Épületek/Középület

II. Rákóczi Ferenc Gimnázium rekonstrukció

2006.05.29. 10:34

"A régi épületszárny bontása során keletkezett tégla, külső burkolati anyagként jelenik meg. Ez nem csak gazdaságos megoldás, de tartalmas szellemi kapcsolat is a régi és az új között, az állandóságot, a folyamatosságot érzékeltetve." A Budapest Főváros II. Kerületi Önkormányzat 2002-ben meghívásos tervpályázatot írt ki a II. Rákóczi Ferenc Gimnázium rekonstrukciójára, melyet Keller Ferenc és Sólyom Benedek csapata nyert meg. 

Első díjas tervpályázatunkban - mi az új mellett döntöttünk. Az új pedig a régi szerves folytatása. Az épület teljes utcai szárnyát megtartottuk, ezáltal a ház építészetileg és érzelmileg legfontosabb része őrződik meg. Az új szárnyak pedig ugyanabban az építési szituációban létesülnek, és a megfelelő tájolás felé fordulnak minden esetben. A beépítés észak felé nem záródik le, újra kinyílik a domboldal felé, s az mintegy befolyik a nyitott iskolaudvarba.

A beépítés, a helyfoglalás másik fő kérdése volt, hogy hova kerül az új nagyméretű tornaterem. Az RRT lehetővé tette volna a felső sportpályánál való földalatti elhelyezést is, de az egész telek és a domboldal tekintetében fontos volt, hogy a bővítés miatt durva terepváltoztatásra ne legyen szükség. Ezért az udvari szárnyak ölelésébe került a tornaterm, ami a régi iskolaépület mögötti nagy meglévő tereprézsűbe ezért nem metsz bele. Az adott szomszédos foghíjtelken is csak egy traktusmélységű utcai sávot építettük be, ezáltal megmaradhatott a beállt zöldterület és az évek hosszú során kialakult kert.

Az iskola a Keleti Károly utca felől közelíthető meg. Az átalakított régi tornaterem előcsarnokként fogadja az érkezőt. Az utcára néző két régi nagyméretű ablak parapeteit kibontva, az új szélfogó előtt egy kvázi árkád alakult ki, átmeneti teret képezve, s mintegy szélesítve a keskeny járdát. Az előcsarnokhoz kapcsolódik az aula további, átriumszerű, épületmagasságú tere, melyből átlátható az iskola egész téri-közlekedési rendszere.

A terepviszonyokból adódóan híd köti össze a sportudvart a tornaterem födémén kialakított belső iskolaudvarral. Az új utcai szárny első emeletéről a foghíjtelek intenzív zöldterületére tervezett pihenőkertbe juthatunk ki, ami szabadtéri órák megtartására is alkalmas.

Az utcai épületszárny romantikus architektúrája megmaradt, és felújításra került, az új épületrészek architektúrája két anyagra épül, a bontott téglára és a tetőkön megjelenő cserépre. A régi épületszárny bontása során keletkezett tégla, külső burkolati anyagként jelenik meg. Ez nem csak gazdaságos megoldás, de tartalmas szellemi kapcsolat is a régi és az új között, az állandóságot, a folyamatosságot érzékeltetve.

Keller Ferenc, Sólyom Benedek

Többek között a II. Rákóczi Ferenc Gimnázium is megtalálható az Építészfórum kortárs építészeti térképén, melyet itt lehet böngészni további munkákért és cikkekért.