„Mivel elégedett vagyok a termékkel, némileg elfogult is vagyok a Hydropoollal szemben" – mondja Babud László, okleveles építőmérnök, aki maga is rendelkezik a Hydropool öntisztító masszázsmedencéjével. Lászlóval arról beszélgettünk, hogy minek köszönhető elégedettsége, milyen élményt nyújt számára a márka medencéje, és építőmérnökként milyen szakmai tanácsokkal látná el kollégáit, akik medence betervezése, beépítése előtt állnak. Meglátásai azok számára is hasznosak lehetnek, akik nem szakmabeliek, de terveznek medencét vásárolni.
Tagja volt az 1984-ben épült Kiskunmajsai Termálfürdő tervezői csapatának. Egy közösségi fürdő tervezésének menete és léptéke is eltér a privát célra szolgáló masszázsmedencék beépítésétől, de a közel negyven éve szerzett tapasztalatok talán megjelentek az utóbbi folyamatban.
Valóban eltérő léptékű munkákról van szó, a medencék használatának folyamatában mégis találhatunk összefüggéseket. A közfürdőhöz hasonlóan a privát medencék esetében is előnyös, ha létre tudunk hozni egy átmeneti teret, ahol lehetőség van az átöltözésre, a medencehasználat előtti és utáni tusolásra, a medencéből kilépve törölközésre, szárítkozásra, hogy a testünkről lecsöpögő vizet ne vigyük be a lakásba. A nyilvános fürdőkben és a hozzájuk tartozó wellness részlegekben ez automatikusan működik, mindennek megvan a maga kijelölt helye, funkciója. Egy családi házban vagy annak kertjében természetesen kiegészítő tér nélkül is megoldható a medencetelepítés, ilyen esetben egyszerűen csak nagyobb figyelmet kell fordítani a lakáson belüli higiénia fenntartására. Mindenesetre sokat adhat a medencehasználat élményéhez, ha van lehetőség kiegészítő helyiség kialakítására. Jó, ha az építész tervezőnek ilyen szempontok figyelembevételéhez is van érzéke, és ezt az opciót jelzi, javasolja a megrendelőnek.
Gyermekkorától meghatározó szerepet tölt be a mindennapjaiban az úszás. Ha jól sejtem, a vizes múlt nagyban járult hozzá, hogy saját masszázsmedence telepítése mellett döntsenek családjával.
Valóban régi vágyam, vágyunk volt, közel tíz éve foglalkoztat bennünket a kérdés. Több, nagyáruházban megvásárolható kerti medencét használtunk el az időnk során, viszont szerettünk volna egy rendes, telepített medencét. Amikor elhatározásra jutottunk, úgy terveztük, több márkát is megismerünk, hogy megalapozott döntést hozhassunk a beruházás előtt. Elsőként a Hydropoolhoz látogattunk el, ahol olyan meggyőző volt számunkra a termékek és az ügyfélkezelés minősége, hogy végül nem mentünk tovább, az ő termékük mellett döntöttünk. A mai napig nem bántuk meg. Szélesebb családi körben és baráti társasággal is remekül tudjuk használni a medencét, szinte mindig ül benne valaki.
Építész szakmai háttere biztos nem volt elhanyagolható a medence kiválasztása, beépítése és beüzemelése során. Mennyire speciális szakági terület a medencetelepítés? Hogy zajlott a közös munka Ön és Hydropool szakemberei között?
A helyszínt és a medence tervezett helyét magam rajzoltam meg, a Hydropool szakemberei azonban számos pozitív javaslattal láttak el. Elsősorban olyan kérdésekben adtak iránymutatást, mint az elektromos bekötés vagy a hőszivattyúval kapcsolatos elvárások. Mindennek alapján készítettem el a tervrajzot, melyet elküldtem a szakembereknek, ők pedig ezt egészítették ki. Ennek a szoros szakmai együttműködésnek köszönhetően találtuk meg a medence számára ideális helyet. Kiemelt szempont volt számunkra, hogy egy intim tér jöjjön létre. Sikerült úgy megoldani, hogy a házból közvetlenül meg lehet közelíteni, a környező telkekről viszont nem lehet rálátni. A medence beemelése igényelt némileg bonyolultabb megoldást, hiszen egy körülbelül négyszáz kilogrammos elemről van szó, de daruval, egy szomszédos telken keresztül gond nélkül sikerült megoldani a feladatot a Hydropool munkatársainak.
