Meghívó
Tisztelt Építész Hölgyek és Urak!
Tavaly ősszel némi port kavart nyílt levelem, mely Betelt a pohár címmel az Építészfórumon jelent meg. A levél – azon túl, hogy élénk levelezést indított be – nem maradt hatás nélkül. Minden megszólított szereplő találva érezte magát, volt, aki magyarázkodásba kezdett, volt, aki vállonveregetésbe, de többen a továbbgondolást és a cselekvést választották. Mi történt azóta, most mi a helyzet, és merre lépjünk tovább?
A Budapesti Építész Kamara nyilvános és közös munkát kezdeményezett, munkacsoportokat hozott létre, melyre szabadon jelentkezhet bárki, területi kamarai hovatartozásától függetlenül. Közvetlenül elérhető a munkacsoport a BÉK honlapján.
A minisztérium Építészeti Főosztálya is reagált a fejleményekre, s a hírek szerint megindított egy munkát az építést érintő jogszabályözön „regulációjára”. A MÉK egy integratív egyeztető csúcsszervet hozott létre, az ÉSzT-t, melynek tagja valamennyi az építészetben érintett szervezet, az itt folyó munkáról, célokról azonban a nyilvánosság vajmi keveset tud.
A hivatalok gépezetei beindultak, csak nehogy maguk alá temessenek, s velük együtt a kezdeményezést. A jó szándék ma már kevés, mert az alapok megváltoztatása nélkül nem fogunk eredményt elérni, a rendszer reprodukálja önmagát és a problémákat. Úgy tűnik, legtöbbször a meglévő intézményi keretek közt képzeljük el a változásokat, holott az intézményi keretek maguk is változtatásra szorulnak. Bármifajta továbblépés alapja azonban csakis egy elgondolt jövőkép és egy hozzávezető stratégia lehet. Készült egy stratégia-tervezet a BÉK-ben, és készül egy másik, a Nemzeti Építészetpolitikai Tanács ajánlásai alapján a MÉSZ-ben.
Tisztán kell lássunk, mi történik, és a nyilvánosság előtt kísérjük figyelemmel a folyamatot. Meg kell fogalmazzuk a legfontosabb prioritásokat.
A legfontosabb céljaink változatlanul:
- az épített környezetet befolyásoló erők közül az építészek nem domináns szereplők, a városokat az ingatlanfejlesztők tervezik, a falvak sorsáról politikusok döntenek.
- bürokratikus és ennek ellenére nem hatékony engedélyezési eljárás
- túlszabályozottság és káosz: a személyes felelősség és bizalom helyett a személytelenség és a felelősség elkenésére való törekvés uralkodik a hatóságoknál, a szabályok kijátszására törekvés az építtetőknél.
- a Brüsszelből érkező jogszabályözönnel nem győznek sem a minisztériumi apparátusok, sem a véleményező szervezetek, sem a képviselők. Ennek eredménye a jogszabályok futószalagon történő gyártása, szakszerűtlenség, salátatörvény-csomagokkal olyan törvények sorozatos meghozatala, melyet el sem olvastak, tartalmát nem is ismerik.
- a fenntarthatóság szempontjai nincsenek jelen sem az oktatásban, sem az építésben, sem a szabályozásban, sem a gazdasági érdekeltségek közt.
- indoklás: a gazdaság egyik legfontosabb ágazata, termelési volumen, foglalkoztatottak száma alapján: az aktív dolgozók 15%-a az építőiparban dolgozik, az építőipari termelés a GDP kb. 15 %-át teszi ki, a beszállítókkal együtt annak közel kétszeresét;
- az építőipar fejlesztése az energiahatékonyság szolgálatában a hazai munkahely-teremtés leghatékonyabb és legolcsóbb módja.
- a klímaváltozás és az energiafogyasztás befolyásoló tényezői közt a legnagyobb tényező: a CO2-emisszió cca. 50 %-át okozza, az energiafogyasztás cca. 50 %-át fedi le.
- ha már létrehozunk egy minisztériumot, annak működését ne hagyjuk a politikusokra, mi határozzuk meg. A minisztérium döntési módszere – nem mechanizmusa – a közvetlen demokráciát valósítsa meg: az érintettek képviselete – a szakma gyakorlói (a Kamara és a MÉSZ delegáltjai), tanácsadói státusban, rotációs rendszerben, hivatásos bürokraták helyett; a minisztériumi apparátus csak aládolgozik a szakmai tanácsadóknak
Minden további lépés csak e feltételek teljesülése után tehető meg.
További célok:
- a hazai jogszabályok,
- az EU-ból érkező jogszabályok tekintetében.
Eszközök
Mindezen kérdések megvitatására egy nyilvános kerekasztal-beszélgetést kezdeményezek, melyre szeretettel várok minden tenni akarót.
Meghívott beszélgető-partnereink:
Kálmán Ernő (MÉSZ)
Szoják Balázs (ÉSZT)
Szokolay Őrs (BÉK)
Emődi Kiss Tamás (BÉK-szóvivő)
A találkozó helyszíne: Budapest VIII., Ötpacsirta utca 2., Kós terem
Időpontja: 2009. február 24. 18.00
Baráti üdvözlettel:
Ertsey Attila
* Nemzeti Építészeti Stratégia (a szerk.)