Épületek/Középület

Infrastrukturális fejlesztés a szegedi egészségpólusban

2013.12.20. 11:40

Új épületben gyógyulhatnak a Szegedi Tudományegyetem klinikai tömbjének betegei. Szőkedencsi Géza vezető tervező munkájával mag-kórházzá egészítette ki a meglévő szárnyat, így összesen 675 ágyas, korszerű épületet alakított ki.

Alapstruktúrák, alaprajzi kialakítás

Tömbkórház
A tervezett 265 ágyas új és 410 ágyas meglévő klinika épület együtt egy új magkórházat hoz létre – egyetlen összefüggő, épületegységben – tömbkórházas kialakításban.

Mátrix rendszer
Az ápolási egységek a 265 ágyas új épületrészben mátrix szerkezetűek, emeletenként hasonló elrendezésűek így lehetővé teszik a terek flexibilis kezelését. Ugyanakkor a progresszivitás 3. szintjén működő egészségügyi intézmények esetében a szakmai minimumfeltételeiről szóló jogszabály (60/2003. (X.20.) ESzCsM rendelet) nem enged mátrix szerkezetű működést, ezért az egyes osztályok ápolási egységei nevesítve kerültek feltüntetésre az orvos szakmai programnak megfelelően. A fekvőbeteg részleghez oly módon kapcsolódnak az egyéb funkciók (műtő, ambulancia, stb.…), hogy azokon átmenő forgalom nincs. Az ápolási egységek " kompatibilisek", csereszabatosak.

Kapcsolat a meglévő 410 ágyas és a tervezett 265 ágyas új klinikai épületrészek között
Az utcaszinten – alagsor (meglévő ép), fszt. (265 ágyas új épület) – a feltöltési rendszerek kapcsolatai kerültek kialakításra, egyrészről biztosítva az épületrészek feltöltését, feltárását, másrészről megoldva az e szinten elhelyezett sterilizálóból (meglévő épület) a műtéti osztály új egységeinek steril anyag ellátását, forgalmát.

A magasföldszinten a 265 ágyas új épületrész ambulancia egysége a meglévő 410 ágyas épületrész diagnosztikájához közvetlenül csatlakozik, valamint időben szétválasztva ezen a folyosón szállíthatóak a 265 ágyas új épületrész földszintjén elhelyezett ágyfertőtlenítőből a tiszta ágyak át a meglévő épületrészbe.

Az 1. emeleten a meglévő 410 ágyas épületrész műtőblokkjához közvetlenül kapcsolódik – annak struktúrájával megegyező módon – a 265 ágyas új épületrész műtőblokkja, így egységes központi műtőblokkot hozva létre. Ezen a szinten további kapcsolatot terveztünk a nyugati – Semmelweis u felöli – csatlakozásban, lehetővé téve a meglévő épületben elhelyezett intenzív osztály független elérhetőségét az új 265 ágyas épületrészből.

Bővíthetőség
A létrejövő tömbkórház (mag kórház) bővítési lehetőségét déli irányban biztosítjuk az általunk tervezett középfolyosókon keresztül.

A tervezett funkciók és elhelyezésük

Földszint (utcaszint) – 3,90 m
Beteg és látogatói bejáraton keresztül érkezünk a Semmelweis utcából az előcsarnok földszinti terébe, melyhez közvetlenül kapcsolódnak a látogatói és beteg liftek. Gyalog az itt elhelyezett "látvány" lépcsőn lehet feljutni az előcsarnok központi – mfszt-i – terébe. A személyzeti bejárat és az akadálymentes megközelítés a belső, észak-déli "főútról" nyitva a klinika kert felöli és épület alatti parkolókból az épület keleti oldalán tervezett.

A központi öltözőket – 20 és 45 fh-sek összesen 659 férőhely – közvetlenül a személyzeti bejárat mellett telepítettük. Az öltözőkbe személyre dedikált szekrényeket tervezünk külön szekrényt az utcai és külön szekrényt a kórházi tiszta ruha részére. A személyzet az 5; 6 lifteken jut fel munkahelyére.
Az épület egyéb részein további 40 öltözői férőhelyet biztosítunk. Orvosi irodákat a nyugati, Semmelweis utcai oldalon helyeztük el az előcsarnokból közvetlenül megközelíthető folyosóról nyílóan. Az orvosi irodákat 3 személyes helyiségekben tervezzük kialakítani, szeparált tárgyalóval, irattárral és a megfelelő szociális blokkal.

