Közélet, hírek

Kiírták a felhívást a kelenföldi Duna-parti sétány tervezésére

2022.01.11. 10:59

Buda déli partszakaszán egy új, gyalogos, kerékpáros és szabadidős infrastruktúra jönne létre, amivel közelebb hoznák az embereket a Dunához, biztosítva a budai Duna-part egybefüggő gyalogos és kerékpáros végigjárhatóságát. 

Kiírta a felhívást a Budapest Fejlesztési Központ a kelenföldi Duna-parti sétány tervezésére - derül ki az uniós közbeszerzési értesítőből. Ahogy a leírásban olvasható, a projekt célja, hogy Buda déli partszakaszán egy új, gyalogos, kerékpáros és szabadidős infrastruktúra létrehozásával közelebb hozzák az embereket a Dunához, biztosítva a budai Duna-part egybefüggő gyalogos és kerékpáros végigjárhatóságát. A sétányról korábban, még novemberben is volt szó, ugyanis ez is része a Ráckevei-Duna térség kapcsolódó fejlesztéseinek. (A Ráckevei-Duna revitalizációja ugyancsak a BFK-hoz tartozik.)



A beruházás az Öböl utcánál kezdődik, majd nagyjából 3600 méter hosszan haladhat dél felé. A sétány a Galvani utcánál csatlakozik a tervezés alatt álló új Duna-híd budai hídfőtérhez, majd továbbhaladva a Keserű-ér újabb híddal történő átszelése után csatlakozik az Árasztó úthoz. Innen az Árasztó út nyomvonalán végig haladva, a Hosszúréti-patakon átvezetve vezeti el a kerékpáros és gyalogos forgalmat a kerülethatárig. A sétány 20-30 méter szélességű (így körülbelül 100 ezer m2 területű), és magában foglal egy lineáris zöldinfrastruktúrát, amely megfelelően széles sávban épül ki ahhoz, hogy párhuzamosan többféle rekreációs használatra is alkalmas lehessen.

A tervező feladata többek között, hogy döntéselőkészítő- és vizsgálati dokumentációt készítsen, indokolt esetben környezeti hatásvizsgálatot folytasson, szerezze be a szükséges környezetvédelmi engedélyt, készítsen Natura 2000 hatásvizsgálati dokumentációt, ütemtervet, valamint végezze el a tájépítészeti tervezést. Elvárás még favédelmi terv, teljes körű, minden szükséges szakágra kiterjedő engedélyezési és kiviteli tervek készítése az Öböl utca- Keserű-ér szakaszra, az új Duna-híd kiszabályozott hídfőterének tájépítészeti megtervezése a csatlakozási pontok figyelembevételével, szükség esetén pedig fakivágási engedély beszerzése is. Emellett kisebb épületeket, építményeket (WC-mosdó-pelenkázó, üzemeltetési épület, a későbbiekben telepíthető büfék) is kell tervezni, valamint fontos még az árvízi védekezéshez szükséges műszaki tartalom megtervezése is. 

A nyertesnek ezeken felül közre kell működnie a részvételiségi folyamatban, a lefolytatott lakossági igényfelmérések során feltárt lakossági igényeket, elvárásokat lehetőség szerint bele kell dolgoznia a tervekbe.

Az ajánlatokat 2022. február 7-ig várják.