Épülettervek/Hallgatói terv

Kézműves központ és látványműhely Nagyvárad szívében – Kapczár Botond diplomamunkája

2025.02.12. 07:57

Kapczár Botond diplomamunkájában egy olyan kerámiaműhely létrehozásával foglalkozott, amely fellendítheti a helyi kultúrát, valamint turisztikai, közösségi és oktatási térként működik, aktív élményt nyújtva és hagyományt átörökítve.

 

Koncepció és helyszín

A kerámiaműhely a Nagyváradi vár történelmi környezetében, a Veres bástya közelében, egy háromszög alakú, több mint 5000 m²-es zöldterületen kapna helyet. A vár évszázados falai ihletet adtak a tervezéshez, mely során az épület formája és anyaghasználata tiszteletben tartja a környezet történelmi jelentőségét. A projekt célja, hogy harmonikusan illeszkedjen a látképbe, miközben vizuálisan is felkelti az érdeklődést, meginvitálva a látogatót a felfedezésre.

Az épület nemcsak az alkotás színtere, hanem a kerámiák gyártása, használata és értékesítése is itt történik. A helyben készült kerámiákat az épület kávézójában alkalmaznák, és a bolthelyiségben árusítanák, támogatva a helyi kézműves közösséget.

A környező park és a román kultúra

A Veres bástya környezetében kialakított park természetes, visszafogott elemekből áll, tiszteletben tartva a hely eredeti karakterét. A növények kiválasztásakor a helyi, régóta honos fajokra helyeztem a hangsúlyt, melyek történeti és kulturális kapcsolatban állnak a várral. Az alacsony fenntartási igényű park ösvényei és pihenőhelyei a látogatók kikapcsolódását és a művészettel való kapcsolatát segítik elő.

Anyaghasználat és építészeti megoldások

Az épület könnyedségét és korszerűségét a fa, üveg és polikarbonát harmonikus együttese biztosítja. A látszó faszerkezetek melegséget és természetességet kölcsönöznek, a nagy üvegfelületek átláthatóságot és kapcsolatot teremtenek a külső térrel, míg a polikarbonát homlokzat játékos fény-árnyék hatásokat nyújt, szimbolizálva az alkotás dinamizmusát. A fa alapú szerkezet (CLT panelek és masszív fa gerendák) fenntarthatóságot és időtállóságot biztosítanak, miközben a precíz kézműves munka esztétikáját tükrözi.

Funkcionális elrendezés

A belső terek rugalmasan alkalmazkodnak az eltérő igényekhez, követve a tartószerkezet által meghatározott hálós elrendezést. A földszint gazdasági és kiszolgáló funkciókat lát el, míg az emeleteken közösségi és alkotóterek találhatók. A látogatók a bejáratnál egy kiállító- és bolthelyiséggel, valamint a kávézóval találkoznak, majd egy útvonal mentén követhetik végig a kerámiakészítés folyamatát, egészen a saját alkotási lehetőségig.

Fő funkciók:

      1.     Kerámia műhelyek – Hagyományos és modern technikák számára felszerelt terek, amelyek lehetővé teszik egyéni és csoportos alkotást is.

      2.     Kiállítótér és bolt – Helyi művészek munkáinak bemutatása és a kézműves termékek értékesítése.

      3.     Oktatótér – Workshopok és tanfolyamok helyszíne, mely a kreatív gondolkodást és csoportmunkát ösztönzi.

      4.     Közösségi terek – A kávézó és pihenőterek inspiráló környezetet biztosítanak a látogatóknak és alkotóknak egyaránt.

Közösségépítés és oktatás

Az épület generációk közötti párbeszédre és tudásátadásra ösztönöz, egyaránt megszólítva a fiatalokat és az idősebb mestereket. A műhelyek és oktatóterek olyan inspiráló platformot kínálnak, ahol a hagyományok és a modern megközelítések találkoznak.

Összegzés

A kerámia műhely és a hozzá kapcsolódó közösségi terek nemcsak a Nagyváradi vár, hanem az egész régió kulturális életét gazdagíthatják. Az épület egyszerre tiszteleg a múlt értékei előtt és nyit új perspektívát a kézművesség modern kori értelmezésére, ötvözve a tradíciót, a kreativitást és a fenntarthatóságot.

Kapczár Botond