Eperjesi Blanka diplomamunkájában a választott helyszín természetes adottságaihoz igazodó, a hagyományokhoz visszanyúló, de egyúttal kortárs technológiákat is alkalmazó gyógynövény-feldolgozó és látogató központot tervezett. A fő funkció mellett a komplexum célja a látogatók megismertetése a természet kincseivel.
„A gyógynövények valódi természetével való kapcsolatfelvétel a leginkább megtérülő kaland, melyben valaha részünk lehet." /Marlene Adelmann/
A GYÓGYNÖVÉNYEKHEZ VALÓ KAPCSOLÓDÁS
Napjainkban az emberek egyre nagyobb érdeklődést mutatnak az egészségmegőrzés iránt, egyfajta trenddé kezd válni ez az életfelfogás. Újra a hagyományos, természetes gyógymódokhoz fordulnak, és egyre szívesebben alkalmazzák a gyógynövényeket a jótékony hatásaik miatt.
Megfigyelhető, hogy a szabadidő fontossága is felerősödik, az emberek értékelik és ezáltal törekednek is a minőségi idő eltöltésére. Próbálnak lelassulni a rohanó hétköznapok után. A természetközeli helyek egyre népszerűbbé válnak, az emberek szívesen pihennek egy csendesebb, nyugodtabb környezetben, minél inkább törekednek a városból való kiszakadásra.
Az egészségtudatos életmód és az e fajta szabadidő turizmus a gyógynövény-termesztésben remekül képes összekapcsolódni.
HELYSZÍN
Bálványos a Külső-Somogyi dombság északi részén, a megye legmagasabb pontjának számító, 311 méteres Gyugy-háttól délre, két észak-déli irányú völgyben fekvő zsáktelepülés. A Balatontól körülbelül 10 kilométerre délre helyezkedik el. A Balaton közelsége sok lehetőséget ad a nyári időszakban a látogató kert fellendítésére, azonban annyira nincs közel, hogy hatalmas tömegeket vonzzon, ami megtartja a hely intimitását. Így csak a célzottan ideutazó látogatók jelennek meg a helyszínen.
A helyszínválasztásnál fontosnak tartottam, hogy egy falusias környezetbe illeszkedjen az épületegyüttes, hiszen a fő funkció – a feldolgozás – jellemzően vidéken történik. Azonban bemutató- és oktatókertként könnyen megközelíthetőnek is kell lennie a látogatók számára.
JELENLEGI HELYZET
Úgy gondolom, már jelenleg is adott egy gyönyörű, természetközeli helyszín. Az egész területre vonatkozó koncepció megtervezése pont emiatt fokozott finomságot igényelt. Tervezésem alapvető gondolatmenete az volt, hogy a meglévő, természet által formált völgyet egészítem ki olyan apróbb részletekkel, amelyek odaillően viselkednek. Jelenleg a területen már elkezdődött a gyógynövénytermesztés, bár még csak kisebb léptékben. Ezen felül a terület hátsó részén található egy tulipános, illetve gyümölcsös. E sajátos és azonnal magával ragadó környezet igazán könnyen vonzza a látogatókat már most is.
ÉPÍTÉSZETI KONCEPCIÓ
A diplomamunkám célja egy olyan épületegyüttes létrehozása, amely komplex módon reagál mind a gyógynövények feldolgozásához szükséges terekre, mind a látogatók és a számukra tartott oktatások igényeire. Egy olyan egységet szerettem volna létrehozni, amely visszafordul a hagyományokhoz, mégis kortárs technológiákkal oldja meg a szerkezetek és használati egységek kialakítását.
A terület elsődleges funkciója a gyógynövény- és gyümölcsfeldolgozás. Természeti, környezeti adottságokkal bőven rendelkezik a terület. A fő szezon kora tavasztól körülbelül őszig tart, ekkor a gyógynövények kapnak nagyobb hangsúlyt az üzemben. Ősztől kezdve lehetőség adódik a területen termett gyümölcsök feldolgozására is, így az üzem éves szinten tud működni. Mindezek mellett az inspiráló környezetet szeretném az idelátogatók számára még vonzóbbá tenni, emiatt fűztem fel még egy szálat a feldolgozó mellé. Ez a funkció csupán másodlagosan jelenik meg, bár meglehetősen jól kiegészítik egymást. A látogatók egy vezetett túrán vehetnek részt, miközben az egész területet bejárva megismerkedhetnek a természet adta kincsekkel. A megállók tematikája, hogy az emberek egyre részletesebben, többféle módon, az összes érzékszervük (látás, ízlelés, hallás, szaglás, tapintás) stimulálásával fedezik fel a természetet. Ez a kert nem csupán gyógynövényeket rejt magában, hanem különböző virágokat, terméseket, gyümölcsöket, fűszernövényeket is. A megállók néhol épített elemként jelennek meg, néhol pedig a természethez finoman illeszkedő jelként. Fontosnak tartottam, hogy a vezetett túra komplex ismereteket kínáljon a látogatók számára, így elméleti és gyakorlati tudást is szerezhetnek.
ÉPÜLETEK SAJÁTOSSÁGAI
A tömegek elhelyezésének alapvető kiindulópontja a környezethez való igazodás volt. A feldolgozó üzem egy meglévő, de bontandó épület helyére került, az egész területre nézve egy birtokközponti elemként jelenik meg.
Ez az épület egy masszív kőburkolattal ellátott támfalszerű építmény, ami minél kisebb tájsebként próbál a természetbe olvadni. A földbe süllyesztés által lehetőség nyílik a kert részeként hasznosítani a zöldtetőt. Homlokzata síkszerű, kevés nyílással tördelt, bár az épületkubusból való kiharapásokkal – a fedett nyitott terek létrejötte mellett – biztosított a megfelelő fényigény is a helyiségekben. Az alaprajzi szervezettsége a technológia folyamatát követi. Minél átláthatóbb, letisztult és logikus szervezésre törekedtem.
Úgy gondolom, hogy a feldolgozás leglátványosabb eleme, technológiai folyamata a szárítás, emiatt az épület kiemelt, látványosabb részeként szerettem volna kialakítani. Az épület tömegéből egy acél, könnyűszerkezetes, üvegdoboz emelkedik ki, mely a napkémény működési elvét veszi alapul. Ennek megfelelően több ki- és beszellőző réssel láttam el a szerkezetet, illetve automatikusan nyitható, kifele billenő ablakokkal és árnyékolókkal, amelyek lehetővé teszik az átszellőzést nyáron.
A közösségi épület tömegformálását a vidéki, helyi házak archetipizált megjelenése befolyásolta. A legfontosabb építészeti szándékom a flexibilis térhasználat volt, hiszen többféle, különböző rendezhetőséget, térkialakítást igényelnek a rendezvények.
Eperjesi Blanka
Szerk.: Hulesch Máté