Épülettervek/Hallgatói terv

Jógastúdió Sopron belvárosában – Silye Dorottya diplomaterve

2025.04.24. 13:00

Teljesítménykényszeres és eredményorientált világunkban egyre több lesz a kiégett ember. A fokozódó munkahelyi és személyes elvárások hatására az egyének egyre kevésbé képesek elegendő időt szentelni saját mentális és fizikai jólétüknek. A diplomaterv egy jógára specializált központot képzel el Sopronba, amely lehetővé teszi a befelé figyelést és az univerzummal való kapcsolódást.

Az emberek életük során gyakran nem rendelkeznek kellő tudatossággal, ami a jelen pillanatra összpontosítana, és a jövőbeni célok és elvárások miatt szinte folyamatosan elnyomják az önmagukra való figyelmet. Ennek – kinél előbb, kinél utóbb – egészségügyi következményei lesznek, mind mentálisan, mind fizikálisan. A szomatikus mozgásformák gyakorlása, mint a jóga is, megoldást kínálhatnak e jelenség kezelésére, elősegítve a testi és lelki egyensúly helyreállítását, ezért szeretnék ennek helyet teremteni.

témaválasztás
A téma azért fogalmazódott meg bennem, mert első kézből tapasztalom, hogy nincs megfelelő méretű, minőségű és nagyobb csoportok befogadására alkalmas tér: szerettem volna Sopron belvárosában egy olyan intézményt, amely gyűjtőhelye a jógát gyakorló embereknek és a hozzájuk hasonló gondolkodásmódúaknak, egy teázó-büfé és megfelelően kialakított jógatermek formájában. Az intézmény célja, hogy támogassa az önismereti és fenntarthatósági szemléletet képviselő gyakorlókat, miközben biztosítja számukra a zavartalan és professzionális környezetet a jóga magas szintű gyakorlásához. Ezen túlmenően a létesítmény jelentős előnyöket biztosítana a helyi jógaoktatók számára is, akik jelenleg jellemzően iskolai tornatermekben vagy átalakított magánlakásokban tartják óráikat, melyek nem erre a rendeltetési célra épültek.

helyszín
Sopron kiemelkedő kulturális és építészeti örökséggel rendelkező város, amely számos műemléki jelentőségű struktúrát foglal magába. A vizsgált fejlesztési terület a város történelmi központjának közvetlen közelében, a II. Rákóczi Ferenc utca 7. szám alatt (HRSZ 3066) helyezkedik el. Környezete műemléki övezet, közvetlen szomszédjai helyi védettség alatt állnak. A terület jelenleg egy foghíj a szomszédjai között. A telken egészen 2022-ig egy földszintes, tradicionális parasztház állt, markánsan kitűnve a kettő, illetve a három emeletes szomszédjai közül, mivel Sopronra jellemző, hogy az épületmagasságok eltérőek. Az épület jelentős állagromláson esett át az évek alatt, mígnem 2022-ben teljes bontásra került, hogy társasház kerüljön a helyére.

A városi építészeti örökség figyelembevételével alakítottam ki a tervezési koncepciót. Noha a történelmi belváros dominánsan barokk karakterű, a városkép sokrétű stílusjegyeket hordoz, így például a középkori Ó-zsinagóga, a gótikus Szent Mihály templom, a romantikus orsolyita templom, vagy a klasszicista Vármegyeháza, csak hogy párat említsek a teljesség igénye nélkül. A középkori városépítészet karakterét tükrözik, ahogy a zártsorú beépítések mögötti belső udvarrendszerek és az azokat összekötő keskeny átjárók kialakultak. A városszerkezetet és Sopron építészeti arculatát nagymértékben határozza meg ez a jellegzetesség.

telepítés
A telepítési koncepció egyik alapvető irányelve az eredeti beépítési struktúra megtartása és reinterpretációja volt. Bár a régi épület keskenyebb volt, mint az általam tervezett, a telek beépítési elve ugyanaz. A lebontott épület utcai homlokzatán megjelenő kapu helye jelölte ki a tervben a gyalogos átjárásnak utat adó megnyitás boltíves helyét. A tervezett épületem megengedi tehát a földszinten a gyalogos tovább haladást a területen. Az épülettömeg kialakítása a felsőbb szinteken teljes beépítést eredményezett, azonban egy centrális átriumot kialakítottam, amely vertikálisan megnyitja az épület belső terét az égbolt felé.  Sopron karakterisztikus jellegét, a sikátorok és szűk átjárók által generált térélményt a kortárs építészeti eszközökkel formált tömegnek köszönhetően megtartottam.

forma
A tervezett épület egy jógára specializált központ, amelynek építészeti koncepciója a befelé figyelés és az univerzummal való kapcsolódás. Koncepcióm fő fonala, hogy az épületem egy nyugodt, introspektív atmoszférát biztosítson a dinamikus városi struktúrában. Az épület identitását és filozófiáját a „PRANA" elnevezés tükrözi, amely életerőt jelent és az energia univerzális forrásának is tartják. Az utcafronti homlokzatomat emiatt nagyrészt lezártam, hogy messziről látszódjon, itt nem a kifelé tekintés a lényeg, hanem a benti világunkra való összpontosítás. Csupán a földszinten elhelyezett funkció indokolta az utcafronti megnyitást, ezt három egyforma – Sopron műemlékei között népszerű vállöves boltívvel tettem meg.

