Ennek a sok éve elmaradt közlésnek, a beregi árvíz utáni újjáépítés bemutatásának az Ertsey Attila által vezetett öko-retro-bio-grín című beszélgetéssorozat 2010. február 22-i záróestje adta az apropóját. Turi Attila vetítette le a közönségnek. Hiába kerestem az epiteszforum.hu régi oldalain, nem találtam beszámolót az újjáépítésről.
Nagy élmény volt Turi Attilát hallgatni, megdöbbentő az árvíz képeit nézni, és a személyes beszámoló világossá tette, hogy nincs mese, oda kell menni a helyszínre, hogy az ember megértse, ezekben a falvakban nem lehet könnyűszerkezetes házakat építeni, itt nem lehet a technológiát úgy használni, ahogy az íróasztal mögött ülő, bedrótozott ember azt elképzeli. Nagyon tetszett, hogy az újjáépítésben az épen maradt, eredeti építészeti elemeket is felhasználták, és az eredmény – a képek talán bizonyítják - nem érdemtelen a figyelemre. A vezető média többnyire csak a politikai játszmákra kíváncsi vagy a költségek növekedésére érzékeny. Az, hogy miféle érték és milyen érzékeny emberi hozzáállás kapott itt építészeti formát, arról a hírgyártás rutinja nem tud beszámolni. Kilenc évvel a nagy tragédia és az újjászületés után, a média közös restanciáját az epiteszforum.hu szeretné most egy kicsit ledolgozni a képek bemutatásával.
Az egész folyamatról részletes beszámoló olvasható a Vándoriskola honlapján.
Felső-Tisza vidék újjáépítése
vezető tervezők: Turi Attila, Zsigmond László, Kőszeghy Attila, Dévényi Sándor
építész munkatársak: Pintér Balázs, Fülöp István, Révai Attila, Bán Zoltán, Benyó Géza, Erhardt Gábor, Ferencz Attila, Fábián Rigó Tamás, Molnár László, Salamin Pál, Berta Attila, Gutowski Róbert, Krieger Orsolya, Bánhidi László, Grekofski Nathalie, Zsólyomi Réka, Csontó Judit, Szegedi Antal, Kis-Simon Olivér, Nagy László
Kivitelezés éve: 2001