Az idén tavasszal kiírt pályázat eredményére augusztus óta vártunk, ma azonban Debrecenben kihirdették, hogy ki tervezheti a híres, Hajós Alfréd és Villányi Lajos által tervezett épület felújítását és bővítését. A győztes terv a régi épület homlokzatát tükrözné az 1970-es évekbeli toldás helyére.
A Mathias Corvinus Collegium – fővárosi, Gellérthegyen készülő fejlesztésén túl – jelentős vidéki műemléki ingatlanokat vásárolt az utóbbi időben. 2021 májusában vette meg például a debreceni Aranybika együttesét is, idén pedig ki is írta felújítására és bővítésének átalakítására a pályázatot.
A szálló helyén az 1880-as években egyébként egy kisebb, egyemeletes szálloda állt, amelyet maga Steindl Imre tervezett. 1915-ben épült helyére a mai Aranybika Hajós Alfréd és Villányi Lajos tervei szerint. A nagyméretű, koncertteremmel is ellátott komplexumot 1976-ban a Kereskedelmi Tervező Intézet elképzelései alapján bővítették ki egy hatalmas új szárnnyal. "Nemcsak a régi épületet állítják helyre, hanem újat is emelnek. Kétszázférőhelyes szárnyat húznak fel, amely nagyrészt házgyári elemekből készül. A Debreceni Házgyárból kikerülő, eddig csak lakóházakban alkalmazott fürdőszobákat kis átalakítással a szállodában is felhasználhatják" - írja a bővítés kapcsán a Népszava 1975. április 4-i száma.
Idén márciusban számoltunk be arról, hogy az épület felújítására és új bővítésére kiírt pályázat előtt az MCC készíttetett egy reprezentatív közvélemény-kutatást is, melynek eredménye szerint a debreceniek döntő többsége azt szeretné, ha egy, a történelmi városképbe illeszkedő, hagyományos építészeti stílusú, felújított épület állna Debrecen főterén az 1970-es évekbeli bővítés helyett. A cívisváros lakóinak legnagyobb része azzal értett egyet, hogy az Aranybikát a történelmi szárny stílusával egyezően kell befejezni és felújítani.
A nyertes terv a Napur Architect pályamunkája lett, ahol jól látni, hogy ez a szemlélet manifesztálódott is végül. Az új bővítés a régi épületre felel, szinte tükrözi azt, amelyről kicsit eszünkbe juthat a Kossuth tér 6-8 esete is. Debrecen kizárólag a Napur terveit valósítaná meg, amelyet nyomatékosít az a döntés is, hogy végül második helyezettet nem választottak. A tervek szerint először az 1970-es évekbeli szárnyat bontják el, utána építik fel az MCC diákjainak és szakmai tevékenységének helyet nyújtó épületrészt. Ezt követően a régi, eredeti épület felújítási projektje kezdődik meg, mely később szállodaként működik majd.
Megosztott harmadik díjban részesült azonban az ArchStudio, valamint a Péterffy + Dőry architects pályaműve. Ezen kívül a másik két érvényes pályázatot benyújtó iroda munkáját, a TSPC Kft. és a PLAN - ART MÉRNÖKIRODA Kft. pályaműveit megvételre ajánlotta a bizottság. A díjazott koncepciókat nemsokára részletesen is bemutatjuk az Építészfórumon.
Pleskovics Viola