A csaknem 68 ezer néző befogadására alkalmas, legmagasabb nemzetközi besorolású Puskás Ferenc Stadion a labdarúgás mellett több mint 20 olimpiai sportágat is kiszolgál majd, valamint nagyszabású koncertek és egyéb kiemelt rendezvények helyszíne lesz.
„Tavaly tavasszal született döntés arról, hogy a stadion a stadionban koncepció alapján épüljön meg az új Puskás. Korábban készültek olyan tervek is, hogy a mostani stadion mellett, esetleg a helyén legyen az új – végül hosszas hazai és nemzetközi szakértői egyeztetések után döntöttünk arról, hogy a régi stadionban épül fel az új aréna. A világon is egyedinek számító eljárásnak köszönhetően a 68 ezer férőhelyes létesítmény sokkal több lesz egy minden igényt kielégítő labdarúgó-stadionnál. A régi lelátó és az újonnan épülő nézőtér közötti rész befedésével ugyanis több tízezer négyzetméteres edzőközpont jön létre, amely a vívástól a birkózáson át a cselgáncsig számos sportágat tud kiszolgálni” – mondta Vígh László, a Nemzeti Sportközpontok vezetője.
Több mint stadion – ez az új létesítmény mottója. A multifunkcionális sportközpont ugyanis alkalmas lesz a legrangosabb nemzetközi labdarúgó mérkőzések megrendezésére. Emellett biztosítja, hogy a legjobb magyar sportolók és utánpótláskorú fiatalok világszínvonalú körülmények között készülhessenek a világversenyekre. Sőt, kulturális eseményeknek, nemzetközi nagykoncerteknek is otthont ad, ekkor 80 ezer rajongót tudunk majd fogadni.
„Ha felépül az új Puskás Ferenc Stadion, nem fordulhat többet elő, hogy világhírű sztárok, énekesek, együttesek azért választanak Budapest helyett más közép-európai koncerthelyszínt, mert nálunk nincs olyan hely, ahol felléphetnének. Az új stadionnal egész Magyarország jól jár” – fejtette ki Vígh László.
Felsorolni is nehéz, hogy milyen funkciói lesznek az új arénának: 180 szobás szálloda, konferencia-központ, irodaház, sportmúzeum, diagnosztikai labor, üzletek, éttermek, mélygarázs, panoráma futópálya, konditerem és még saját rendőrőrs is lesz benne.
2014 végére készülnek el a stadion kiviteli tervei. 2015-ben lezárul a közbeszerzési eljárás, majd megkezdődik az építkezés. A beruházás befejezése és a stadion átadása 2018-ban várható.
A létesítmény vezető tervezője Skardelli György építész, az építtető a Nemzeti Sportközpontok.
Adatok, érdekességek Befogadóképesség: sporteseményen 67 889 fő, koncerten 79 889 fő Legmagasabb pont: 51,3 méter Hosszúság: 364 méter Szélesség: 273 méter Szintek száma: 11 Nettó alapterület: 202 ezer négyzetméter Beépített beton: 183 ezer köbméter A tető tömege: 5000 tonna Helyiségek száma: 1700 Sportolásra alkalmas termek: 15 Kiszolgálható sportágak: 21 A konferenciaterem befogadóképessége: 800 fő Az irodaház kapacitása: 500 fő Szállodai szobák száma: 150 Panorámás futópálya hossza: 800 méter A toronyépület mögött az egész Istvánmező biztonságát szolgáló rendőrőrsöt alakítanak ki kihallgató szobával, konzuli helyiségekkel és őrizetes cellákkal. A Magyar Labdarúgó Szövetség az új stadionnal benyújtotta pályázatát a 2020-as Európa-bajnokság mérkőzéseinek rendezésére. Ha elkészül az aréna, akkor Budapest jó eséllyel pályázhat akár Bajnokok Ligája-, akár Európa Liga-döntő rendezésére is. |
Forrás (képek és szöveg): mnsk.hu