Épületek/Középület

Kisdolog a Mátyás téren

2012.08.21. 12:43

Bármelyikünknek szüksége lehet rájuk, ha fél napot lót-fut ügyeket intézve, ha kisgyermekkel közlekedik, vagy ha turistaként jár be egy idegen várost. Igen, mind ismerjük ezeket az apró köztéri objektumokat: ők a nyilvános illemhelyek, a közterületek tisztántartásának első vonalbeli harcosai. Mert ugye: ami nem kerül a köztérre, azt nem kell eltakarítani. A Mátyás téren a VIII. kerület átfogó rehabilitációs programjába illeszkedően nemrégiben készült el az új toalett, s vele együtt egy kisméretű csőszház Alföldi György tervei alapján. Az épület-párost Mizsei Anett mutatja be.

Budapest ellátottsága a használható közhasználatú illemhelyek tekintetében finoman szólva is hagy maga után némi kívánnivalót. A közelmúltban azért persze történtek már pozitív változások, számos forgalmasabb csomópontban legalábbis felújították és újra megnyitották a már kiépített infrastruktúrát. A nagyobb terek, játszóterek egy részén mobil toalettekkel enyhítették a hiányt, habár ezek mindig csak átmeneti megoldások - sem nem szépek, sem nem praktikusak. A Mátyás téri pavilon ezzel szemben hosszút távon láthatja el funkcióját.

A Mátyás tér területének jelentős részét a körbekerített játszótér foglalja el. A környező útburkolatok, utak felújítása folyamatban van, s itt található a kerület egyik fontos, fiatalokat megszólító kulturális intézménye, az ugyancsak Alföldi György által átalakított  Kesztyűgyár Közösségi Ház. A tér tehát kialakult életrenddel bír, s most már illemhellyel is a tisztaság, csőszházzal pedig a biztonság érdekében.


A pavilonok telepítésénél a kialakult állapotot kellett alapul venni, a tér átépítésére nem volt lehetőség. A két kis épületet a tér északkeleti oldalára helyezte a tervező, az utcával párhuzamosan, de attól egy zöldsávval elválasztva. Mindkettő bejárata a tér felőli oldalon található, s az utca felé zárt fallal fordulnak, kijelölve a tér határát. Az illemhelyet a játszótéren kívül helyezték el, míg a csőszház onnan nyílik, elsősorban annak biztonságát és épségét szolgálja.

 

 


Mindkét pavilon lekerekített formákkal, önálló kis sejtként úszik a tér szélén. Alaprajzuk a lehető legegyszerűbb: a csőszház kis irodát és raktárat, a toalett női, férfi, illetve akadálymentesen használható fülkéket foglal magában. Belső felületein festett betont és kerámia lapot alkalmaztak a tervezők, strapabíró, mosható kivitelben. Kívülről fa lécekkel burkolták az épületeket és szürke színű fém nyílászárókat helyeztek el. A tervező azokra is gondolt, akik a környező házak emeleteiről látják nap-nap után a teret: a kis pavilonok ötödik homlokzatát zöldesítve valósították meg.

Mizsei Anett

 


Mátyás téri melléképületek (nyilvános wc és csőszház)
vezető tervező: Alföldi György
építész munkatársak: Takács Sándor, Szabó Lea
generáltervező: Rév8 Zrt.
helyszín: Budapest VIII. ker., Mátyás tér
megbízó: Budapest Józsefvárosi Önkormányzat Polgármesteri Hivatala