A tavasz beköszöntével minden parkosított felületnél megkezdődik a tél utáni karbantartás, a tavaszi és nyári időszakra történő felkészítés. A növények sérüléseinek „gyógyítása”, újak ültetése, a burkolatok ápolása, előkészítése is fontos feladat. Rendszeresen felmerül a kérdés, hogy mire ügyeljünk egy ilyen ápolási folyamat során és egyáltalán miért kell törődnünk az egyszer már megépített, látszólag sérülésmentes burkolatainkkal? A Leier Hungária Kft. most néhány tippel segíti ennek megértését, hogy a kertből valódi élettér válhasson.
A jó idő megérkezésével egyre több időt töltünk a szabadban, ilyenkor nem csak szervezetünk, hanem a környezetünk is új erőre kap. Akik olyan szerencsés helyzetben vannak, hogy lakóházuk kertkapcsolattal is rendelkezik, azoknak azonban nem árt alaposabb figyelmet fordítani néhány fontos alapszabályra, amelyekkel mind a kertet, mind a lefektetett térköveket óvni tudják az emberi és időjárásbeli hatásoktól.
Íme a Leier tippjei az élhető, egészséges kertért és lakókörnyezetért:
Télvégi karbantartás
A térburkolatok télvégi karbantartása, illetve a télen a burkolatra felhordott szennyezőanyag eltávolítása - az anyagmozgatáshoz hasonlóan - fa vagy műanyag élvédelemmel ellátott szerszámmal vagy géppel történhet. A burkolat jég- és csúszásmentesítése csak a környezetvédelmi előírásoknak megfelelő, környezetbarát, beton felületeknél alkalmazható szerrel lehetséges!
Csak óvatosan mozgassuk tárgyainkat!
Ha súlyos fémtárgyakat (például asztalokat, székeket vagy kéziszerszámokat mozgatunk), könnyen sérülést okozhatunk a kerti burkolaton, amely nem csak annak esztétikai-, hanem élettartamát is csökkentheti. Ezért bármilyen anyagmozgatás esetén gumikerekes eszközök használata javasolt, így elkerülve a későbbi kellemetlenségeket, amelyek akár komoly többletköltségekkel is járhatnak.
A burkolatok karbantartása
Intenzíven terhelt burkolat esetén a felhasznált ágyazó réteg hajlamos arra, hogy a fugákból dinamikus terhelésre leürülő fugahomokot elnyelje. Ez a folyamat az ágyazó réteg hézagainak feltöltődéséig tart. Fenti problémák a burkolat folyamatos után-gondozásával (besöprés) kivédhetőek. A burkolatok fugázó anyagainak összeállásával ez a jelenség megszűnik, de jellemzően a burkolat 2-3 éves koráig rendszeres gondozást igényel.
Így tisztítsuk a burkolatot
A szennyezett burkolatot nagy teljesítményű takarítógépek segítségével könnyedén és gyorsan lehet tisztítani úgy, hogy a burkolatokról a szennyeződések tökéletesen eltávolíthatóak, s így az eredetihez közeli állapot visszaállító. Házilagos tisztításnál rendszerint magas nyomású mosóberendezést használjunk, ügyelve arra, hogy lapos sugárra állított szórófejjel, a burkolattal 45 fokos szöget bezárva, kb. 50 cm magasságból, valamint legfeljebb 150 bar nyomással távolítsuk el a szennyeződéseket. Ezeket a kritériumokat a 120-150 bar üzemi nyomásteljesítményű hobbi- és középkategóriás mosóberendezésekkel teljesíthetjük. A piacon számos tisztítószer is kapható, melyek az erősen szennyezett beton burkolatok felületeinek tisztítására alkalmasak. Fontos megjegyezni, hogy a beton savra érzékeny, ezért csak lúgos kémhatású szerek alkalmazása javasolt!
Az impregnálás is fontos!
Burkolataink tavaszi nagytisztítása után javasolt a természetes kövek vagy betontermékek felületét impregnálására alkalmas szerekkel kezelni. Ez a kezelés megelőzi a könnyű és közepes szennyeződések felszívódását a burkolókőbe, erős szennyeződések esetén megkönnyíti azok eltávolítását. A szennyeződés megelőzése mellett az impregnálószerek színmélyítő hatásuknak köszönhetően felújítják, felfrissítik a kezelt burkolatok színeit is. A gyárilag is impregnált burkolóköveket kétévente ajánlatos újra kezelni.
Gondolkodjunk előre a növények ültetésénél
A térkővel vagy lappal burkolt felületek mellé a növényzet pótlásakor vagy telepítésekor gondoljunk arra, hogy egyes növények virágai, termése, a növényről lecsorgó nedvek a burkolat felületére is kerülhetnek, melyeken huzamosabb időn át, bomlásuk közben szennyezve maradandó elszíneződéseket, foltosodást okozhatnak. Ezért a közvetlenül a burkolat mellé telepítendő növényeket úgy válasszuk ki, hogy az együttélés ilyen jellegű, kellemetlen hatásait elkerülhessük.
Ne feledjük, hogy burkolataink ápolása, folyamatos karbantartása nem csak a lakáson belül fontos. Az igényes lakókörnyezetnek kültéri burkolataink is részei, melyek igénylik a folyamatos törődést.
(x)