Az Év Tájépítésze Díj az aktív szakmagyakorlók egy rövidebb szakmai periódusának kiemelkedő teljesítményét és a szakmai innováció elismerését célozza.
Év Tájépítésze Díj
A díj egy alkotó (esetleg alkotópáros, vagy alkotócsapat) maximum 5 évre kiterjedő kiemelkedő teljesítményének díjazását szolgáló szakmai díj. Az elismerés az aktív, teljesítőképességének csúcsán álló kollégák díja, amely hangsúlyozottan nem életműdíj, hanem egy rövidebb, de intenzív (produktív) periódus rangos szakmai elismerése, a szakmai önbecsülés növelője, nagyobb teljesítményre ösztönző erő, a szakmán belüli kohéziós erő erősítője, mely a szakmaközi kapcsolatok építését is szolgálja, egyben korszerű kommunikációs eszközöket felvonultató PR felület.
A díjazottak köre: az Év Tájépítésze Díjban részesülhet minden magyar állampolgárságú, tájépítész végzettségű (vagy ezek jogelődjeként értelmezhető) szakmagyakorló, aki 5 évig ilyen díjban nem részesült, teljesíti a mindenkori díjszabályzatban és az adott évi kiírásban szereplő feltételeket, illetve nem tagja a jelölteket értékelő zsűrinek és nem rokona az adott évben felkért zsűritagoknak.
Jelölés: Az alapítók évente felhívást tesznek közzé a médiában és saját felületeiken, valamint az erre a célra létrehozott honlapon (továbbiakban: evtajepitesze.hu) jelen díjszabályzat alapján. A felhívást követően jelölést tehet a díjazott személyére bármely természetes személy vagy szervezet az evtajepitesze.hu honlapon. A jelölteket a zsűri előzetesen értékeli, rendszerezi, előszűri és ezek alapján hivatalosan felkér jelölteket a díj odaítélését szolgáló pályázaton történő indulásra. A jelölt saját akaratából, a zsűri felkérésére indul a megmérettetésen, anyagának a díj honlapjára történő feltöltésével egyidejűleg kifejezetten hozzájárulnak ahhoz, hogy a pályázati anyaguk szavazás céljából online felületeken, sajtótermékekben az alkotók nevével együtt megjelenjen, a díjalapítók pedig forrás megjelölése mellett azokat esetlegesen felhasználják kommunikációjukban (kiállítás, kiadvány, saját web, média, hírlevél, konferencia, referencia bemutatás, stb.) A felkérést kapottak köre titkos. A pályázat regisztrációs díjhoz nem kötött.
Év Junior Tájépítésze Díj
A díj egy alkotó egyetlen, évente meghatározott ötletpályázati felhívás alapján kidolgozott projektjének díjazása. Az elismerés az aktív, kreatív fiatal, pályakezdő tájépítészek díja, amely egyben a kiemelkedő tehetségek bemutatkozását, szakmai önbecsülésük növelését szolgálja, nagyobb teljesítményre ösztönző erő, a szakma generációkon átívelő kohéziójának erősítője, mely a szakmaközi kapcsolatok építését is szolgálja, egyben korszerű kommunikációs eszközöket felvonultató PR felület.
A díjban részesülhet minden magyar állampolgárságú, tájépítész hallgatói státuszú vagy végzettségű alkotó, aki 3 évig ilyen díjban nem részesült, legfeljebb 3 éve diplomázott, teljesíti a mindenkori díjszabályzatban és az adott évi kiírásban szereplő feltételeket, illetve nem tagja a jelölteket értékelő zsűrinek és nem rokona az adott évben felkért zsűritagoknak.
A zsűri:
zsűrielnök: Sylvester Edina, Ormos Imre díjazott 2019
Kirrné Feicht Ágnes, Magyar Főkertészek Országos Szövetsége (MÖFÖSZ)
Kosztka Ernő, Magyar Kertépítők Országos Szövetsége (MAKEOSZ)
Krizsán András, Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ)
Vincze Attila, Magyar Tájépítészek Szövetsége (MTSZ)
Bornemisza Zsombor, Szent István Egyetem, Tájépítészeti kar dékánhelyettese
Schuchmann Péter, Magyar Építész Kamara Tájépítész tagozat
Juhász Gábor, Semmelrock Kft.
Meghívott vendég, Európai Tájépítész Szövetség (EFLA)
A zsűrizés menete: A feltöltött pályaművek a zsűri döntéséig nem nyilvánosak, azokat kizárólag a felkért zsűri tagjai tekinthetik meg, illetve értékelhetik 1-10-ig terjedő pontozással. A zsűri a pályaművekről az éves kiírás szerinti időpontig döntést hoz. A döntés eredménye az Év Tájépítésze gálaműsor napján, a pályaművekből rendezett kiállítás megnyitóján válik nyilvánossá.
A zsűri a bírálat során figyelembe veszi a pályamű szakmai innovációját, újítását, újszerűségét, társadalmi hatásosságát, korszerűségét, hogy mennyire illeszkedik az adott területhez, a hely szelleméhez, kulturális-, környezeti-, és gazdasági szempontokból, van-e benne integratív szemléletmód, kreativitás, problémamegoldás, emellett a prezentációs minőséget és a hagyományos tájépítészeti értékek érvényesülését is szemlézik.
A díjak átadása egy nyilvános gálaműsor keretében kerül megrendezésre, ahová az összes pályázó, a szakma képviselői, a döntősök (külön és titkosan kiértesítve), a zsűri és az alapítók, a szaksajtó felkért képviselői, a társszakmák képviselői, valamint a sajtón keresztül a tájépítészet iránt érdeklődők kapnak meghívást. A gálaműsor keretében az 5 tájépítész príma laudálása alatt a príma által feltöltött pályázati anyag kerül levetítésre.
Fontos dátumok:
2020. március 6.: A pályázat közzététele
2020. március 22. éjfél: A jelölések beérkezésének határideje
2020. március 24.: Jelöltek értesítése, és felkérése a pályázásra
2020. április 12. éjfél: Pályázást elvállaló Jelöltek, a kiírásban szereplő elvárt anyagainak elküldése
2020. április 14.: Az 5 döntős értesítése, és felkérése pályázati anyagaik feltöltésére
2020. április 26. éjfél: A döntőbe került pályázó teljes elvárt dokumentációjának feltöltése
Bővebb információ, jelölés és a pályázati kiírás az Év Tájépítésze Díj oldalán olvasható.
szerk.: fzs