Az egykori sörfőzde épületeiből átalakított hotel masszív tégla és vasbeton szerkezeteivel megőrizte az ipari architektúra jellegzetességeit, látványosan integrálva még az egykori malátasilókat is az új funkció kialakításába. Az épületet Farkas Zsófia mutatja be.
A Hotel Ottilia egy 155 szobás butik hotel Koppenhága Carlsberg negyedében. A Carlsberg név nem véletlen egybeesés, mivel a Brøchner Hotels üzemeltetésében működő, hangulatos és eredeti ötletekkel teli hotel az egykori sörfőzde két önmagában is különleges épületében kapott helyet. A 2019-ben átadott épületben az ipari értékek új értelmezést kaptak. A hotel lobbijában a nyers felületek, a gabonasilók tömege és a 20 m magas mennyezet izgalmas összhangot képez a kifinomult modern designnal. A hotel Ottilia Jacobsenről kapta nevét, aki a Carlsberg sörfőzde második generációs tulajdonosának, Carl Jacobsennek volt a felesége.
Carlsberg Városrész, más néven Carlsberg Byen, ma egy dinamikus városi terület Koppenhágában. A sörgyárat 1847-ben ezen a helyszínen alapította J.C. Jacobsen, amely 2008-ig itt működött. A sörgyári termelés megszűnésével a városrész jelentős átalakuláson ment keresztül. Az összesen 600.000 négyzetméteres terület a dán Vilhelm Lauritzen Architects és Christensen & Co Architects tervei alapján fokozatosan fejlődött egy új városrésszé. A történelmi városközpont ipari jellegzetessége által inspirált terv 2009-ben elnyerte a "Legjobb városrendezési terv" díjat a barcelonai World Architecture Festival-on. Ebben a fejlesztési projektben a történelmi városközpontok jellemzői és a modern fenntartható építészet elemei ötvöződnek, létrehozva egy valóban egyedi városi szövetet. A történelmi Carlsberg épületek és kertek közül sokat megőriztek és védelem alá helyeztek. Az olyan épületek, mint az Elephant kapu, amelyet két életnagyságú elefánt szobor tart, valamint a jellegzetes architektúrájú kettős kapu (Dipylon) megmaradtak, és kortárs lakó, kereskedelmi és kulturális terekbe integrálódtak. Ugyancsak védett épületek az egykori sörfőzde épületei, ahol ma a Hotel Ottilia található. A silókat magába foglaló Maltmagasinet vagy Maláta Kamra épülete, 1881-ben épült Vilhelm Dahlerup tervei alapján. A másik épület a Lagerkælder 3, azaz 3-as Raktárpince, 1969-ben funkcionalista stílusban épült.
Az építész tervezők, a belsőépítészek és az üzemeltető gondoskodott arról, hogy az épületek ipari eredete továbbra is jól látható legyen a hotel belső tereiben, a masszív betonfalak, szilárd oszlopok és látható gerendák révén. A Lagerkælder 3 épületét eredetileg Svenn Eske Kristensen építész tervezte, 64 lenyűgöző arany pajzzsal a homlokzatán, amelyek mindegyike egy elfektetett sörösüveg alját szimbolizálja. Ez az épület sör tárolására szolgált, és minden arany pajzs mögött egy hatalmas acéltartály volt. Az újrahasznosítás során hotelszobák kerültek a homlokzati pajzsok mögé és az Arkitema építészei a zárt homlokzati téglamezőket két vékony, cipzár-ablakkal látták el. Az épület Bryggnes Pladsra néző homlokzatán pedig hatalmas kör alakú ablakokra cserélték a pajzsokat. Az ablakok alsó ívére ültetett egyedi bőr borítású félhold szófa a vendégszobák kedvelt eleme, ahol megpihenhetnek a látogatók mielőtt kilépnek a város kerékpároktól nyüzsgő forgatagába. A szobákba sejtelmesen alulvilágított folyosókon juthatunk be. Az enteriőrökben található klasszikus, ám modern elemek elegánsan ötvözik az extravagáns részleteket a nyers ipari elemekkel. A gondosan kiválasztott bútorok és kortárs design darabok harmonikus kontrasztot alkotnak, amely hozzájárul a Hotel Ottilia egyedi stílusához. A fürdőszobák csempéi a bejárati homlokzat terrakotta csempeburkolatát idézik.
A Maltmagasinet épületében található egy kívülről is jól felismerhető, eredeti kerek saroktorony, ahol a vendégek ma exkluzív lakosztályokban szállhatnak meg. A toronyszobákat klasszikus, vagány és városi stílusú bútorokkal rendezték be, nagy, sokoldalú toronyablakokkal, stukkóval és finom részletekkel, amelyek hűek maradnak az eredeti építészethez. A szobák és lakosztályok ötvözik a pazar elemeket a nyers ipari és eredeti részletekkel. Az épület földszintjén található a nappali hangulatú barátságos hotel lobby, mely felett a silók architektúrája válik láthatóvá. Innen indul a lenyűgöző ívelt fényinstalláció, amely az előcsarnoktól egészen a Hotel mennyezetéig húzódik. A hotel gerinceként emlegetett lámpa egyedileg készült a Hotel Ottilia számára, a svéd RUBN Lighting műhelyében, amely számos más Brøchner hotel világítási megoldásait is tervezte.
A szálloda funkcionális és luxus elemeket ötvöz, a konferenciatermek, éttermek és a tetőterasz mind a vendégek kényelmét szolgálják. Az épület felsőbb szintjén 200 fős konferenciaterem és tetőteraszra nyíló étterem is helyet kapott. A tetőteraszon a nyári időszakban a hosszú estéket kihasználva magunkba szívhatjuk a fejlődő városrész dinamikáját, innen remek kilátás nyílik a környező régi és új épületekre. Az Enghave metróállomástól könnyen elérhető rövid sétával a Carlsberg kerület, útközben megállhatunk a helyi parkokban, design-boltokan, kávézókban és éttermekben.
Farkas Zsófia
építész
Szerk.: Hulesch Máté