szabadtér-építészeti koncepció alapja egy új, autómentes központi terület biztosítása az épületek között. A majorság működése mindig az ott lakók együttélésén alapult. A tervezett különböző funkciójú épületek „lakóinak” egészséges együttélése egy nyüzsgő központi szabad térben nyilvánul meg. Ezeket a gondolatokat a körkörös elemek alkalmazása testesíti meg, amelyek utalnak a barokk kor térszervezési elveire is. A rendelkezésre álló területet különböző zónák szerint alakítjuk ki, a halastótól, mint új középponttól egyre távolodva. Ezzel a rétegzettséggel különböző téri minőségeket hozhatunk létre az intimtől a nyilvánosig, a fától a rétig, a víztől a kavicsig. A látogatók a séta során eltérő atmoszférájú területeken tartózkodhatnak, vagy a különböző hangulatok izgalmas sorozatában vándorolhatnak.
Közlekedés
Az épületek közvetlen megközelítése kivételes esetekben egyirányú körforgalomhoz hasonlóan biztosítható a belső udvarban. A borászat, a vendéglő és a vendégszobák látogatói számára fenntartott parkolókat a majorságon kívül, jól megközelíthető helyen, az új délnyugati bejárat mellett jelöltük ki. Az irodai dolgozók és a majorság alkalmazottai a vezetőségi épület mögött, a kerítésen belül kialakított parkolóhelyeket északkeleti irányból, a régi főbejáraton át közelíthetik meg. A gazdasági forgalmat a majorság területén kívülre korlátozzuk.
fordította: Garai Péter
Esterházy Majorság, Trausdorf - MHF
generáltervező: AllesWirdGut ZT GmbH
építész munkatársak: Adrian Leitoiu, David Kovarik, Jakub Klima, Ondrej Stehlik
látványtervezés: AllesWirdGut, expressiv.at
modell: Kaufmann Modellbau
építtető/megbízó: Esterházy Immobilien GmbH
tervezés éve: 2012
bruttó szintterület: 4.353m²