A telek eredeti beépítése egy kontyolt magastetős ház volt, amely a városi szövetben és az utcaképben visszatérő építészeti elemként van jelen. Ezt az archetipikus formát kortárs szemlélettel interpretáltam, és a tető geometriájában – a keleti építészetből merítve – olyan dinamikus íveket alkalmaztam, amelyek a mozgásbeli folyékonyság elvét követik, utalva a jógaászanák közötti harmonikus átmenetekre. A vertikális kapcsolatokat és a kozmikus irányultságot a magas tetőidomok végén elhelyezett felülvilágítók hangsúlyozzák, amelyek természetes fényforrásként funkcionálnak.

térszervezés
Az épület alaprajzának irányelve az egyszerűség és az átláthatóság. Úgy alakítottam ki, hogy a térhasználat harmonikus folytonosságát ne törje meg semmi és a különböző rendeltetésű terek logikusan illeszkedjenek egymáshoz. Az épületbe a jóga funkció mellé társítottam egy apró teázó-kávézó-büfét, melyben 10-15 ember fér el. Mivel a vendéglátó rész egy nyitottabb, a jóga pedig egy intimebb helyzetet kíván, az utca felőli oldalra rendeztem a teázót, a jógát pedig e mögé, valamint a fölötte levő emeletekre. A földszinten egy kisebb jógaterem, az első emeleten az öltözők és egy közepes jógaterem, a második emeleten egy nagy és egy magánórákhoz ideális jógaterem kapott helyet.

A természet közelsége támogatja a jógát, ezért a növényzet tervbe való integrálása az elejétől fogva szándékom volt, hiszen a városba való elhelyezésük miatt is hasznos, de főként az emberekre gyakorolt pozitív hatásai miatt. Az átriumot huzalos támfalrendszerrel tettem zölddé, melyre vadszőlőt (Parthenocissus tricuspidata ’Veitchii’) terveztem felfuttatni a szomszéd épület (II. Rákóczi utca 5.) tűzfalával párhuzamosan, attól eltartva, hogy a növény ne rongálja a minőségét. Mivel ez a növény lombhullató, jól megfigyelhetőek rajta az évszakok váltakozásai, mely még közelebb hozza az embert a természeti gyökereihez. Ezen felül egy beltéri kertet alakítottam ki az első emeleten, illetve a második emeleten tetőkertet, melyben intenzív vegetációnak adnék helyet, nagyobb cserjék, kisebb fák is kaphatnának létjogosultságot.

szerkezet/anyagok
A bonyolult tetőgeometria és a nagy fesztávok miatt a fő teherhordó szerkezet monolit vasbetonból készült. Az épület falait, födémjeit és koporsófödémét egyaránt ebből az anyagból terveztem.  Az épület szomszédjainak pincéit figyelembevéve alakítottam ki az alapozást: mivel én nem terveztem pinceszintet, a szomszédos épületek pinceszintjének aljáról a kútalapozásra egy vasbeton gerendaváz készült, melyen egy vasbeton lemez fekszik, ezek együtt alkotják az épület alapját.

A burkolatválasztás során az autentikus, természetes anyagok alkalmazására törekedtem, melyek az embert az ősi valójukra vezetik vissza: tégla, fa, kő. A tégla az építészet történetében már nagyon korán előfordult, alkalmazása mondhatni ősi építési technika, amit máig előszeretettel használnak az építészek. A soproni várfal műemlékvédelmi rekonstrukciójához törtkő mellett téglát is használtak; emellett szinte az egész város a kisméretű téglából épül fel, és bár rengeteg helyen vakolva és festve jelenik meg, számtalan helyen látható a téglaváz, ahol rosszabb egy-egy épület állapota.

Nagy üvegfelületű, fém tokos ablakokat terveztem az épületbe, amelyek az északi és a déli homlokzaton boltívesek, és a nyugati homlokzaton függönyfalként funkcionálnak. A déli homlokzat különlegessége, hogy a jógatermeknél az első és második emeleten a téglaburkolatot az ablakok elé futtattam perforált mintázatot rajzolva az üveg elé, ami amellett, hogy esztétikai értéket ad hozzá, még árnyékol is és belső terében izgalmas fény-árnyék hatásokat generál.

zárás
Bízom benne, hogy diplomatervem megismerése után az emberek nyitottabbá válnak a jóga és az önmagukkal való jó kapcsolat kialakítása iránt és kiegyensúlyozottabb, harmonikusabb életet tudnak élni.

Silye Dorottya

 

Szerk.: Borenich Levente