Említette, hogy hőszivattyút használnak a medence megfelelő hőmérsékletének beállításához. Miért ezen megoldás mellett döntöttek?
A víz lételemem, így naponta legalább kétszer beülök a masszázsmedencébe, de a család többi tagja is rendszeres használja, úgy sejtem, most is medencézik valaki. Mivel ilyen aktív felhasználók vagyunk, kiemelt szempont volt, hogy fenntartható módon tudjuk üzemeltetni a medencét. Nem tartottam gazdaságosnak a meglévő, elektromos fűtőszálakat használó fűtőegységet alkalmazni, még úgy sem, hogy napelemmel is rendelkezünk. Rendszeresen figyelemmel követem a medence kijelzőjén, hogy mennyi energiát spórolok a hűszivattyúval, és nyugodtan mondhatom, hogy megéri. Tavasztól őszig remekül használható a medence hőszivattyúval, maximum télen van arra szükség, hogy az elektromos egység rásegítsen a víz hőmérsékletének szinten tartására.
Ha valaki nem rendelkezik hőszivattyúval, akkor is megoldható a masszázsmedence energiahatékony használata?
A Hydropool medencékbe gyárilag be van építve a takarékos üzemmód, ami nagyban támogatja a keringetés fenntartható működtetését. A barátaim, ismerőseim körében is többek rendelkeznek medencével, így elég nagy rálátásom lett a masszázsmedencékre. Nyugodtan mondhatom, hogy a Hydropool kiváló termék, elsők között van a piacon.
Az üzemeltetésnél maradva: a meglévő elektromosság elegendő volt a medence beüzemeléséhez vagy szükség volt bővítésre?
Eredetileg háromszor huszonöt amperral rendelkeztünk, amit szerettem volna háromszor negyvenre bővíteni, jelenleg azonban a lakosság számára erre nincs lehetőség, így háromszor harminckét amperra bővítettünk. Az elektromosságot a medencéhez is ki kellett építeni, biztosítva az érintésvédelmet. A Hydropool szakemberei ebben nagy segítségemre voltak, megadták a kábel típusát, méretét, amit a villanyszerelőjük segítségével telepítettünk. A bekötés diszkréten megoldható, a Hydropool esetében ugyanis a medence alsó vagy oldalsó részén is van erre lehetőség. A bekötés helyének meghatározásakor azt is figyelembe vették a szakemberek, hogy hol szeretnénk bemenni a medencébe, hol lesz a lépcső. Mindezt természetesen még a tervezési szakaszban átbeszéltük és fixáltuk. Ez nagyon fontos, mert a későbbiekben bonyolult és költséges lehet egy ilyen jellegű dolog módosítása.
Az építész kollégákat milyen tanáccsal látná el, tapasztalatai alapján mire érdemes figyelmet fordítani a Hydropool medencék betervezése, beépítése, telepítése során?
Talán már kiderült, hogy mivel elégedett vagyok a termékkel, némileg elfogult is vagyok a Hydropoollal szemben. Amire azonban felhívnám a figyelmet, hogy amikor medencét tervezünk, nem elég a medencét egyszerűen csak rárajzolni a tervrajzra, számolni kell annak gépészetével is, és azt is meg kell tervezni, hogy a közművek miként jutnak el az egységhez. Az alépítmény, csapadék- és szennyvízelvezetés megtervezése is kiemelt figyelmet igényel, hiszen maga a medence több száz kilogramm, és ebbe jön még legalább 1600 liter víz. Ahogy korábban említettem, arról se szabad megfeledkezni, hogy miként kerül be a medence a helyére. Ez mind alapos tervezői munkát igényel. Javaslom, hogy a Hydropool szakembereit is vonják be a folyamatba, hiszen ők nagy tapasztalattal rendelkeznek és olyan szempontokra is felhívják a figyelmet, amire lehet, hogy nem gondolnánk. Ezzel pedig rengetek esetleges gondtól, plusz költségtől óvnak meg bennünket.
Molnár Zsuzsanna