A gazdasági feltárást biztosító gazdasági udvart a két épületrészt összekapcsoló nyaktag alatt vezetett áthajtóról nyitjuk. Az udvar biztosítja időben ütemezetten a tiszta és szennyes anyagforgalmat, a készétel-szállítást, a hulladékszállítást. Az érkező furgonok és teherautók az áthajtóról tolatnak a rakodó rámpának. Az átvevő-kiadó, a heti anyag, a tiszta és szennyes raktárak, és veszélyes hulladéktárolók, a szállítást biztosító konténertároló és mosó, valamint az egyéb kiszolgáló helyiségek tiszta és szennyes folyosókkal nyílnak a gazdasági udvarra, valamint az anyagszállítást biztosító 3;4;5;6-os tiszta és szennyes liftek felé.

A mentők fogadása a gazdasági feltöltés mellett – szintén a nyaktag alatti áthajtóról behajtva a gazdasági udvar erre dedikált területére – történik. A betegek a műtőegységhez közvetlenül a 7-es liften jutnak el, míg a további funkciókat az 5; 6 lifteken érhetik el hordágyon szállítva. Az ágyfertőtlenítő a 410 ágyas épületrészhez legközelebb eső "épületsarokba" került elhelyezésre, biztosítva mind a meglévő épületrészhez, mind a gazdasági udvarhoz és a 265 ágyas új épületrész 5; 6 liftjeihez a közvetlen kapcsolatot. Így a szennyes ágyak szintben, a tiszta ágyak időben szétválasztva a magas földszinten tudnak átjutni a 410 ágyas épületrészbe az 5; 6 lifteken keresztül. Elektromos és gépészeti helyiségeket terveztünk a szint fennmaradó részein.

Magasföldszint ± 0,00 szint = 84,15 Bfm
Az előcsarnok a magasföldszinten az épület súlypontjában közvetlenül kapcsolódik a főbb közlekedési magokhoz – 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7-es liftek, A és B lépcsőházak, előcsarnoki főlépcső –, szintben kapcsolódik a 410 ágyas épületrész előcsarnokához, a leendő klinikakerti felülépített zöldtetőhöz, klinika kerthez. A felülvilágítóval ellátott előcsarnokban kapott helyet a recepció – általános betegirányítás, ruhatár, ambuláns betegirányítás és betegfelvétel, intézeti büfé.

Az ambulancia közvetlenül az előcsarnokból nyílik, szintben közvetlenül csatlakozik a 410 ágyas épületrész diagnosztikai egységéhez. A 30 ambuláns rendelő (benne 3 kúraszerű ellátást nyújtó kezelő)+3 vérvételi helyiséget körülvevő közlekedő öbleiben vannak a betegvárók.
Az előcsarnokhoz és az ambulanciához egyaránt kapcsolódó betegfelvételnél történik a betegek ambuláns irányítása is.

Az iroda részlegben – mely az előcsarnokból nyílik – a klinika kertre néző szárnyban, a nyaktagban helyeztük el a két intézményvezetőt és titkárságát, valamint a részlegvezetőket 1 fős irodákban. Az irodákhoz és az előcsarnokhoz kapcsolódik az intézeti könyvtár, valamint a tárgyalók. Két ápolási egység, a haematológia és a szerv- transzplantáció került a déli, nyitott belső udvart körülvevő épületszárnyakba, az előcsarnokhoz illetve a súlyponti közlekedő magokhoz kapcsolódóan. A 265 ágyas új épületrészben az aktuális emeltszintű és fokozott higiéniás (steril) ápolási egységeket egymás mellé szerveztük az egyszerűbb gépészeti kiszolgálhatóság érdekében.

 

1. emelet, +3,75m
A központi műtőblokk a meglévő 410 ágyas épületrész műtőblokkjához közvetlenül kapcsolódik, azzal együtt létrehozva egy egységes új, nagykapacitású műtéti osztályt. Az új műtő elrendezési és funkcionális struktúra megegyezik a 410 ágyas épületrészével, ily módon is biztosítva az egységességet. 

