A telek egy földszintes épületegyüttessel volt beépítve, a Közlekedési Főfelügyelet tulajdonában volt, saját intézménye (műszaki vizsgáló állomás) helyezkedett el rajta. A telek zártsorú, a keretes beépítés foghíjtelkeként került beépítésre. A helyszín a tervezési terület beépítésére 1997-ben elkészített tanulmánytervhez képest alapvetően felértékelődött, megváltoztak az építési előírások, új tervezési program született.
Az Ipoly utca átellenes oldalán a Kleopátra ház húzódik, a telek nyugati szomszédja földszint + 5 emeletes lakóház, keleti telekszomszédja 5 m-rel hátraléptetett földszint + 5 emeletes lakóház. A telek hossztengelye észak-déli tájolású. A keret által bezárt tömbbelsőben földszint + 2 emeletes óvoda helyezkedik el. A beépítés szervesen illeszkedik az Ipoly utca csatlakozó tűzfalaihoz, átvéve azok párkánymagasságát, illetve tetőhajlásszögét.
Az épület két pinceszintet, földszintet és 6 emeletet foglal magába, a csak gépészeti elosztótérként kialakított padlástér szintjén, a 7. emeleten a szellőző és klímagépház került telepítésre. A pinceszintek a teljes telekterületet elfoglalják. Funkciójuk alapvetően gépkocsik elhelyezésére szolgál, továbbá gépészeti és szociális egységek vannak még itt.
Az épület középfolyosós elrendezésű, cellás irodákat tartalmaz, a szintek bejárata közelében vezetői traktust alakítottunk ki. A szaniter egységek, tanácstermek, teakonyhák, étkezők centralizált elhelyezésűek. Az épület funkcionális szervezése során a nagy ügyfélforgalmú terek bejárat-közeli elhelyezését tartottuk szem előtt. Tartós, időtálló, a funkcióhoz, s igényszintjéhez megkívánt anyagokat, szerkezeteket, burkolatokat használtunk. Mindezt fehér falakkal, juharszínű ajtókkal, világos mészkő megjelenésű kerámialapokkal képzeltük el. Az irodákban sötétbarna wicanders hajópadlót alkalmaztunk. Így kívántunk minden aktuális, napi divattól mentes, tiszta építészeti kereteket teremteni az épületben dolgozóknak. A megbízó az átlagos és a luxus kategória között határozta meg az elvárt minőséget!
Az épület két homlokzattal rendelkezik, melyet visszafogott, sallangmentes, környezetéhez és a szemközti Kleopátra Házhoz illeszkedő térfalként kívántunk kialakítani. A szomszédos épület nagyméretű tűzfalának teljes takarását biztosító beépítés mellett jelentősen visszaléptettük az Ipoly utcai térfalat, ezzel a szűk utca légtérarányának bővítését szándékoztunk javítani. A homlokzatok két jellemző anyaga: a világos homokkőburkolat a pillérek, tömör faltestek, valamint a földszint feletti mellvéd burkolataként és az alu-üveg, transzparens üvegezésű függönyfal. A pilléreken váltakozó magasságig felfutó kőburkolat a két anyag érdekes áthatását eredményezi. Az épület felülnézetét, mint „ötödik homlokzatot”, a korcolt cinklemez határozza meg.
Az átadást követően eredeti megbízónktól (Közlekedési Főfelügyelet) elvették az épületet, helyette az UNHCR, azaz az ENSZ Menekültügyi Biztosság Európai Központja költözött be.
Marosi Miklós
felelős építész tervező
fotó: Zsitva Tibor