Épülettervek/Hallgatói terv

Két homlokzat, két funkció, egy(etemi) klub

2010.08.25. 11:58

A mosonmagyaróvári egyetemi klub sikeres a fiatalok között, de a jelenlegi helyszín nem a legalkalmasabb az üzemeltetésére. Ezért diplomamunkaként olyan új épületet tervezett Korognai Zita, ami nem csak a fiatalok szórakozására, hanem a kulturális élet felpezsdítésére is szolgál.

Bevezetés
Diplomamunkám helyszínéül választásom szülővárosomra, Mosonmagyaróvárra esett, s mindemellett a funkció választásának oka is személyes élményeken alapul. Az Egyetem klub_EK nem csak egyetemisták számára működő szórakozási/kikapcsolódási lehetőség a városban. Azonban a helyszínt biztosító kollégiumban állandó ellentétekbe ütköznek a működtetők. Egy különálló hely ideális megoldást jelentene, mindenki számára. Mivel a kezdeti funkció már kialakult, ehhez illő, mégis önmagában is meghatározó helyszínt kerestem. Így esett a választás a közelmúltban bontásra került foghíjbeépítésre, mely a történelmi belvárosában található.

 

 

 

Helyszín
Mosonmagyaróvár ezen részén már a XV.-ik században kialakult a jelen belváros képe. Meghatározó elemei, melyek egyben az egész város legjellegzetesebb értékei: A Vár, a Főhercegi Malom, az egyetem régi-új épületei, a korhű lakó- és középületek és a Lajta főága, zegzugosan fel-felbukkanó mellékágai. Ezen városrész főutcája a Magyar utca, ahol a tervezési helyszín is található. A telek hátsó traktusában elhelyezkedő beépítést háttérbe helyeztem, összevonásra került a két egység. Így alakult ki a két utcafrontos telek, a Magyar utcai és Kereszt utcai.
-KÉT homlokzat-

 

 

 

Funkció
Célom a fennálló „bulihely”-igény bővítése egyéb kulturális lehetőségekkel.
Kialakul a pinceszint, a hozzá illő pub/koncertterem funkcióval, és az emelet a kiállító/előadó egységgel. E kettő között egy „határozott” átjárható tér alakul ki a két utca összekötésével, mely használatát tekintve is a másik kettő között áll a maga köz-hely-terasz megoldásával. Az épület egyben és külön-külön is működik, de az egységek különböző működési módjukból adódóan szükséges az elválasztás lehetősége.
-KÉT funkció-

 

 

 

Egység
-KÉT homlokzat- KÉT funkció-
Homlokzati kialakítás kettősége a két utcafronti helyzetből adódik. A Magyar utca felől a múlt arányait megtartottam, utcaképbe illeszkedő kialakítást alkalmaztam. A Kereszt utca felé a markáns megjelenés volt a cél, újító gondolatok bevezetésével az eddig félig kihasznált utcaképben. A bejáratok kialakításánál a kétoldalas megközelítés lehetőségét figyelembe vettem. A Magyar utcai fronthoz csatoltam a kiállító/előadó, a Kereszt utcai fronthoz a pub/koncertterem funkciót.

 

 

 

Célom volt az a fajta közlekedési mód használata, ami egyben mint kapcsolattartás játszik szerepet az épületet használók között, illetve egyéb funkciót is betölthet. Így döntöttem a rámpa kialakítása mellett, mely végül az egész egységen végigvezetve megtalálható. Mozgáskorlátozottak számára, és a ténylegesen másodlagos közlekedés használatára, a vízszintes egységek két csomópontjában liftet és lépcsőt, ill. teherliftet alakítottam ki, a közönség és a dolgozók elkülönítésével. A köz-hely-terasz kialakításánál ihletadó volt a 2006-os Homo Ludens nemzetközi hallgatói pályázat, az így kialakult rész egyfajta újraértelmezése az épületek közeit kitöltő térnek.

 

 

 

Belsőépítészet, anyaghasználat
Épület egészét kívül-belül fehér cementporral színezett beton felület jellemzi. A bútorok formavilága is egységet alkot, anyaghasználatukban változnak, kültér-beltérhez alkalmazkodva. A nagy terek hangsúlyát erősítve a bútorok a terekben szabadon mozgathatóak, nincsenek megkötések a minimális térszervezésen felül. Ezen döntések alapjául szolgál, hogy az egyetemisták sajátjuknak érezve azokat, a kívánt használathoz alakíthatják a tereket. Ez a „változatosság” jellemzi a homlokzati ablakok véletlenszerű kialakítását is.

Célom egy olyan épület megalkotása volt, mely teret ad az egyetemistáknak/fiataloknak a kibontakozásra, mind kulturális, mind szórakozási téren. A két funkció, mely alkalmazkodik a két utcafronthoz, szétválik, mégis egy épületen belül valósul meg. Az épület beleolvad a környező zártsorú beépítésbe, kisvárosi megjelenésbe, de a cél az volt, hogy a kaput átlépve új, minden érzékre ható terekbe érkezzünk.


EK_egyetem klub_Mosonmagyaróvár

tervező: Korognai Zita
Széchenyi István egyetem, Győr
Műszaki Tudományi Kar-Épülettervezési Tanszék
Diplomaterv 2010

Konzulensek:
Karácsony Tamás DLA - építészet
Dr Fátrai György - épületszerkezet
Serfőző István - statika
Nagy Kristóf, Szabó S.Attila – épületgépészet

tervezés éve: 2010