Épületek/Középület

JKMM Architects – Három inspiráló projekt Finnországból

2022.09.14. 08:00

A JKMM Architects a kortárs finn építészet egyik legsikeresebb irodája, amely több nagyszabású középületet tervezett már országszerte, köztük múzeumokat, egyetemi épületeket és könyvtárakat. Farkas Zsófia Finnországban élő magyar építész most három közelmúltbeli projektet mutat be ezek közül.

A JKMM Architects négyszintes irodája Helsinki központjában helyezkedik el. Ide látogattam el nyáron, hogy megismerhessem az építészek, alkotók gondolkodását és a műhelyt, ahol különleges és sikeres épületek tervei készülnek. Elősorban az foglalkoztatott, hogy milyen szellemi és gyakorlati munka áll az iroda által tervezett – funkciójukban egymástól teljesen eltérő – épületek megbízhatóságának, eredményességének és színvonalának hátterében.

A JKMM Architects 1998 óta működik, első sikereit hazai és nemzetközi pályázatokon érte el. Mára Finnország egyik vezető építészirodájává nőtte ki magát, de munkájuk a határon túl is nagy elismertségnek örvend. A részletek és a minőség iránti szenvedélyük az akusztikától az épülettechnikán át egészen a városi tájtervezésig terjed. Ez a részletesség szinte már építészeten túli formákat ölt, hiszen a művészeteket, a grafikai– és a bútordizjánt is az épülettervezés részeként kezelik. Ez a holisztikus megközelítés izgalmas, időtlen, felhasználóbarát épületeket eredményez. 

Bár a tágas, világos irodatér a járvány ideje alatt csendes volt, a nyár végére az itt dolgozó száz építész nagy része visszatért a barátságos közegbe dolgozni.

Az iroda működésének kezdete óta organikusan bővült, emeletről emeletre foglalta el az épületet, és így sokszorozódott meg a szinteket összekötő lépcsőkarok száma is. A négy szintet összekötő egyenes karú lépcső az iroda közepén fut végig. A minimalista belsőépítészeti elemeket Aimo Katajamäki grafikusművész alkotásai egészítik ki. A JKMM és a művész egyébként számos más munkában is együttműködött. Az elegáns tárgyalók és a kávézó hangulatú konyha mellett egy különleges helyiség is található itt: az iroda szerves részét képző modellezőműhely, ahol a 3D printerek és modellekkel való kísérletezés alapvető része a tervezésnek. 

Az iroda négy alapító tagja, Asmo Jaaksi, Teemu Kurkela, Samuli Miettinen és Juha Mäki-Jyllilä ma is aktívan részt vesz a tervezői munkában, ők alkotják meg az épületek alapkoncepcióit, melyeket az egyre növekvő csapat közösen fejleszt tovább az egészen apró kreatív részletekig. A belsőépítészek a projekt elejétől kezdve részt vesznek a tervezésben, ezért a belső terek és a külső tömegek egyenértékű egészet hoznak létre, összehangolt, harmonikus egységgé formálva a teret.

A továbbiakban az iroda három újabb projektjét mutatom be röviden:

Amos Rex – A találkozások helye

A főként XX. századi képzőművészeti gyűjteményt őrző múzeum célja, hogy a városi kultúrát, régi és új épületeket összekapcsolva, egyedi élményeknek és meglepő találkozásoknak adjon színteret.

Az 1936-ban épült funkcionalista Lasipalatsi irodát a JKMM stúdió kibővítette egy speciális földalatti múzeumi térrel, amely a formák és textúrák játékosságával kicsiknek és nagyoknak egyaránt a felfedezés élményét nyújtja. Íves mennyezete olyan teret hoz létre, ahol nincs szükség tartóoszlopokra, így a rendelkezésre álló kiállítótér rugalmasan kihasználható. A tetőablakok beengedik a természetes fényt, belülről pedig megkomponált kitekintést nyújtanak a külső világra. Az épület újszerű formavilága által egyedi városi ikont hozott létre Helsinki belvárosában.

Amos Rex Museum
Helyszín: Helsinki, Finnország
Funkció: művészeti múzeum, kávézó, kereskedelmi helyiségek, konferenciatermek, rendezvényterek, kiállítási galériák, tanterek, előcsarnok, irodák, étterem, bolt
Mérete: 13 000 m2
Állapot: befejezett – 2018
Megbízó: Föreningen Konstsamfundet

Kirkkonummi könyvtár - Közösségi nappali

Az új könyvtár létrehozásakor a JKMM Architects az 1982-ben készült, Ola Hansson építész által tervezett könyvtárépület vasbeton szerkezetét adaptálta és bővítette tovább. 

Az új épület alapterülete kétszerese az eredetinek, sok új közösségi funkció mellett az újépítésű részen tágas olvasóterem és egy majdnem 200 négyzetméter alapterületű folyóiratolvasó kapott helyet. A fő olvasóterem fehér betonoszlop-erdeje meglepően barátságos és egyszerre grandiózus teret hoz létre. A textíliák meleg, természetközeli árnyalatai és az egyedi részletek – mint a réz lámpatestek és a beépített bútorok – jól megkomponált részei az épületnek. A szűkebb belső terekben a fal és a mennyezet burkolata falamellákra vált át. A bejárathoz kapcsolódó folyosó fölé egy nádast idéző műalkotás került, amely Petri Vainio képzőművész és a JKMM Architects együttműködéséből született.

Az egyszerű tömegű épület homlokzata kívülről egyedi rombusz mintázatú rézlemez-fedést kapott.

Kirkonummi Könyvtár
Helyszín: Kirkkonummi, Finnország
Funkció: kávézó, játszótér, közösségi központ, könyvtár, többfunkciós terek, irodák, műhelyek
Mérete: 4700 m2
Állapot: befejezett – 2020
Megbízó: Kirkkonummi önkormányzata

Dance House Helsinki - Majdnem fekete doboz

Az épület szögletes tömege és absztrakt, nyílások nélküli homlokzata már messziről megkülönbözteti azt a környező lakóépületektől. A táncház három különböző homlokzata három külön világ. A fekete tömb északi homlokzatát többszáz kerek alumíniumlapból álló burkolat díszíti. A nyugati homlokzaton narancsos-rozsdás acéllemezek takarják a falat, a déli homlokzaton pedig fényes natúr acélban tükröződik a környezet. A homlokzat és a funkcionális belső terek ipari esztétikája szoros összhangba kerül.

A több kulturális intézményt egyesítő egykori kábelgyár ma Finnország legnagyobb művelődési központja. Az ajtón belépve a lobbi üvegtetején át bontakozik ki a régi gyár udvara és az azt kiegészítő Dance House Helsinki új tömbje. A belső terek rugalmasak, könnyen alakíthatóak. A nagyobb terem a színpaddal és a nézőtérrel, valamint a kisebb terem a mellékszínpaddal egybenyitható, és mintegy ezer fő befogadására alkalmas térré egyesíthető. A tánc- és cirkuszi előadások mellett mindkét terem alkalmas koncertek, szemináriumok, kongresszusok és forgatások helyszínének.

A színház előterében Eetu Huhtala Another (Egy másik) című interaktív fényinstallációja a látogatók mozdulatait alakítja falon táncoló művészetté.

Az épületet a JKMM Architects és az ILO Architects közösen tervezte.

Dance House
Helyszín: Helsinki, Finnország
Funkció: színházi előadó tér, rendezvényterem, lobbi, étterem
Mérete: 7 000 m2
Állapot: befejezett – 2022
Megbízó: Kiinteistö Oy Kaapelitalo