Technológia

Kis odafigyeléssel ellenáll a tetőnk a téli viharoknak

2012.11.21. 09:13

A híradásoknak és a szakmai tájékoztatóknak köszönhetően ma már egyre jobban bevésődik tudatunkba, hogy a hűvösebb napok közeledtével téli gumira cseréljük le autónk abroncsait, és a fűtési szezon kezdete előtt ellenőriztessük a kéményt, valamint a fűtőberendezésünket is.

Azonban saját és anyagi javaink biztonsága érdekében érdemes odafigyelni házunk, épületünk tetőszerkezetének állapotára is. Most hét olyan pontra hívjuk fel a figyelmet, melyek ellenőrzésével és szakszerű javításával a téli viharok sem fognak kárt okozni otthonunkban.

A tetőszerkezet ugyanolyan gondosságot és karbantartást igényel, mint belső lakókörnyezetünk, kertünk, vagy autónk. Az alábbiakban azokra a tipikus, de elkerülhető rongálódásokra hívjuk fel a figyelmet, melyek a tető életkorának előrehaladtával egyre gyakrabban jelentkeznek. Vannak, melyeket mi magunk is elháríthatunk, és vannak, melyek szakember segítéségével hozhatók helyre.

Hét pontban arról, hogyan várjuk biztonságos és stabil tető alatt a telet:

1. A tetőfedő anyagok számos esetben nem tudnak ellenállni a viharos időjárásnak a cserepek és lesodródnak a tetőről. Ennek leggyakrabban a hiányos rögzítés az oka. A széllökések általában a tető szélein beépített cserepeket tudják megemelni, balesetveszélyt és beázást idézve ez által elő. Ezért fontos, hogy az oromszegélynél, a gerincnél, valamint az eresznél lévő cserepek és kúpcserepek rögzítése stabil legyen. Ilyen rögzítő tető-kiegészítő elemek, mint a viharkapcsok, ereszkapcsok a gyártóktól beszerezhetőek. Ezek szükségességét, beépítését legjobb, ha szakemberre bízzuk.
 

Tipp: „Google segítségével tájékozódhatunk a kiegészítők gyártóiról, áraikról. Keressünk rá például a viharkapocs, ereszkapocs, kúpcserép-rögzítő kifejezésekre.

2. A nem megfelelően kivitelezett lezáró elemek, kémény- és falszegélyek, hajlatok és kémények menti illesztések szintén sok kellemetlenséget okozhatnak. A beázások túlnyomó része ezek nem megfelelő beépítése miatt következik be. Ha például a záró lemezek tömítése nem tökéletes, a bádog elrozsdásodott, hiányzik, vagy sérült a fémlemezek peremezése, akkor tetőnk be fog ázni. Míg a tömítést UV álló tömítőanyaggal magunk is elvégezhetjük, a bádogos munkát ajánlott szakemberre bízni.