Épületek/Középület

Hotel Meridien, Budapest

2001.08.23. 10:21

A rekonstrukció tervezője Kolbe Tibor (MÉRTÉK Stúdió)

A rekonstrukció tervezője Kolbe Tibor (MÉRTÉK Stúdió)

Történeti áttekintés

Az épület eredetileg az Adriai Biztosító Társulat székházaként és befektetési céllal, nagyméretű (200-300 m2) luxuslakások kialakításával épült meg. Már a II. világháború előtti időszakban is több kisebb átalakításon esett át. A II. világháború idején kiégett és az Erzsébet-téri homlokzatot belövés is érte. A háborús helyreállítás után 1949-1950 között lényegében az egész épületet átépítették. A két utolsó szintet teljes egészében újraépítették, a belső közlekedőrendszert megváltoztatták és új lifteket ill. páternosztert szereltek be. Szintén átalakították a lépcsőházakat és egy új szervízlépcső is épült a Miatyánk utca felőli szárnyban. Mindezek eredményeképpen a tudományos dokumentációban (részletét lásd lejjebb) hangsúlyozott módon a belső értékek - az eredetileg főbejárati előcsarnokként szolgáló Erzsébet-téri sarok kivételével - lényegében megsemmisültek. Néhány feltételezhetően eredeti kovácsoltvas korlát- és liftakna elem maradt csupán, ezek felhasználása vagy megmutatása indokolt volt. 1950 után is történtek a szerkezetet is érintő beavatkozások, melyeket az előkerült átalakítási tervrészletek mutattak meg.



Az épület megjelenése az ötcsillagos szállodai előírásoknak megfelelően egységes belsőépítészeti koncepciós tervezés során alakult ki. A tervezés alapja a Meridien szállodalánc előírásainak gyűjteménye volt, különös tekintettel a nemrég felépült brüsszeli szállodában alkalmazott megoldásokra, melyek azonban csak minőségi és funkcionális elvárásokat jelentenek, de nem kötik a belsőépítészeti hangulat és a részletek formálását. Szintén minőségi viszonyítási alapként kijelölték ki a szomszédos Kempinski Szállodát.

A földszinti és pincei területek intenzív közforgalomba vonása, a Deák Ferenc utca és az Erzsébet tér közötti átláthatóság megteremtése az épületben megvalósult magas belsőépítészeti minőséget úgyszólván közkinccsé teszi. A tulajdonosok és az üzemeltetők céljával egybeesett az épület közterületi megjelenésének a műemléki érdekek szerinti minél teljesebb helyreállítása. Ennek keretében további évtizedekre megnyugtató módon kijavításra kerültek a homlokzat kőelemei, kiegészültek az eredetileg a sorscsapások allegóriáit megjelenítő reliefek, a szobrok rekonstrukciójával vagy pótlásaival.

A földszinti portálok eredeti állapot szerinti újbóli megnyitása valamint a nyílászárók stíluskonform cseréje feltételei voltak az igényes kialakításnak, de nem mondanak ellent a műemléki szempontoknak sem. A tetőszinti új építés homlokzati hatása nem különbözik lényegesen az eredetitől, sőt összefogott, horizontális vonalaival, a páternoszter felépítmény által meghatározott durva sziluetthez képest kedvezőbb megoldást eredményez. Az épület 220 szobás, öt csillagos luxusszálló központi átriumos térrel, két lépcső illetve egy három egységből álló liftblokkal. A szálloda parkolási igényeit a Szervita téri parkolóház látja el, az épülethez csak az Erzsébet téri oldalon kapcsolódik felszíni parkoló. (A pincében biztonsági-és műemléki okok miatt nem kívánt parkolót kialakítani a megrendelő) A földszinten a Deák tér felőli oldalon mind az utcáról, mind a passage felől megközelíthető luxusüzletek kaptak helyet. A szálloda főbejárata az Erzsébet téri oldalról nyílik a kettős rizalit közötti távolságot teljes mértékben előtetővel védve.

A földszinten van a foyer-n kívül az előcsarnok, az étterem, az elegáns kávézó, illetve a Miatyánk utca felőli oldalon a gazdasági feltöltés. A pince publikus tereit a bankett terem, a tárgyalók és a fitness központ foglalják el, míg a másik része a szervíz zóna. A szálloda többi szintjét a szobák foglalják el, a központi átriumos teret folyosókkal körbeölelve.


Tervező: Mérték Építészeti Stúdió Kft.
Felelős tervező: Kolbe Tibor
Építész: Márton Eszter
Fehér Mónika
Harsányi István Roland
Dani András
Statikus: Markovits Péter
Rózsa Gábor
Villamossági tervező: Balázs Lászlóné,
Labádi Mihály
Gépészeti tervező: Szabó István,
Porosz Géza
Konyhatechnológia: Aczél Pál Tamás
Lift: Kardos Géza
Akusztikus: Mnyerczán György
Külső közmű: Hrustinszky György
Út-és területrendezés: Szabó István
Környezetvédelem: Liebe Ferencné
Tűzvédelem: Venczel Sándor
Spinkler tervező: Palánkai Ernő
Talajmechanika: Kökény Jenő
Stúdióvezető: dr. Komjáthy Attila