Épületek/Középület

Héthatár Wellness Tanya

2015.08.05. 08:09

A wellness tanya elnevezés hallatán giccses hotel képe villanhat fel előttünk, Petrus Ferenc azonban olyan épületet álmodott meg, mely otthonos, családias hangulatot közvetít használói felé. Művészek, designerek segítségével rendezte be és díszítette a házat, mely üdítő látványt nyújt a puszta közepén. 

Éppen a nagy gazdasági világégés közepette, mikor építész műtermek tucatjai adták be a kulcsot, adódott egy lehetőség, hogy belevágjak egy vidékfejlesztési turisztikai pályázatba.

A helyszín adott volt, Pusztavacs, az ország közepe, de a településnek mégiscsak a legszéle. A tervezési terület az Örkényt Albertirsával összekötő út mellett, Pusztavacs külterületén egy pici erdő, és a végtelen szántóföldek találkozásánál fekszik. Bár jogi határai léteznek, a szemnek és a szívnek mégis a határtalan végtelen csendes nyugalmát nyújtja. Éjszaka szó szerint az orrunk hegyéig sem látunk. Nappal a madarak énekéé a főszerep, aszályos reggeleken őzek isznak a kerti tóból.




Ha azt halljuk: falusi vendégház, mindannyiunkban megjelenik egy kép. Többnyire egy fehérfalu tornácos házikó kicsi ablakokkal és piros kockás abroszokkal. Nincs ezzel baj, de én nem ezt szerettem volna csinálni. Egyrészt van belőle elég, aki olyat keres, bőven találhat. Másrészt ez nem egy falusi helyszín, ide inkább egy erdőszéli házikó való.

Én hiszek abban, hogy a vidéknek nemcsak gazdag múltja, hanem jelene, sőt jövője is van. Ma már szinte sehol nem vagyunk elzárva a világtól, de itt a mi döntésünk, hogy kikapcsoljuk-e a mindent körülvevő civilizációt. Nem akartam tehát múltba révedő „folklór” házat. Fontos volt, hogy amennyire lehet, legyen mai, de ne legyen modern - legyen emberléptékű, szerethető, barátságos.
Nem használtunk mű anyagokat. Az ablak fából van a fal téglából. A PVC vagy a polisztirol nem ebbe a környezetbe való.

Olyan belső tereket akartam létrehozni ahol könnyen jól érezheti magát bárki. Fontosabb volt az otthonos anyagok, a meleg színek használata, mint kivagyi design szempontok.





A wellness tér kialakítása igazi kihívás volt, hiszen színes csempék, giccses csobogók, szertelenül tekergőző medencék jellemzik általában az ilyen tereket. Én azonban otthonos, családias, barátságos hangulatot szerettem volna elérni, nem egy mini vidámparkot építeni. Nehéz volt megtalálni a kivitelezőt, és a technológiát, ami lehetővé tette a perem nélküli fehér medence megépítését. A fehér homlokzati vakolat remekül helyettesíti a csempéket, és érdes felülete nagyon jót tesz a helyiség akusztikájának, akárcsak a fenyő teraszburkolat.
Fontos szempont volt, hogy a medence tere egy egységet képezzen a fedett és a nyitott teraszokkal. A teljes nyílásszélességben kinyitható nyílászárók és az egységes burkolat, kellemes időben összemossák a kint és a bent fogalmát.

Építészként és dizájnerként fontos számomra a hazai tárgykultúra, ezért már a tervezés elején eldöntöttem, hogy segítségül hívom művész barátaimat is.
Az elképzelés az volt, hogy egy-egy részletet neves hazai művészek adnak majd hozzá a házhoz. Szerettem volna, ha meg tudjuk ezáltal mutatni, hogy a magyar formatervezésnek fontos helye lenne a magyarországi beruházásokban.
Nagyon megtisztelő, hogy Dombi Lívia, a Hilton és a Művészetek Palotájának csillárjait jegyző üvegművész, nekem csinált egy lámpát. Szintén lámpákat adott Pongrácz Farkas, aki már a holland FLUX-nak dolgozik. A német design nagydíjra is meghívott Fock Máté elvállalta egy lombház készítését a kiserdőben, valamint a Groupama Aréna, a Google és a Pécsi Botanikuskert zöldfalát is jegyző Mohány és Páfra srácok segítettek a tájépítészeti koncepció kialakításában. Ezzel nincs még vége, hiszen reményeim szerint a jövőben folyamatosan gazdagodik majd a ház vagy a hatalmas udvar egy-egy értékes tárggyal, műalkotással.





Szeretném ha a Héthatár Wellness Tanya egy példa projekt lenne, amivel megmutatjuk a hazai beruházóknak, hogy egy hotel, iroda, vagy étterem tervezésénél érdemes igénybe venni a magyar dizájnerek munkáját. Az élet minket igazol, a ház nagyon sikeres. A vendégek értékelik a hely különlegességét és az egyedi, igényes megoldásokat. Sokan úgy jönnek, hogy már valaki küldte őket. A naptár gyorsan telik, egyre nehezebb szabad időpontot találni.


Petrus Ferenc