Közélet, hírek

Irodaházak Éjszakája VI. – WELL IRODA

2018.11.13. 09:07

Az Europa Design és kiemelt médiatámogatója, az Irodakereső idén VI. alkalommal rendezte meg az Irodaházak Éjszakáját fókuszban az ideális munkahelyek megteremtését célzó WELL IRODA MINŐSÍTÉSSEL.

 

A sokak által izgatottan várt esemény alapítója és ötletadója, az Europa Design először nyitotta meg új irodaházának kapuit az érdeklődő nagyközönség és a szakma előtt.  Az elmúlt évben több nemzetközi díjat is nyert cég bemutatásának aktualitásához az is hozzájárult, hogy irodaháza Magyarországon elsőként kapja meg hamarosan a WELL IRODA minősítést.

 

 

A szakmai érdeklődők és a designkultúra szerelmesei a nyárutót idéző naplemente utolsó sugarainál regisztráltak az épület udvarán, majd a nagyszámú résztvevő egyik csoportja a tervező Mauricio Flores élvezetes tárlatvezetésének kíséretében tekintették meg az épületet, megismerkedve a tervezés sokszor nem kis kihívást jelentő részleteivel. Másik csoportjuk az Europa Design alapító-tulajdonosának, Feuertag Ottónak és a WELL minősítéssel foglalkozó MN6 Energiaügynökség képviselőjének, Kovács Emesének az előadását hallgatta meg a WELL sztenderdről és arról, hogy az Europa Design irodák hogyan felelnek meg a munkatársak jó közérzetét vizsgáló minősítésnek.

 

 

 

Feuertag Ottó hangsúlyozta, hogy mikor 2015 őszén elkezdődött a múlt század elején épült és elég rossz állapotban lévő ház felújítása, akkor még nem volt ismert a WELL sztenderd. Az International WELL Building Institute™ csak akkoriban kezdte meg működését és egy új minősítési rendszer kidolgozását. Így az Europa Design székházának tervezési és kivitelezési munkái során nem követték lépésről lépésre a WELL sztenderd előírásait, mégis a tudatos energiatakarékos szemléletnek és az Europa Design közel 25 éves irodakialakítási gyakorlatának köszönhetően az új minősítésnek nagyrészt már építése során megfelelt az épület. Itt valóban az ember áll a középpontban, hiszen az akusztikai, fény, levegő tisztasági szempontok mellett a munkahelyek ergonómikus kialakítása kerül a középpontba olyan elemekkel kiegészülve, mint a dolgozók rendszeres testmozgása, a friss tisztított ivóvíz vagy a gyümölcskosár az irodában.

 

 

A VI. Irodaházak Éjszakájának másik két helyszíne, a FrieslandCampina Service Centre EMEA Kft. új irodái a CityZen irodaház 6. és 7. emeletén, valamint a Prointerier Kft. megújult irodaterei voltak. Előbbi  ügyvezető igazgatója, Pieter van der Velden és az irodakialakításért felelős vezető, Karli Róbert fogadta a látogatókat.

A CityZen irodaházban kapott helyet a világon működő három service center közül az egyik. Az irodaház üzemeltetője, a ConvergenCE által vezetett kiépítés projektmanagementjére a JLL –t kérték fel. Eredeti térszervezési és belsőépítészeti alapkoncepcióját a Demeter Stúdió állította fel, a végleges, úgynevezett „look and feel" berendezési és bútorozási feladatokat pedig az Europa Design végezte. Karli Róbert az irodák kialakításának elsőrendű szempontjaként említette a munkatársak számára vonzó munkakörnyezet kialakítását. Mivel az SSC szektorban nagy verseny folyik a munkavállalók megszerzéséért, olyan irodai környezetet hoztak létre, mely mágnesként vonzza a munkatársakat és ahol a dolgozók valóban jól érezhetik magukat.

