Épületek/Lakóépület

Hétvégi ház átalakítása Orfűn

2022.02.28. 07:58

Az AU.ROOM Építész Műhely építészei egy, a 60-as évek végén épült, kisméretű hétvégi házat terveztek át, melynek során az elsődleges cél a belső terek széttagoltságának megszüntetése volt.

A 60-as évek végén épült hétvégi ház az orfűi tó szomszédságában, szabályos telkes területen található. A leromlott és elavult állapotú ingatlan térszervezése, valamint benapozottsága nem felelt meg a mai kor igényeinek, ezért a megrendelő szándéka az apró terekre tagolt belső elrendezésű (cca. 25m2 alapterületű) hétvégi ház teljes újragondolása volt. A tervezési munka nem csak a kisméretű hétvégi ház belső tereire korlátózódott. Fontos tervezési elv volt a belső és a külső tér közötti hangsúlyosabb kapcsolat.

A tervezési koncepció elsődlegesen az 5,00 x 5,00 m alapterületű belső tér rendkívül tagolt osztottságának megszüntetésére törekedett. A tervezés első szakaszában több elrendezés megvizsgálása után a megvalósítani kívánt elképzelés szerint a belső térben egy nagyobb osztatlan tér alakult ki, ahol az épület északi falával párhuzamosan 5,00m hosszan kialakított bútorrendszerbe került integrálva a konyha, a ruhatároló elemek, illetve a gépészeti berendezések, míg a tér másik oldalán – egy középső blokkban – a fürdőszoba, amelynek mindkét oldalán egyedi hálófülkék kerültek kialakításra.

A tervezés későbbi szakaszában, a méretek pontos meghatározása után a fürdőszoba, illetve a 2+1 főre méretezett hálófülkék a használat szempontjából minimális méretekkel kerültek megtervezésre, annak érdekében, hogy minden kívánt funkció elhelyezése megoldható legyen. A tárolási lehetőséget növelve, az egyedi bútorként tervezett hálósarok 1,80m hosszú kihúzható tárolórekeszeket rejt.

A belső térben fehér szín uralkodik textúra nélküli matt (műgyanta padló, bútorlapok) és textúrázott (tégla tálcás födém) megjelenéssel, fehérre festve. Ezt egészíti ki a nyír rétegelt lemez színe.

Az élettér egy tolóajtón keresztül közvetlen kapcsolatba került a telek hátsó irányába kialakított "felső" terasszal, aminek kontúr vonalát egy fa keret határoz meg (ez hosszabb távon árnyékolószerkezet tartószerkezeteként fog működni).  A terepszinten egy nagyobb "alsó" terasz szolgál az összejövetelek helyszíneként. Az alsó terasz végleges kialakítása egy következő ütemben valósul meg, ami kapcsán egy nyitott kerti konyha kerül kiépítésre kihasználva egy hétvégi ház adta minden lehetőségeket (kerti sütő, vízvételi hely, fűszerkert stb.). A ház közvetlen környezetének tervezése során fontos szempont volt, hogy a meglévő növénytelepítéseket hangsúlyozzuk. 

A hétvégi ház külső megjelenése kapcsán cél volt az egyszerűség: a homogén fehér szín, a természetes anyagok megjelenése (meglévő kő lábazat, natúr felületkezelésű fa kiegészítő elemek).

Az épület megfelelő példája annak, hogy egy régi, idejét múlt apró tér hogyan alakítható át a mai kor igényeinek megfelelően, térhasználatban és megjelenésben. A kis méretű épületből a megrendelő részletes térhasználati igényeinek és szokásainak modellezésével jutottunk el oda – a belső és külső tereket együtt vizsgálva – hogy a cca. 25 m2-es hasznos alapterületű épület és a csatlakozó külső tér időszakosan használt térből szinte lakótérré válhat a tavasztól őszig tartó időszakban.

AU.ROOM Építész Műhely Kft.

Szerk.: Hulesch Máté