Közélet, hírek
Júliusi évfordulók
2010.07.06. 07:33
Baku Eszter összeállításában
- 135 éve, július 1-jén volt a tatai piarista rendház ünnepélyes alapkő elhelyezése.
- 25 éve, július 2-án halt meg Granasztói Pál Ybl-díjas építész, címzetes egyetemi tanár, a CIAM magyar csoportjának tagja. A Fővárosi Közmunkák Tanácsánál irányította a Budapest és környéke rendezési terveinek készítését. Az Építészmérnöki Mesteriskola vezetője volt. A városesztétika, városépítés, városrendezés kérdéseivel foglalkozó szakíró.
- 45 éve, július 8-án halt meg Weiner Tibor Ybl-díjas építész, Dunaújváros tervezője. A Bauhaus hallgatója volt, majd 1948-ban tért vissza Magyarországra s ekkortól készítette el Dunaújváros általános- és részletes rendezési terveit, valamint számos lakó- és középület terveit. Ezt követően a városépítést helyileg irányította, Dunaújváros főépítésze, majd ugyanitt tanácselnök-helyettese volt.
- 100 éve, július 10-én volt a Sebestyén Artúr tervezte kolozsvári Nyári Színház, ma Magyar Színház épületének ünnepélyes felavatása.
- 95 éve, július 11-én halt meg Schikedanz Albert műépítész, festő a budapesti Szépművészeti Múzeum és a Műcsarnok tervezője, valamint a Milleniumi emlékmű egyik alkotója.
- 170 éve, július 13-án halt meg idősebb Eckermann József budai építőmester, több késő barokk és klasszicista lakóház alkotója.
- 85 éve, július 14-én született Molnár Péter, kétszeres Ybl-díjas, Csonka Pál-érmes építész, több középület, a Siófoki Meteorológiai Obszervatórium és sportlétesítmény, köztük a székesfehérvári sportcsarnok, tervezője. 1956-ban Janáky vezetésével, tervezték, Körner Józseffel, Vass Antallal és Zilahy Istvánnal együtt az Isztambuli Kavala szállót, mely nem valósult meg.
- 75 éve, július 15-én halt meg Flach János Ybl-díjas belsőépítész, aki 1958-59 között részt vett a budapesti Gellért Szálló reprezentatív helyiségeinek helyreállításában.
- 35 éve, július 16-án halt meg Schaffer Ferenc belsőépítész, iparművészeti főiskolai tanár.
- 100 éve, július 17-én született dr. Dercsényi Dezső Kossuth-díjas és Herder-díjas művészettörténész, a magyar műemlékvédelem kiemelkedő jelentőségű egyénisége. 1936 és 1949 között volt előadó a Műemlékek Országos Bizottságánál, utána 1953-ig osztályvezetőként dolgozott a Múzeumok és Műemlékek Országos Központjánál. 1953 és 1957 között műemlékei előadó volt az Építészeti Tanács Titkárságán, valamint az Országos Építési Hivatalban. Ezután az Építési Minisztérium Műemléki Osztályának vezetőjévé nevezték ki. 1965 és 1975 között tudományos igazgatóhelyettese az Országos Műemléki Felügyelőségnek. 1951-től 1967-ig tanított műemlékvédelmet és magyar középkori művészetet a budapesti egyetemen. Munkássága a II. világháború utáni magyar műemlékvédelem terén jelentős. Fontos szerepet játszott eme feladatok nemzetközi elismertetésében is. Kutatásának főbb területei a középkori magyar művészet és műemlékvédelem elméleti és gyakorlati kérdései voltak. Szakirodalmi munkássága is meghatározó. Kutatta többek között a jáki apátság templom történetét, a székesfehérvári bazilikát és egyebek mellett az esztergomi királyi palotát.
- 160 éve, július 19-én született Czigler Győző építész, egyetemi tanár, sok középület, pl. a Széchenyi fürdő tervezője, az ő nevéhez fűződik a Rózsák terei római katolikus, ma görög katolikus templom, a Gozsdu-udvar, a Hunyadi téri és a Hold utcai Vásárcsarnok.
- 190 éve, július 20-án történt az óbudai klasszicista zsinagóga felavatása.
- 110 éve, július 23-án született Puskás Károly, a galyatetői Nagyszálló tervezője.
- 95 éve, július 24-én született Juhász Miklós Ybl-díjas építész.
- 95 éve, július 24-én született Farkas Antal, aki főleg a kísérleti építkezések megszervezésében szerzett jeles érdemeket.
- 155 éve, július 25-én született Mirkovszki Géza építész, festőművész.
- 170 éve, július 28-én indult meg a Lánchíd építése az első cölöpök leverésével.
- 65 éve, július 29-én halt meg Hegedűs Ármin, a századelő neves alkotója, sok lakóház, középület tervezője.
- 135 éve, július 30-án született Benes Imre építész, századfordulós bérházak, villák tervezője.
- 135 éve, július 30-án halt meg Gerlóczy Gedeon építész, képzőművészeti főiskolai tanár, a modern magyar építészet egyik jeles alkotója, Csontváry Kosztka Tivadar hagyatékának felfedezője, megőrzője, és művei művészi értékük szerinti megbecsülésének előmozdítója