Az ország különböző pontjairól érkeztek falugondnokok, vidékfejlesztők, falufejlesztők, polgármesterek Alsómocsoládra, ahol 2011. március 04-én, pénteken ismét átadták az idei Kemény Bertalan Falufejlesztési Díjakat. Kemény Bertalan, a Falufejlesztési Társaság egykori alapítója és elnöke, szelíd és következetes falufejlesztő volt, aki aktívan támogatta a lokális közösségek, emberi kapcsolatok építését. Munkája nyomán született meg a vidékfejlesztés szelíd módszere, a mai falu- és tanyagondnoki hálózat, ami húsz éve igyekszik javítani a vidék népességmegtartó képességén, a kistelepüléseken élők életminőségén.
Kemény Bertalan tiszteletére és emlékének megőrzésére a Falufejlesztési Társaság 2008-ban alapította a „Kemény Bertalan Falufejlesztési Díjat”, mellyel minden évben elismeri és kitünteti azokat a falugondnokokat, akik feladatukat legalább 5 éve kiemelkedő színvonalon végzik, illetve azokat a vidékfejlesztő szakembereket, közösségfejlesztőket, akik országos szinten törekszenek a centrum és a periféria közötti hídépítésre, a szakértők és a lakosság közötti párbeszéd kialakítására.
A harmadik, immár hagyományos átadó ünnepségen Dr. Csatári Bálint, a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat elnöke, V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár, valamint Krizsán András a Falufejlesztési Társaság elnöke köszöntötte a megjelent vendégeket, így alapozva meg a rendezvény szakmaiságát. A díjbizottság az idei évben Balog Sándor tanyagondnoknak, Jávor Károly területfejlesztő szakembernek, Török István falugondnoknak, valamint Zaja Péternek az Élőfalu Hálózat működtetőjének ítélte oda a Kemény András grafikáival díszített oklevelet, valamint a Simorka Sándor szobrászművész által készített bronzplakettet.
Balog Sándor 1999 óta Negyvenszállás tanyagondnoka, aki a tanyagondnoki feladatok mellett egyéb közösségszervező/fejlesztő tevékenységet is végez a negyvenszállásiak összekovácsolása, szabadidejük hasznos eltöltése érdekében.
Jávor Károly tájépítész aki a területfejlesztés és vidékfejlesztés kapcsolatát, egymásra épülését a közösségfejlesztés szükségességében határozta meg.
Török István 1994 óta Hagyárosbörönd falugondnoka, aki elsősorban a településrész adottságaiból adódó szolgáltatási hiányok leküzdését tűzte ki célul.
Zaja Péter az Élőfalu Hálózat működtetője, az első falugondnokok közt volt, aki részt vett a falugondnok képzés kidolgozásában.
A délutáni kerekasztal beszélgetés a vidékfejlesztés aktuális kérdései köré szerveződött, ahol az őszinte hangulatú párbeszédben a jelenlevők kérdéseire Dr. Csatári Bálint a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat elnöke, Andrásfalvy Bertalan professzor, Ángyán József Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára, valamint az idei év díjazottai válaszoltak.
Falufejlesztési Társaság