A műtőblokkhoz illetve annak zsilip rendszeréhez szervesen kapcsolódik 2-2 műtőlabor (2 db haemodinamika és 2db elektrofiziológia).
A blokk két átfektetőt tartalmaz melyek szeparáltan, de együttműködve is ki tudják szolgálni a laborokat és a műtőket. A műtőblokk zsiliprendszere külső folyosóján közvetlenül kapcsolódik egyrészt az új 265 ágyas épületrész központi közlekedési magjához, másrészt a 410 ágyas épületrész e szintben elhelyezett intenzív osztályához. A műtőblokk zsilipelő sávjába a közvetlen kapcsolatot biztosítva érkezik a földszintről, a mentőbejárattól a betegszállító lift, innen rövid úton elérhetők az átfektetők. A műtőblokk sterilanyag ellátását a meglévő 410 ágyas épületrész déli falához telepített tiszta és szennyes steril liftek biztosítják, melyek közvetlenül kiszolgálhatók a 410 ágyas alagsorában elhelyezett sterilizálóból.

Három ápolási egységben, az invazív kardiológia, a stroke és a szívsebészet részlegei kerültek elhelyezésre.
(Az ápolási egységek működési leírását lásd az általános emeleti szintnél!)
A stroke részlegen 7 kórterem helyén 1 db egyterű 13 ágyas, az invazív kardiológiai részlegen 3 kórterem helyén 1 db egyterű 6 ágyas emelt szintű őrző megfigyelőt tervezünk. Az őrző megfigyelőkhöz közös vizesblokkot tervezünk. (Ez a megoldás jól tükrözi a tervezett flexibilitást, ami képes kiszolgálni az éppen aktuális orvos szakmai igényt a struktúrán belül.)

2. emelet + 7,35m
Négy ápolási egységben az általános (klinikai) kardiológia, az angiológia és az érsebészet részlegei kerültek elhelyezésre.

3. emelet + 10,95m
Négy ápolási egységben az általános sebészet és a tüdő-mellkas sebészet részlegei kerültek elhelyezésre.

Tetőszint +14,55m
Gépészeti terek kerültek elhelyezésre.

Általános emeleti szint
Négy ápolási egységet tervezünk egy általános (2.; 3. emelet) emeleti szintre. Az ápolási egységek "bejárata a H alakú épület súlypontjában lévő átkötő szárnyból nyílik. Az átkötő szárnyba az 1; 2 lifteken érkeznek a járóbetegek és látogatók a látogatói váró-társalgóba. A látogatók nem mennek be az ápolási egységek "belső" területeire, a járóképes betegekkel itt találkoznak. Az átkötő szárny másik – dél felöli – oldalán beteg társalgó kapott helyet humánusabb, nagyobb teret létrehozva a gyógyuló betegek részére. 

A 3; 4 lifteken érkeznek szeparáltan a tiszta illetve szennyes anyagok, mellettük kaptak helyet a napi gyűjtést lehetővé tevő hulladéktárolók. Az 5; 6 liftek szintén ebbe a súlyponti összekötő szárnyba érkeznek, a személyzeti, a fekvőbeteg és ágy forgalmat bonyolítva. Az átkötő szárnyba kerültek még a négy ápolási egység közösen használt helyiségei, mint: főnővéri szoba, betegfürdető, kegyeleti helyiség, raktárak, és látogatói vizesblokkok.

 

Az ápolási egységekben 10 db 2 ágyas és 1 db 1 ágyas kórterem került elhelyezésre. A kétágyas kórtermek mindegyike kifelé néz, nem kórházi homlokzatra nyílik, ezzel is emelve a humánus kialakítás színvonalát!

Az egységek súlypontjában a beteg társalgó és ezzel szemközt a nővér állomás kapott helyet. A "kiszolgáló" funkciókat tartalmazó traktusban – H forma belső szárain, a kétágyas kórtermekkel szemközt – kaptak még helyet a nővérállomás két oldalán a következők: a napi raktározást biztosító helyiségek csoportja, kezelők, vizsgálók, adminisztrációs helyiség és orvosi ügyeleti szoba. Két kórterem közös előteréből nyílik egy nagyterű és egy kisebb vizesblokk. A tágas előtér, valamint a minden kórteremhez hozzárendelhető vizesblokk a betegek humánus elhelyezését teszik lehetővé. A kétágyas kórtermekben helyeztük el a betegek zárható öltöző szekrényét is.

Szőkedencsi Géza