Egyéb cikkek

Kamaraerdei úti Idősek Otthona

2007.11.22. 11:53

Kiemelt megvételben részesült pályamű
szerző: Érték-Forma Bt
vezető tervező: Lőrincz Attila

Kiemelt megvételben részesült pályamű
szerző: Érték-Forma Bt
vezető tervező: Lőrincz Attila
építész munkatársak: Kosaras Anikó, Madarász Nóra - Érték-Forma Bt.
Makett: Madarász Nóra – Érték-Forma Bt.
Technológus tervezők: Bihari Miklósné, Tóth Károly – Altero Kft.
Statikus tervező: Feczkó István – Csarnok Bt.
Épületgépész tervező: Lencsés János – Le’vél Kft.
Épületvillamossági tervező: Nagy Gábor – Euro-signal Bt.

 

 

Részletes bírálat:
A tervezett épületkialakítás lényegében egy tömbben biztosítja az idősek ellátását, több kisméretű átrium alkalmazásával érdekes és izgalmas módon kellemes színezetet adva a belső tér egyhangúságának. Az épületegyüttes „H” betűt szimbolizáló központi magból és 4 csatlakozó épületszárnyból álló 2 szintes épület.
A földszinten helyezi el az intenzív gondozási egységet, az éttermeket, raktárakat, tárolókat, öltözőket, a műhelyt, az emeleten a 4 db gondozási egységet a hozzájuk tartozó kiszolgáló részekkel.

A szintek között a közlekedést több lépcső és 2 db lift biztosítja.
A funkció és a forma egysége a tervben tökéletesen biztosított. Az alaprajz kialakítása, a közlekedési területek optimalizálása nagyon jól megoldott, de sajnos hiányzik a kiírásban szereplő földszinti társalgó.

Az épületegyüttes lapostetős, de talán a magas tetős kivitellel még jobb lenne a környezetéhez való illeszkedés és gazdaságosabb lenne a használata.
Korszerű építészeti elemeket alkalmaz, de a kiírással ellentétben a homlokzatok szoba felőli oldalán a védőtetővel védett helyen hőszigetelt faburkolatot is beterveztek.

Az árnyékolást a kinyúló tetőzettel oldották meg, amely nem teljesen elegendő az egy erkélyajtós szobák nyári hőségben való védelmére. A műszaki leírás részletes kidolgozású, alapos munka.

Üzemeltetési szempontból a gondozotti egységek jól átláthatóak, jól elhatárolhatóak és gazdaságos kialakításuak. A középfolyosós közlekedő alkalmazása praktikus.
Jó javaslat a látogatói szoba, a bizalmas rokoni, baráti beszélgetések leendő színtere.
Az emeletenként tervezett központi magot is átriumok világítják be, barátságos, hangulatos légkört adva az épület központi részének.
 
A nővérállások központi elhelyezése igen szerencsés, mivel mind a lakók, mind a látogatók mozgása megfelelően figyelemmel kísérhető. Épületszárnyanként a piperemosó helyiségek a még önállóságra képes lakók aktivitását segítik megőrizni.
Jó gondolat, hogy a gazdasági szárnyban két bejárat van. Külön a melegítő-tálaló konyhához, külön a raktárakhoz, tárolókhoz.

Az előcsarnok reprezentatív, nagyméretű, két oldalfala végig üveg, amely szép ugyan, de ennek az üzemeltetése, fűtése, illetve a tűző nap elleni védelme, valamint a rendszeres tisztítása rendkívül költséges.

A faburkolat használata szintén nagyobb fenntartási költséget igényel.
Az árnyékolás a kinyúló tetőzettel nem látszik elegendőnek a nagy hőség elleni védelemre.


Összefoglalás
A pályamű a tervezett épületegyüttes kialakításánál egységes megjelenést és tömbszerű, de mégis oldott elemekkel, izgalmas építészeti részletekkel biztosítja az idősek ellátását. Kisméretű átriumok alkalmazásával érdekes és kellemes kapcsolatot teremt a külső és belső tér szinte egyenrangú hasznosításával.
Az üzemeltetési költségeket az előcsarnok nagyméretű üvegfala és az átriumok határoló falai jelentősen megemelik.
A hatékony fűtési megoldásokra, illetve a tűző nap elleni védelem, valamint az üvegfelületek tisztítására különleges figyelmet kell fordítani.

Összességében megállapítható, hogy a pályamű olyan megoldást javasol egy jól élhető idősek otthona céljára, amely igényes építészeti megfogalmazásai mellett barátságos és jól használható intézménnyé válhat.

A tervet az építészeti megformálás és a részletképzések színvonala miatt a Bíráló Bizottság kiemelt megvételben részesítette.