„A tudósok az évszázad végéig 50-55 extrém meleg nappal számolnak, ami nem túl jó hír Bécs 7. kerületének, ahol szinte alig lehet zöld területtel találkozni. A Zieglergasse az osztrák fővárosban éppen ezért egy új projektbe kezdett. A Neubau nevű városrészt nemcsak sűrű lombkoronával rendelkező fákkal fogják beültetni, de permetkapukkal és több utcai vízvételi lehetőséggel is ellátják majd. Összesen 5 permetkapu, 5 pergola védett ülőhelyekkel felszerelve, 32 karosszék, 5 nagyobb vízvételi lehetőség és 24 fa fogja a járókelőket a meleg nyári napoktól megóvni és felfrissíteni. A klimatizált utca kialakítása 2,4 millió euróba, azaz 768 millió forintnak megfelelő összegbe kerül majd, melynek 70 százalékát Bécs a központi költségvetéséből finanszírozza. Az építési munkálatokat év végére fejezik be” – áll Bécs Város Külképviseleti Irodájának közleményében.
Az úgy nevezett városi hősziget-hatás jelentősen befolyásolja a városlakók komfortérzetét és egészségét, megfigyelték, hogy a forrób nyári napokon megnő a halálozások száma a városokban és nagyobb mértékben, mint azok környékén. Egy 2013-as kutatás szerint Budapesten a belső kerületekben akár 4-6 fokkal melegebb az átlaghőmérséklet, mint a külsőkben és akár 15 fokkal is magasabb lehet, mint a Budai-hegységben, ahol a zöldfelületek mérséklik a hősziget-hatást.
Bécs komolyan veszi a felmelegedés okozta kihívásokat, legutóbb nyolcmillió eurós költségvetést szavazott meg a közgyűlés az osztrák főváros utcáinak és tereinek zöldítésére. „A tervek szerint platánfákkal, szilfákkal és kőrisfákkal fogják beültetni a közterület jelentős részét városszerte. A keretösszeget szétosztják Bécs kerületei között, akik jövő év végéig gazdálkodhatnak belőle. Többek között Ottakringben, a második kerületben és a Favoriten negyedben nő majd a zöldterület nagysága.”
Szintén ebben az évben döntött Bécs arról, hogy ingyenesen zöld homlokzattal látnak el 50 házat a Belső-Favoritenben. „A zöldhomlokzat előnye – azon túl, hogy hőségben 13 fokkal is csökkentheti a hőérzetet – , hogy akár 10 decibellel tompítja a közlekedés zaját. Ráadásul egy négyzetméternyi borostyán évi 1,7 kilogramm szálló port köt meg, a futónövények pedig életteret biztosítanak számos rovar- és madárfajnak.”
Hasonló "élhetőségi reformokat" vezetett be London is. Lucy Saunders egészségügyi szakértő Healthy Streets névre keresztelt ajánlásrendszeréről - amely bekerült a londoni városfejlesztési stratégiákba - korábban így írtunk az Építészfórumon: "...fontos, hogy lehessen leülni és megpihenni, hogy legyenek árnyékos, széltől és esőtől védett terek, ivókutak és nyilvános mosdók. Rendkívül fontos a levegő- és zajszennyezés mérséklése, továbbá, hogy tiszta és rendezett, nyugodt és kellemes legyen a közterület, hogy legyen elegendő zöldfelület."
ÉF