2012. június 5-én tették le az Etyeki Kúria Borászat új épületének alapkövét az Öreghegyen, amely várhatóan év végére készül el a Bordás Péter vezette tervezőcsapat koncepciója alapján. A hagyományos tömegformálást újraértelmező, modern hangvételű borászat reprezentatív központja nem csak a hely hangulatába illeszkedik, de az összetett technológiai követelményeknek is megfelel majd.
2012. június 5-én tették le az Etyeki Kúria Borászat új épületének alapkövét. A BORD Építész Stúdió által tervezett új épület nemcsak jól illeszkedik a borvidék hangulatához, de az Etyeki Kúria Borászat jelképe is lehet a jövőben. Izgalmasan tagolt tömege, a ritmikusan változó méretű térsorok és megnyitások révén az új épület a természettel egységet alkotó, mégis karakteres ház lesz.
A borászat bejáratát egy markáns fasor jelöli majd ki, amely a lejtővel párhuzamosan futva keresztezi az Öreghegyet feltáró utat. Ez a fasor lesz az Etyeki Kúria Borászat „kapuja", amelynek lábánál egy védett, kertes bejárati öböl fogadja majd a látogatókat. Innen léphetünk be az épület üvegezett előterébe, amelyen keresztül átláthatunk a borbemutató teraszra és a mögötte elhúzódó szőlőültetvényre. Az előtérből nyílik a vinotéka nyitott fedélszékes, nagy belmagasságú, tágas tere és a reprezentatív borbíráló tér, amelynek tömege a telek hossztengelyével párhuzamosan mélyen benyúlik a szőlőbe. Míg a tér bejárati zónája védett és alacsony belmagasságú, a szőlő felé, a kilátás irányában haladva egyre inkább felnyílik, szinte már a környező természet részévé válik. A borbíráló térből kiléphetünk a teraszra, onnan pedig besétálhatunk a szőlőültetvénybe. A látogató a bejárati előtér folytatásában, egy üvegezett közlekedőn haladva végigkövetheti a szőlő érkezését a régi présház épületébe, bepillanthat az üzem területére, a palackozóba, valamint egy üvegfödémen keresztül a látványpincébe is.
Az üzemi területek teljesen elkülönülnek a reprezentatív funkcióktól. A telek üzemi bejárata egy, a völgyben futó útról nyílik. A meglévő présház fa épületében történik a szőlőfogadás, innen gravitációs úton kerül a szőlő a pinceszintre, ahol az erjesztés, érlelés és raktározás történik. A palackozás, címkézés a régi üzemi épület földszintjén zajlik majd (a két szintet lépcső és teherlift is összeköti). A földszinti kiszolgáló és szociális blokk, valamint a tetőtérben található iroda- és tárgyalótér az üzemből és a nyitott bejárati öbölből is elérhető. A tetőtéri irodák hangulatát különösen egyedivé teszik a tömeget teljes keresztmetszetében szétszabdaló üveg bevilágító rések.
A különböző nagyságú levegős és szűk helyiségek ritmikusan sorolódnak az épületben, a különböző szinteken elhelyezkedő terek több helyen összekapcsolódnak, a fény pedig az egész épületet átjárja a nagy felületű üvegfalaknak, a hosszú résbevilágítóknak és a megnyitott oromfalaknak köszönhetően. Az épület falai nyersbetonból készülnek, a nyeregtetők kerámia cseréppel burkoltak, a borbíráló tér falai pedig a tetőcseréppel megegyező kerámia homlokzatburkolatot kapnak. A nyeregtetők oromfalai teljes felületen víztiszta üvegezésűek, ezzel is növelve a fényt a belső terekben.
A felszínen az új épületegyüttes a 15 éves, modernizált palackozó üzem meghosszabbításaként a korábbi, 150 éves pince fölé épül, és erre merőlegesen helyezkedik el az új szárny, ahol a borbemutató vendégterek és az irodák találhatók. A bővítés eredményeként az új pince alapterülete a jelenleginek mintegy háromszorosára nő. A süllyesztett udvarnak köszönhetően a pince közvetlen „utcai" kapcsolattal rendelkezik, amely elsősorban logisztikai szempontból fontos. További előny, hogy ezáltal az épület kétszintessé válik, így lehetőséget ad a gravitációs szőlőfeldolgozási technológia alkalmazására.
Az Etyeki Kúria tervezésekor az építészek kiemelt hangsúlyt fektettek arra, hogy az épület a hely egyedi hangulatát tükrözze, ugyanakkor ez az építészet nem lehetett öncélú, hiszen minden szempontból ki kellett elégíteni egy modern borászat funkcionális, műszaki és logisztikai követelményrendszerét. Ennek érdekében állandó konzultáció, igazi csapatmunka zajlott a borász, a projektvezetés és az építész stúdió munkatársai között. A design és funkcionalitás mellett kiemelt hangsúlyt kapott az ökológiai egyensúly megtartása, lehetőség szerint megújuló energiák használata és egy korszerű szennyvízelőtisztítási rendszer beüzemelése.
A műszaki beruházások mellett a borászat igen jelentős, mintegy 9 hektáros területtel is gyarapodik, így a megművelhető terület nagysága 27 hektárra növekszik. A gazdaság jelenleg 1.000 hektoliter erjesztő kapacitással rendelkezik, az éves termelés eléri a 80.000 palackot. Az új épület mintegy 2.500 hektoliternyi tartály befogadására alkalmas. A projekt meghatározó elemét képezik a technológiai fejlesztések is: rendelkezésre áll már egy új szőlőfeldolgozó gépsor, bővül a palackozó gépsor, valamint egy teljesen új, innovatív tartályhűtő- és fűtőberendezést is beszerelnek majd.
A kivitelezést egy közepes méretű, magyar építőipari cég, a győri székhelyű Mikolasek Építő és Szolgáltató Kft. végzi. Az építkezés várhatóan 2012 végére befejeződik, a komplexum és a környezete 2013 tavaszára készül el teljesen.
A BORD Építész Stúdió alapítója, Bordás Péter a BME építészmérnöki karán diplomázott. 2000–2006 között a Zoboki–Demeter & Társai Építésziroda projektépítészeként dolgozott, ahol többek között a Művészetek Palotája tervezési munkálataiban is részt vett. Saját irodáját 2006-ban hozta létre BORD Építész Stúdió néven, amely azóta számos nemzetközi, meghívásos tervpályázaton kapott elismerést. Hazai megvalósult épületeik közül kiemelkedik az etyeki Korda Stúdió látogatóközpontja, a Villa Budapest (amelyen a világhírű építésszel, Tadao Andoval dolgoztak együtt), valamint több borászat épülete. Bordás Péter munkáiban kiemelten fontosnak tartja a környezet és az épület kapcsolatát, kölcsönhatását, illetve a kortárs technológiák, anyagok és formanyelv használatát.
vezető tervező: Bordás Péter
építész munkatársak: Benke Róbert, Bődi Imre, Holovits Annamária, Pém Ildikó, Szendrői Júlia, Tolvaj Tamás - BORD Építész Stúdió