Épülettervek/Lakóépület

”Itt fogunk lakni!” - 1. helyezett: Reisz Ádám

2011.04.27. 13:17

Bemutatjuk  az ”Itt fogunk lakni!” pályázaton 1. helyezett Reisz Ádám tervét.

Környezetvédelmi koncepció - i-ház, itt fogunk lakni.
Koncepcionális alapvetések
Ha környezettudatos házról beszélünk, az ma már többet kell hogy jelentsen pusztán fejlett energiatudatos készülékek beépítéséről. Egy épület energiatudatos használatához szükség van a benne élők gondolkodásának és hozzáállásának a környezettudatos életszemlélettel való azonosulására. Életmódról beszélünk. Lekapcsoljuk a villanyt, nem egyedül ülünk az autóba, nem a világ másik végére utazunk elégetve több tonna kerozint, hanem jól érezhetjük magunkat a Balaton körül is biciklizve. Természetesen a háznak tudnia kell a leghatékonyabban kiszolgálni az igényeinket, de fontos, hogy a tervezett kétállásos garázs egyik helyén inkább a bringát és a kenut tároljuk.

Az épület megfelelő tájolása és megfelelő hőszigetelése alapvető, ma már szinte természetes követelmények. Kevésbé szoktak viszont foglalkozni az épület létesítése során, illetve az a beépített anyagok előállítása során keletkező környezetterheléssel. Ezek olyan mértéket ölthetnek, hogy az egész épület élettartamára vetítve is negatív szaldóban tarthatják az energiamérleget.

 

Épületszerkezetek, beépített anyagok, kivitelezés
Az épület tervezésénél fontos szempont volt, hogy a beépített anyagok és technológiák úgy legyenek megválasztva, hogy azok mind előállításuk során, mind, pedig elbontásuk után a lehető legkisebb terhet jelentsék a környezetre. Az épületben olyan anyagokat használtunk fel, amelyeket a szűkebb környezetből beszerezhetünk, nem igényelnek hosszú utaztatást, mindemellett előállításuk, feldolgozásuk a lehető leginkább környezetbarát. Ezért esett a választás az acélszerkezetű burkolt megoldásra. Az épület acélváza kevés anyagot igényel, és nagy fesztávok teherviselésére alkalmas, emellett 100%-ban újrafelhasználható. Ugyanígy az épület burkolata, mely környezetbarát, újrafelhasználható táblás építőlemez. A nagy üvegfelületek szintén 100 %-osan újra feldolgozhatóak. Az építőmunkásokat megszervezett gyűjtőjárattal hozzák az építkezésre, maximum 30 km-es sugarú körből. Az építkezés szervezésénél figyelembe kell venni, hogy olyan évszakban kell dolgozni, amikor extra energia bevitelt nem igényel a külső hőmérséklet miatt az épületszerkezetek kivitelezése.

Tájolás, tömegformálás
A ház tájolásában három fontos szempont volt:

  • az égtájak szerinti elhelyezkedés, dél felé megnyitott napcsapdákkal (nyáron árnyékolva)
  • a telken használható és jó tájolású kert maradjon az épület mellett
  • legyen az épületnek a völgy irányába kilátása

Zöldtető
Az épületet a saroktelken, az alsó utca szintjén helyeztük el, így a felső része terep szint alá került, amelyet intenzív zöldtetőként alakítottuk ki. A ház egyik oldalról földbe vájt fallal rendelkezik, amely a zöldtetővel együtt kiváló természetes hőszigetelésként működik és védelmet jelent a hőterheléssel szemben is. Az épület előtti vízmedence szintén hozzájárul a kellemes, temperált hőérzet kialakulásához.

Alaprajzi elrendezés
Az épület alapvetően két szárnya bontható: a délre tájolt közösségi terekre és a keletre tájolt hálószobákra. Ez utóbbiakhoz vezető, homlokzat nélküli folyosó nyitható üvegezésű felülvilágítót kapott, amely a kürtő hatás érvényesülésével jelentős szerepet játszik az épület temperálásában, illetve szellőztetésében. Az épület súlypontjában található étkezőnek a hegy felőli oldalon is adtunk homlokzatot, ezáltal a helyiség megvilágítását is javítva, illetve az egész épületben természetes légmozgásokat megindítva. Minden helyiség rendelkezik valamilyen természetes megvilágítással, így napközben jelentős világítási energiát takaríthatunk meg.

Technológiai kialakítás
Az épület fűtéséről automata pellet-fa kazán gondoskodik, amelynek tárolója a garázs felé nyitott. A megújuló tüzelőanyag mennyiségének csökkentésére a rendszert kiegészíti egy napkollektor-telep. Utóbbi a ház mögött földbe süllyesztett módon kerül kialakításra, ezzel vizuálisan nem rontva az épület összképét. Az épület hűtéséről a mennyezeti csövezésen keresztül a kertben megépülő föld-kollektor gondoskodik. Az esővizet összegyűjtjük és öntözésre, illetve szürke vízként használjuk fel. Az épület mögött saját veteményeskert gondoskodik az ott lakó alapvető vitaminszükségletének biztosításáról, amelyhez a táptalajt a telek sarkán elhelyezett hulladék komposztálóból nyerhetjük.

D-93693-30 Adatlap
Építési övezet: L6-III-H/4
Helyrajzi szám: 20646/45
Telekterület: 1691 m2

Legnagyobb beépíthetőség: 20 %
Bruttó beépített alapterület: 337,2 m2
Beépítettség: 19,94 %

Legnagyobb szintterületi mutató: 0,4
Legnagyobb beépíthető szintterület: 676,4 m2
Beépített szintterület: 337,2 m2
Beépített szintterületi mutató: 0,19

Terepszint alatti beépíthetőség: 20 %
Terepszint alatti beépített terület: 29,8 m2
Terepszint alatti beépítettség: 1,76 %

Hasznos (nettó) beépített alapterület: 226,19 m2

Megengedett építménymagasság: 5 m
Tervezett átlagos építménymagasság: 3,80 m

Zöldfelület legkisebb mértéke: 75 %
Zöldfelület tervezett mértéke: 78 %