Egyéb cikkek

Homlokzati dekoráció a Nyíregyházi Főiskola négy kollégiumi épületén

2007.02.01. 12:00

Heintz Gábor, Kóbor Zsolt, Szijj Sándor: ”Emlékvilág” és ”Időnegatív” c. alkotásai

Heintz Gábor, Kóbor Zsolt, Szijj Sándor: ”Emlékvilág” és ”Időnegatív” c. alkotásai a Nyíregyházi Főiskola négy felújított kollégiumépületének oldalfalán a végfal műszaki funkcióját is ellátó homlokzati dekorációra - a Magyar Universitas Program keretén belül -  kiírt képző- és iparművészeti pályázatra.

”Emlékvilág”

 
Leírás:
A műalkotás létrehozásakor, messzemenőkig figyelembe vettük az épületek elhelyezkedését és a térrel való kapcsolódását. Próbáltuk a környezetben található organikus formákat úgy megfogalmazni, hogy azok megbontsák az épületrendszer szigorú, feszes rendjét, mindazonáltal az épület eredeti struktúráján ne változtassunk.
 

A kép reflektál a környezetében létrehozott landart alkotással és a téren elhelyezkedő szobrok hullám motívumai is visszaköszönnek a falakon. A képen létrejövő egyszerre makro és mikrovilág, a természet, Keserű Ilona irányú redukciója párosul, a Jackson Pollocki lendületes kavargó megoldásra váró kalligrafikus jelekkel. Ezeket a befejezetlen, dadogó gondolatokat, szándékosan hagytuk a szemlélőnek, hogy ezáltal az alkotási folyamatnak mindenki részese lehessen. A műalkotás bőven hordoz magában képzettársítási lehetőséget, hiszen a művészet egyetlen célja a gondolkodtatás, amiről mostanában olyan sikeresen szoktatnak le minket. A festmény fotórealista kivitelezése és a kép sokértelműsége, ami a savanyú-csípős levestől a tengerparti moszatok kavargó világáig terjedhet, egyfajta kérdőjelekkel teletűzdelt feszültséget teremt a szemlélőben, mint Lakkner óriás szája a szivárvány körökkel.


A tervezésnél figyelembe vettük a kivitelezhetőséget, ezért a ”drywitezett”, műanyag vakolatra vizesbázisú műanyag alapú festéket választottunk, (tikurilla) ami szellőző felületet képez, így megakadályozza a fal vizesedését. Az alkotást, festő hengerrel és ecsettel visszük fel a falra. A terv és a végeredmény közti minőségbeli szakadékot elkerülendő, mi magunk is aktív szereplői leszünk a kivitelezésnek, ami történhet állványról vagy alpintechnikával.



 
”Időnegatív”
 

 
Leírás:
A kiírásban szereplő kollégiumi épületek végfalára négy a környező parkhoz illeszkedő képet kívánunk elhelyezni. A képek a város történelmi témájú épületeit ábrázolják, melyek fotónegatívon helyezkednek el. A négy épületen összesen nyolc kép. Az épületek így kapcsolódnak egymáshoz, és környezetükhöz is. A képek visszahozzák a város régi hangulatát a modern épületek, az iskola falai közé. Jó lesz megállni, és visszaidézni a régi időket, nyugalmat a kollégiumok tövében egy-egy vizsga után. Az épületek így már szinte műalkotás jelleget öltenek, harmonizálva parkban elhelyezett művekkel. A falfestmények nemcsak a helyieknek, hanem az idelátogatóknak is látnivalóul szolgálnak. Az épületek végfalain elhelyezkedő ablakokat a kompozíció szerves részeként kezeljük, a fotónegatív perforációjaként.
 

A kivitelezés ipari alpinista technikával, vagy állványzatról történik. Vizes bázisú, műanyag alapú festékkel, mely nem károsítja a vakolatot.