Közélet, hírek

Kihirdették a gdański II. Világháború Múzeuma tervezésére kiírt pályázat eredményét

2010.09.03. 09:06

A zsűri a napokban hirdette ki a II. Világháború Múzeuma tervezésére a lengyelországi Gdańskba kiírt pályázat győztesét. Az első díjat a lengyel Studio Architektoniczne Kwadrat nyerte.

A zsűri a napokban hirdette ki a II. Világháború Múzeuma tervezésére a lengyelországi Gdańskba kiírt pályázat győztesét.

Az első díjat (80.000 euro) a Studio Architektoniczne Kwadrat nyerte, ezzel együtt a jogot, hogy az új múzeum terveit elkészíthesse Gdańskba, a városba, ahol a háború kitört. 

 

 

A zsűri azon a véleményen volt, hogy az építészeti tervpályázat során kiválasztott munka minden eséllyel Gdańsk város központjának egyik legfontosabb látványosságává válhat már a kezdetektől fogva. Minden feltétel adott, hogy a jövőben a Fegyvertár, a Szent Mária templom és a híres Gdańsk-i daru jelentős épületeinek sorába lépjen.

A hatalmas épület tapintatosan olvad környezetébe, a körülötte található fontos történelmi elemekkel együtt Gdańsk szimbólumává válhat. Az építészeti kifejezés minimalista eszközei segítségével az építészek elegánsan ötvözték az épület kortárs megjelenését a történelmi háttérrel. A projekt innovatív, nagyléptékű kialakítása kihasználja a város egyedülálló atmoszféráját, és modern stílusban transzformálja azt. A tervben javasolt szín és textúra lágyan simul Gdańsk színeibe, a múzeumot felruházza a képességgel, hogy kiállja a 21. század próbáját.

 

 

 

A terv egy hatalmas, változatos célokat szolgáló épületet foglal magába. Dinamikus, nagyléptékű létesítmény, mely szoborként jelenik meg a látogatók számára. Szimbolikusan a föld színéről indul, könnyed, merész, egyszerű és lecsupaszított, jelzésértékűen egy hajójavító műhely geometriáját veszi fel. A földet – a múlt komorságát, fagyosságát, bélyegét – köti össze az égbolttal – a reménnyel, frissességgel és Jövővel. A szellemes tervben a közszolgáltatás racionális megjelenése találkozik a múlt gazdagságával. Teljes hangerőn szól a történetről, melyet minden generáció nehezen emészt meg, a történetről, amit sohasem szabad elfelednünk. Az épület lenyűgöző tömege mély érzelmeket vált ki a nézőből, a háború borzalmát mutatja be anélkül, hogy megfosztana a reménytől minket. Nem hagyja, hogy a látogatók a fájdalmas téma szomorúságába temetkezzenek.

Az elegáns pavilon a közeli obeliszkkel együtt a földbe van nyomva, fénnyel fogadja a szemlélőt, így hozza létre a katasztrófa és a továbbélő remény szimbólumát. Főnixhez hasonlatosan emelkedik ki az épület hamvaiból, az anyaföldből, és tör az ég felé. A tömeg könnyen a látogatók agyába ivódik majd, feledhetetlen tapasztalattá válik mind belső, mind külső tereinek köszönhetően. Gdańsk egyik fő látványossága lehet a térben tökéletesen komponált elem.

A jól szervezett, modern létesítmény a funkciók széles skáláját tartalmazza. Hatalmas teret biztosít az állandó kiállítások számára, ugyanakkor bármilyen jövőbeli bemutató rendezésére nyitott marad. A tervezett torony főszerepet játszik majd az egész város imázsának kialakításában, új perspektívát nyújt Gdańsk látványának, ami fokozza a múzeum értékes kilátó-funkciójának hasznát is.

Köztérként a múzeum kitűnő találkozópont lehet a családok, turisták és ismerősök számra, mivel rengeteg autó részére biztosít parkolási lehetőséget. A szellemes koncepció funkcionalitással párosul.

 

 

 

A második díjat (50.000 euro) a lengyel Piotr Płaskowicki & partnerzy Architekci építészei, míg a harmadik díjat (30.000 euro) a görög BETAPLAN S.A. iroda érdemelte ki.

 

  

 

fordította: Gaschler-Gyeviki Nóra

forrás: muzeum1939