Irodaház a XI. kerületben
Vezető építész: Félix Zsolt DLA, Építész Stúdió Kft.
Helyszín
A telek a Kaposvár utca Prielle Kornélia utca sarkán található. A területen korábban az Óraműszeripari Szövetkezet épületei álltak, ezek elbontásra kerültek. A telekkel szomszédos telkek közül a Kaposvár utcában egy földszint–tetőtér-beépítéses családi ház található, míg a Prielle Kornélia utca felől jelenleg beépítetlen telek fekszik. Erre a telekre érvényes építési engedély van, a területen irodaház épül. A Kaposvár utca túloldalán a Műszaki Múzeum épületei vannak, míg a Prielle Kornélia utca másik oldalán a Porsche Buda Gépjárműszalon, valamint a T-Mobile irodaházai.
A beépítés
A beépítés a szabályozási terv előírásainak teljes figyelembevételével készült. A zártsorú beépítésű telken a Kaposvár utcai telekhatárhoz képest az építési hely határa 4 m-rel hátrébb található, míg a Prielle Kornélia utca felől az építési hely határa maga a telekhatár. A szabályozás fontos eleme a homlokzatmagasságot érinti. A Kaposvár utca felől az épületünk építménymagassága 21 méter, az építési hely határától 9 méterre ez az építménymagasság már 30 méter. Ez a változó építménymagasság azt tette lehetővé, hogy a Kaposvár utca felől földszint+5 emelet épüljön 21 méteres építménymagassággal, míg ettől 9 méterrel hátrébb ez már földszint+8 emelet.
Funkció
Az épület alapvető rendeltetése bér-irodaház, melyben elhelyezhető a működtetéshez szükséges összes kiegészítő rendeltetés (étterem, melegítőkonyha, konferenciaterem stb.) is. Az épület tartalmazza az épületnagyságnak megfelelő méretű földalatti parkolót, három szint mélygarázs épült a teljes telek alatt. Az épület gépkocsival való megközelítése a Prielle Kornélia utca felől két irányból lehetséges.
Alaprajzi kialakítás
Az álatlános szintek kialakításánál a célszerű irodahasználatnak megfelelően lett kialakítva az alaprajzi elrendezés. A három lift a természetes megvilágítású előtérbe nyílik, itt található a takarítószer-tároló, valamint az erős illetve gyengeáramú felszálló vezetékeket tartalmazó szekrény. Ebbe az előtérbe nyílik a menekülő lépcsőház is, amelynek minden szinten nyitható ablaka van.
Az irodaterek kialakításánál az volt a koncepció, hogy egy szint két bérlőnek adható ki, így két-két különnemű vizesblokk lett kialakítva. Minden bérlőnek kialakítható egy teakonyha és egy külön dohányzó helyiség is. A dohányzó helyiség nem feltétlenül kap természetes szellőzést, de a gépi szellőztetése teljesen megoldott.
Az irodaszárnyak cellás, nagyterű és kombi elrendezést egyaránt lehetővé tesznek. Mivel a végleges megosztás a tervezés idejében még nem volt bizonyos, ezért a tervek elvi osztásrendszert mutatnak az irodaterület feloszthatóságára és működtethetőségére. A homlokzati nyílászárók az irodák elvi osztásrendjét követik. Az irodák kialakításánál 2,75 m-es raszterral dolgoztunk. Egy szint álmennyezet nélküli belmagassága 3,05 m.
Tetőtéri szintek
A hatodik emelttől felfelé az épület elkeskenyedik a szabályozási terv adta lehetőségeket kihasználva. A hatodik emeleten még teljes irodaszint található, de a hetedik emeleten a keskeny szárnyban már a gépészet kapott helyet. Ez egy kétszintes emelt belmagasságú tér, részben külső térré változik. A kompakt folyadék hűtő és a diesel agregát már külső térben található, de ezt eltakarja a hangelnyelő szerelt fal, az épület alapkoncepciója szerint lehetőség szerint semmilyen gép, berendezés nem látható, és nem is nyúlik túl az épület jellegzetes tömegén. Ez alól egyedül a kazánház kéménye jelent kivételt.
A hatodiktól a nyolcadik emeletig irodák találhatók a Prielle Kornélia utca felőli oldalon, a nyolcadik emeleti iroda belmagassága a ferde tetősík miatt magas, itt kifejezetten exkluzív irodakialakítás vált lehetővé.
Homlokzatok, megjelenés
Az építészeti koncepció lényege az volt, hogy a beépítést egyetlen tömegből megformáló épület alakulhasson ki. A hátsó felmagasodó rész tört tetősíkja a mögöttes funkció helyigényét tükrözi és jellegzetes karaktert ad a háznak.
A homlokzat kialakításánál elsődleges szempont az egyszerűség volt, mint tömegben, mint anyaghasználatban.
A nagyméretű alumínium nyílászárók mögött irodaterületek találhatók, a keskeny-hosszú ablakok a gépészeti teret határolják.
A liftelőtér előtt végigmenő alumínium üvegfal van, a ház belső felépítése megjelenik a külső tagolásban.
Fontos építészeti koncepció a Kaposvár utca felőli árnyékoló felület, ami egy homlokzati síkra akasztott acélszerkezeten található. Ez a felület a homlokzat síkjától majdnem 3 méterre eláll, az így kialakuló köztes térbe keskeny és hosszú erkélyek állnak be. Az épület megközelítésekor mindenki „átmegy” ezen a köztes téren, a bejárat fölött a tekintet ebbe a szűrt fényű csillogó acél üveg világba néz.
Ez az árnyékolófelület csak a kilógó erkélyek előtti sávban szakad meg, az erkélyek vége kitekint az árnyékolók mögül, ezáltal különleges véletlenszerű játékot adva a homlokzatnak. Az árnyékolók teljes egészében felhúzhatók, ekkor az acélszerkezet és az erkélyek válnak dominánssá. Az árnyékolók működtetése teljesen automatikus, a fény erejétől függően az árnyékolók automatikusan leereszkednek, illetve felhúzódnak.
szerző: Félix Zsolt (szöveg), Polgár Attila (fotó)
Irodaház
Budapest, XI., Kaposvár utca - Prielle Kornélia utca sarok
Közreműködők:
Megbízó: Lovas Péter - Prielle Corner Kft.
Építészet: Félix Zsolt DLA, vezető tervező - Építész Stúdió Kft.
Vörös Tamás munkatárs
Szendrei Zsolt munkatárs - Omega Design Kft.
Statika: Kovács István, Kiss Éva - Kovács és Kovács Kft.
Gépészet: Mangel Zoárd, Kerék Attila - Mangel Épületgépész Iroda
Elektromosság: Kelemen Ferenc - Kelevill Bt.
Környezetrendezés: Steffler István - Garten Stúdió Kft.
Tűzvédelem: Gombik Károlyné - Bo-Sec Bt.
Közlekedés: Szegő János - Közlekedés Kft.
Épületszerkezetek: Becker Gábor - Adeco Kft.
Közművek: Fodor Sarolta - Tti-Talpa Kft.
Környezetvédelem: Dr. Buna Béla - Frama 01dbH