Elkészült a mosonmagyaróvári Piarista Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda új szárnyának lépcsős közösségi tere, a CAN Architects tervei alapján megvalósult látszóbeton “tanuló lépcső". Az építésziroda egy 22 hónapos közösségi tervezési folyamat eredményeire építve dolgozta ki a gimnázium új tereinek terveit, amelyet a városi levéltár épületében alakítanak ki.
A piarista iskola 1739 óta működik Mosonmagyaróváron a Fő utca 4. szám alatt, az egykori városháza és a Habsburg hercegi kastély közötti barokk tömbben. A jelen fejlesztés keretében a Városház utca 4. szám alatt álló városi levéltár épületéből alakítanak ki egy új szárnyat, amely a jövőben a gimnázium 8 osztálytermének ad majd otthont. A magyar kormány 956 millió forint támogatást ítélt meg a gimnázium, általános iskola és óvoda komplex fejlesztésére.
A 2023 májusában induló projekt célja egy korszerű, a 21. századi pedagógia téri szükségleteit biztosító, 4×2 tanulócsoportos gimnázium épület kialakítása, amelyben új otthonra találhatnak a mosonmagyaróvári piarista gimnazisták. A helyi piarista iskolát összesen közel 700 gyermek látogatja, óvodásoktól az érettségizőkig.
Cseh András, a felújítás vezető tervezője elmondta, hogy egy 22 hónapos közösségi tervezésben vettek részt, amely alatt megismerték a piarista rend pedagógiai megújulását, és ezzel szerves összefüggésben tudtak a tervezéskor terekben gondolkodni. A kialakult koncepció a piarista rendalapító Kalazanci Szent József folyamatosan újító hagyományát követi pedagógiai és közösségi értelemben, amely a terek kialakításában is kifejeződik. Arra törekedtek, hogy a gimnazisták számára a tantermek mellett kisebb méretű informális és nem formális tanulási tereket, valamint a nemzetközi gyakorlatban már jól ismert félhivatalos előadóteret is kialakítsanak.
Négy-négy tanterem kerül kialakításra a földszinten és az emeleten, kiszolgálóhelyekkel, ahol bontott órák megtartására is lehetőség nyílik. Kisebb tanulószobák is helyet kapnak a pedagógiai intézményben, kihasználva a lépcső alatti teret, kisebb zugokat, sé a tetőteret is kihasználnák egy nagyobb közösségi tér kialakítására.
Az építészeti koncepció központi eleme a közösségi és oktatási térként egyaránt működő lépcsőzetes, átriumszerű “tanulási táj", amely a meglévő kisléptékű udvarba került, annak lefedésével. Itt akár több osztálynak is tudnak előadást tartani. A CAN Architects Facebook-bejegyzése szerint a lépcső mostanra elkészült, de az iskolán még sok munka van. A Kisalföld cikke szerint a terv az, hogy október végére végeznek az új épületrésszel.
“A tervezett épület célja és feladata, hogy a jelenlegi szűkös téri keretekhez megfelelően csatlakozzon, a meglévő épület értékeit megőrizve okosan felhasználja annak téri rendszerét és a lehetőségek szerint minél jobban kitágítsa azt." – olvasható a CAN Architects oldalán, ahol a látványterveket is megnézhetjük. A CAN Architects egy korábbi terve, melyről itt számoltunk be, a határőrlaktanya telkére telepítette volna az iskolát.