Az osztrák Oktatási, Művészeti és Kulturális Szövetségi Miniszter nevében a Világörökségi Egyezmény osztrák kapcsolattartója – a Világörökségi Egyezmény Működési Irányelveinek 172. bekezdésében meghatározott részes állami kötelezettségnek eleget téve – 2011. december 28-án tájékoztatta az UNESCO Világörökség Központot a Fertő/Neusiedlersee kultúrtáj világörökségi helyszín kiemelkedő egyetemes értékét esetlegesen érintő szélerőmű projektekről.
Tekintettel arra, hogy a határon átívelő helyszín megőrzése és fenntartása közös felelősségünk, a tanácsadó misszió meghívását és céljait Magyarország is támogatta. A misszió programjának előkészítésében és lebonyolításában a Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ is aktívan részt vesz.
A misszió feladata, hogy a Világörökségi Bizottság gyakorlatának megfelelően felmérje, milyen hatással van a határ osztrák oldalán létesülő három, új szélerőmű telep a világörökségi helyszín kiemelkedő egyetemes értékére. Az összesen 162 széltorony (magasság: 150-168 méter) a világörökségi területtől 8-15 kilométerre, északra, illetve északkeletre épül Andau – Mosontarcsa (93 db), Mönchhof – Barátudvar (46 db) és Nickelsdorf – Miklóshalma (23 db) külterületén. Teljesítményük egyenként 3000 kW. A szélerőmű parkok a világörökségi helyszínen kívül épülnek ugyan, de szükséges megvizsgálni, hogy működésük milyen hatással lehet például a helyszín természeti értékeire, látványára, illetve a helyszínről nyíló kilátásra.
A misszió szakértői azt is megvizsgálják, hogy a hatályos jogszabályi környezet és ágazati politika megfelelően kezeli-e a szélerőművek világörökségi helyszínre gyakorolt hatását, valamint azt, hogy új eljárások kialakítása szűksége-e, például a környezeti hatáselemzések módszertanára vonatkozóan. A Világörökségi Egyezmény osztrák és magyar nemzeti kapcsolattartóival közösen kialakított program során a területek bejárása mellett a szakértők megbeszéléseket folytatnak az érintettek bevonásával, köztük a világörökségi terület kezelőivel, a Fertő-Hanság Nemzeti Park képviselőivel, egyes érintett hatóságokkal, illetve önkormányzati vezetőkkel.
A misszió munkatársai az UNESCO, az ICOMOS és az IUCN eljárásrendje szerint jelentést készítenek és feltehetőleg a helyszínnel kapcsolatos javaslatokat is tesznek, a két Részes Állam és az UNESCO Világörökségi Bizottsága számára.
A tanácsadó missziók szabályainak megfelelően a szakértők munkájuk során nem adhatnak nyilatkozatot a sajtónak, mivel jelentésüket először a kiküldő szervezeten belül, azok szakembereivel egyeztetik a végleges testületi álláspont kialakítása érdekében. Éppen ezért mindaz, ami a megbeszélésekről esetleg kiszivárog, állítólagos, a szakértőnek tulajdonított véleményként, állásfoglalásként elhangzik, veszélyeztetheti a misszió munkájának eredményességét. A Forster Központ az ICOMOS-IUCN misszió jelentését, amint birtokába kerül, nyilvánosságra hozza.
forrás: sajtóanyag