A Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága 2000-ben állt elő azzal az igénnyel, hogy a város leglátogatottabb múzeumának szűk udvarán, a használaton kívüli földalatti olajtartály helyén illemhelyet létesítsen a látogatók részére. Kocsis József Ybl-díjas építész egy többfunkciós épület tervét készítette el, amelyben a pinceszinti vizesblokk mellett kávézó és vendégapartmanok is helyet kaptak. A tervet 2002-ben elfogadták, az Országos Műemléki Felügyelőség is jóváhagyta, de pénzügyi nehézségek miatt a megvalósítására sokáig nem kerülhetett sor. 2008-ban az akkori igazgató, Kálnoki-Gyöngyössy Márton vezetése alatt, egy Európai Uniós pályázat segítségével végül elkezdődhetett az építkezés. A 110 négyzetméteres új épületszárnyban a WC-n és a presszón kívül egy múzeumpedagógiai foglalkozásokra alkalmas terem is helyet kapott. Akadálymentes kialakítású személyfelvonóval és speciális mosdóval is rendelkezik a régi épület kiállítótereihez csatlakozó bővítmény. A meglévő kiállítás is átalakul az új művészeti koncepció alapján, amelyet Herpai András művészettörténész készített el. Ő nyújtott segítséget az installációs, belsőépítészeti tervek elkészítésében is.
Kocsis József egy kerámiafalat tervezett a bővítmény Görög utcai homlokzatára. Az 50x50 centiméteres négyzetekből álló relief ihletettsége több forrásból táplálkozik: a kerámia mint anyag Kovács Margit munkásságára utal, az elemek átlós tagoltságát a szomszédos kora reneszánsz ház sarokdíszítése határozta meg (a kváderkeretet jelző falfestésből plasztikusan megformált burkolólapok készültek), a nyílások kőkeretei és az attikafal párkányzata pedig a szomszédos műemlék polgárházak homlokzati tagozatait idézik. A téglavörös kerámialapokból álló plasztikai rendszer egyes elemeit kortárs szentendrei szobrászok, Asszonyi Tamás és Csíkszentmihályi Róbert Munkácsy-díjas, kiváló és érdemes művészek, valamint Szabó Tamás és Szentirmai Zoltán Munkácsy-díjas művészek készítették. A művek elkészítésében szabad kezet kaptak, az építész semmilyen tematikai megkötést nem írt elő számukra.
A negyven négyzetméteres köztéri kerámiafal avatására 2011. január 13-án került sor. A rendezvényen megjelenteket Czene András múzeumi főigazgató köszöntötte, a művet Szalai András DLA építész, művészettörténész mutatta be.
Kovács Margit Múzeum bővítése, Szentendre
vezető tervező: Kocsis József - Kocsisok Építész Stúdió Kft.
építész munkatársak: Kocsis Barnabás, Kocsis Gáspár, Kutasi Attila
statika: Mózes László statikus tervező
épületgépészet: Dobay István gépész tervező
épületvillamosság: Bálint Anita elektromos tervező
belsőépítészeti tanácsadó: Herpai András művészettörténész
építtető: Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága - dr. Gyöngyössy Márton
generálkivitelező: Salisbury Kft. - Hoffmann József, Kovács Balázs
kerámia burkolat: Keramikum Kft. - Zakar István
homlokzati műkő elemek: Tóth József épületszobrászati műhelye
tervezés éve: 2000-2008
kivitelezés éve: 2011
bruttó szintterület: 130 m²