A Népligettel szemben, egy régi ipari épületbe költözött a Haluxvill szaküzlete. Az új tér látványa friss és modern, a gyártósorokat leszerelték, a küszöböt leporolták, és több évtized után újra felkapcsolták a lámpát. Egyszerre többszázat. Babics Anna írása.
„Ültem a lépcsőn és csak azt vártam, hogy elsétáljon mellettem Koltai Róbert, micisapkában" – mondja Ziszidisz Nikosz, az Etna Kft. ügyvezetője, akinek tervező-kivitelező cége kapta a megbízást az új villamossági szaküzlet kialakítására. A loftokat idéző tér két évvel ezelőtt, első ránézésre olyan volt, mint egy időutazás – meséli. A cégvezető az egykori Ganz területének közelében található gyárépületben még érezte a nehéz levegőt, az olajszagot és berendezett állapotában találta az öltözőket és a vezetői irodát is. A gyárépületre több évtizede zárták rá a kaput, de 2018 februárjában modern üzletként nyitották újra.
A Haluxvill Villamossági Szaküzlet egy családi vállalkozásból nőtt sikeres céggé, a mostani beruházást a megnövekedett vásárlói igény hívta életre. A tulajdonos Haluska László úgy látta, hogy a budaörsi üzletük mellett a cég sikerességét szolgálná egy nagy tárolókapacitással rendelkező, központi helyen lévő üzlet, melyben az utcáról betévedő, villanykörtét kereső vásárló ugyanúgy megtalálhatja az árucikket, akár a nagy beruházók, akik megrendeléseit a raktárban készítik össze. Választása egy régi gyárépületre esett: az egykori Ganz-birodalom kőbányai területéhez közel eső, U-alakú régi létesítmény találta meg benne újraálmodóját. Bár Haluska úr nem a dizájn vagy az építészeti trendek megszállottja, jó megérzéssel választott.
Villamossági szaküzletet létesíteni ezen a területen amúgy sem előzmény nélkül való: a források szerint 1926 és 1949 között az egykori Szapáry utcában működött a Permel Zománchuzalgyár, mely átszervezésekkel, később Kábelgyárként a XI. kerületben élt tovább. A gyárépület zöld zománcos folyosói arra bíztatták a tulajdonost és a tervező-kivitelező Etna Kft.-t, hogy a műemlékvédelmi elvek mentén haladva, az egykori épület múltját és karakterét megőrizve tervezzék az üzletet.
Az U-alakú, 3500 négyzetméteres terület az üzleten kívül lehetőséget adott egy hatalmas raktárhelyiség és egy színvonalas fedett parkoló kialakítására is. A klinkertégla szépen mutatja magát: a homlokzaton uralva a látványt, a belső térben függőleges osztásokat képezve. A 7 méteres belmagasság lehetőséget adott a vízszintes osztásra is, a körbefutó üvegkorlátok ízléses szegélyt biztosítanak. A tervezés során a legnagyobb tétel (nagyjából 20 millió forint) az osztott üvegfal volt. Ekkora méretben lehetetlen volt eredeti elemet találni, de a tervező biztos volt benne, hogy ez adja majd a bejárat igazi karakterét, így legyártatták. A lámpatestek diszkrétek, nem vonják el a figyelmet az árult termékekről, az antracit szürke vonalvezetés határozottá teszi a teret.
A belsőépítészeti megoldások már a tulajdonosra vártak, aki nem volt könnyű helyzetben: a kábelkötegekkel és a gipszeszsákokkal nem biztos, hogy dizájndíjat lehet nyerni. A nívós térben még érdemes lesz próbálgatni az áru esztétikus elhelyezését. Az ´Áram az erősségünk´ – szól a szlogen, talán ez sem ragad örökre a bejárat fölé, sejthető, hogy nem követel majd magának saját helyet a tipográfiai gyűjteményekben, de ahogy az épületválasztás is haladó szemléletre utal, nyilván az apró részletek is utánamozdulnak majd a változásnak.
Milyen érzés volt két évvel később, az átadó előtt ugyanazon a lépcsőn ülni? "Jók az energiák, jó lesz majd idejárni dolgozni." – mondja Nikosz. Szerinte ebben a villamossági szaküzlet-épületben több van, mint ahogy azt elsőre gondolnánk. Ő a nagy, nívós térbe okostelefon-bemutató rendezvényt vízionál, de ahogy fogalmaz: ezt már a tulajdonos dolga kitalálni – akinek egyszer már volt egy nagyon jó megérzése.
Babics Anna
Többek között a Haluxvill Villamossági szaküzlet is megtalálható az Építészfórum kortárs építészeti térképén, melyet itt lehet böngészni további munkákért és cikkekért.