Épületek/Középület

Ketrecbe zárt családi ház Sziléziában

2016.08.31. 14:30

Kövekkel és földdel kitöltött gabion ketreccel borított falak adnak szokatlan, rideg, ám a környék középkori templomaira és váraira utaló külsőt a lengyel Kropka Studio tervezte, sziléziai családi háznak. A komor küllem azonban világos és nagyvonalú belsőt takar. Bán Dávid írása.

Négyfős család számára szeretett volna kényelmes otthont teremteni és barátok megvendégelésére is megfelelő méretű teret létrehozni a megrendelő. Ezzel a kéréssel keresték fel a krakkói székhelyű Kropka Studio építész irodát. A 2009-ben alapított, a Lengyelország mellett Hollandiába is tervező iroda különösen fogékony a sokszínű, nem egyszer szokatlan anyaghasználatra, a különböző, akár meglepő textúrák megjelenésére épületeiken. A Krakkótól északnyugatra fekvő sziléziai város, Zawiercie közelében, a Sasfészek Nemzeti Park határán megépült családi ház éppen ezért nem mindennapi falazást kapott, az épület külső homlokzatának legnagyobb részét gabion hálóba futtatott falak uralják.


A Lengyel Juraként ismert vidékre jellemző hegyvidéki táj mészköves, éles sziklás csúcsokkal szabdalt világa nagyban inspirálta a családi ház arculatát. A terveket emellett befolyásolta a környék helyi építészeti öröksége: a templomok, várak és gazdasági épületek anyaghasználata is. A kövekkel és földdel megtöltött gabion hálóból kreált fal, amely általában az erózió megakadályozására emelt vagy egyéb műszaki célból használt elem, itt minden gyakorlati jelentőséget félretéve, elsősorban építészeti esztétikai motívumként szolgál, különös arculatot kölcsönözve a háznak.



Gosia Łapaj
építész megfogalmazása szerint a gabion egyfajta kamuflázs, álca, amely zord külsejével a helyi építészeti hagyomány modern újragondolását adja miközben világos, nagyvonalú, tágas, kellemes és befogadó belső teret takar. A gabion ketreceket egymásra halmozták, de közben a ház szerkezeti elemeihez is rögzítették. Ez a helyben fellelhető nyersanyagokból készült, alapvetően dekorációs funkcióval bíró ketrec tartós, masszív védelmet szolgáló külső falazatot nyújt a háznak.




Az épület megjelenése elsődlegesen a helyi építészetben fellelhető, tradicionális formavilágot tükrözi, néhány kiugró elemtől eltekintve szabályos kubust alkot, amelyet egy titán cinklemez burkolta nyeregtető zár le. Az épülettől néhány méterre, szintén kőfallal ellátott, lapos tetős garázst is építettek, a köztes átjárót pergolával fedték, védelmet nyújtva a tűző nap ellen. A pergolával megegyező faanyagból, szabályos hasábként türemkedik ki a ház alapstruktúrájából a szülői hálószoba, az ellentétes homlokzatot egy háromszög formájú kiugró él töri meg a konyha mellett.




A tágas, világos, főleg fehér és nyersfa színvilág uralta belső tér a tetőtérbe félig nyitott, ezzel jelentős légteret biztosít a nappali-étkezőnek és az abban álló konyhaszigetnek. A mellékhelyiség és kamra alkotta zárt tömb mellett indul, az ipari jellegű, tölgydeszkákkal borított acélszerkezetű lépcső az emeleti részbe. A földszinti, szülői hálószoba külön, jól elhatárolt fürdőszobát is kapott, illetve közvetlen elérhető a kert is. A nappaliba, a fapallós teraszra nyíló nagyfelületű, üvegezett tolóajtónak hála nagymennyiségű természetes fény áramlik be a nap nagy részében. Az emeleti két hálószoba mellé szintén került fürdő, így a felnőttek és a növekvő gyermekek világa jól elkülönül, ezért a család tagjait a közös és a nagyobb családi eseményeknek is helyet biztosító tágas nappali-étkező hozza össze.

Bán Dávid