 

 

A FrieslandCampina irodaképe

A világ egyik legnagyobb, szövetkezeti alapon működő tejipari vállalatát 1880-ban alapították Hollandiában. A Royal FrieslandCampinának világszerte 80 gyára van, termékeit a világ 100 országában lehet megvásárolni, Magyarországon például a Milli vagy a Pöttyös márka tartozik a cég portfóliójába

A központ irodáiba lépve már a bejáratnál érződik, hogy a cég saját otthonába érkeztünk. A magasfényű krion anyagból készült fehér recepciós pultnak nemcsak a színe utal a tejre, de formája is a tejkiöntőt idézi, a mögötte lévő falon pedig tejeskanna alakú megvilágított mélyedésekbe kerültek a cég termékeinek – többek között a Pöttyös Túró Rudinak - a makettjei. 

 


 

 

A tágas előteret a nagy üvegablakokkal határolt vendégváró sarokkal, a recepciós pulttal és a tárgyalóval Vajta Mónika belsőépítész tervezte. A FrieslandCampina logó hat különböző színe – narancs, piros, magenta, togethergreen, kék és zöld - az egész irodában megjelenik, vidámságot kölcsönözve a tereknek, és jól kiegészítve a fehér alapszínt, mely a tejfolyamra utal. 

Az erős gyökereken alapuló cégkultúra határozta meg leginkább a Service Centre irodáinak a berendezését is. A storytelling fal bemutatja a cég fejlődésének lényeges fejlődési szakaszait az alapítástól napjainkig, a trendfalon pedig a FrieslandCampina újdonságaival, trendjeivel ismerkedhetnek meg a munkatársak. Az alaptermékekre való utalás megjelenik a tárgyalók falán a kifröccsenő tejet és a pöttyös túró rudit ábrázoló, valamint a tejből készülő sokféle termékre utaló színes falgrafikákon a 6. emeleti konyha falán és a tárgyalókban.

 

 

Az irodabútorok kiválasztását az irodaberendezést végző Europa Design közreműködése és iránymutatása alapján a három pénzügyi osztály vezetői végezték, figyelembe véve a munkatársak igényeit. Az open office 6 fős bench munkaállomásokkal lett berendezve, fehér trapéz lábas olasz Alea asztalokkal, amelyek mellett a német Wilkhahn cég nagyon kényelmes és ergonomikus, kék színű kárpittal bevont In székeiben történik a munkavégzés.


 Az egyes osztályok vezetőinek különböző típusú pihenőbútorokra esett a választásuk: a szabadon álló háttámla nélküli Allermuir Haven padok és kis fotelek mellett félig zárt Actiu Longo tárgyalószigetek is helyet kaptak a tágas térben. Azok számára, akik álló helyzetben is szeretnének megbeszéléseket folytatni, kitűnő választások a Wilkhahn Stand up támaszkodó székek, vagy az álló magasságú asztalokkal berendezett tárgyalók.  Az élhető és levegős irodatér emberközpontú, ergonomikus berendezése jól bizonyítja, hogy a FrieslandCampina Service Centre cégkultúrájának megfelelően az egyik legfontosabb szempont a munkatársak jó közérzete volt az irodák kialakításánál.

 

 

A ProInterier új irodái

A VI. Irodaházak Éjszakája harmadik helyszíneként a fitouttal, szárazépítéssel, álpadló megoldással, valamint az Interface modul szőnyegek és a Nora padlóburkolatok kizárólagos forgalmazásával foglalkozó ProInterier irodáját látogatták meg az éjszakai utazók.

Az iroda felújításának elsőrendű célja volt, hogy megfelelő színvonalon kerüljenek bemutatásra a világ vezető cégeinek padlóburkolatai. A MádiLáncos Stúdiótól Hollósi Katalin és Zimmerer Erzsébet tervezték az irodák belső tereit a Biofilic design jegyében, egy mintegy 100 éves, korábban vasútállomásként szolgáló ház épített környezetében. Ehhez kapcsolódott az Interface design Human Nature és Human Connections kollekcióinak  bemutatása, melyek természetközeli mintái jól illeszkednek a belső terek 

 

 

 

Feuertag Ottó kiváló lehetőségként értékelte ezt az eseményt arra, hogy a tulajdonosok, fejlesztők, tervezők és berendezők első kézből kapjanak őszinte és közvetlen reakciókat a szakmabeli közönségtől. A jól sikerült buszos designtúra után már csak egy kérdés maradt: vajon milyen helyszínek fogják emlékezetessé tenni a VII. Irodaházak Éjszakáját 2019-ben?