Épületek/Lakóépület

Kőből faragott kényelem

2011.04.27. 14:09

Heterogén környezet, erősen lejtős telek, szigorú szabályozás – nem a legkönnyebb kiindulási feltételek egy családi ház tervezésekor. A kötöttségekből Schill Bernadett és Schill Gábor mégis előnyt tudott kovácsolni. Így jött létre a funkcionálisan személyre szabott, terepbe „faragott”, csiszolt mészkőtömbként megjelenő ház.

Kőből faragva
Az építési telek Buda agglomerációjában, Budaörsön található. Az épített környezet meglehetősen heterogén, a terület erősen lejtős. Az elmúlt két évtized, sőt még az előző rendszer építészeti lenyomatai is fellelhetők. A helyszín nyugodt, félreeső, és pazar kilátással bír. Saroktelek a maga előnyeivel és hátrányaival ...

 

 

 

 

 

 

 
 

 

A beépítés - "hála" a kemény szabályozásnak - elég egyértelmű volt, a szabályozás szerint oldalhatáron álló, ergo csak 3 homlokzattal számolhattunk. Megközelítőleg egy 10 x 10 m-es, vagy ennek megfelelő terület építhető be, a telek zsebkendőnyi, bár tájolása ideális. Gyakorlatilag minden, az ember számára fontos momentum a terület déli oldalára sűrűsödik, úgymint intimitás, napfény, panoráma ...

Megbízói elvárásoknak megfelelően letisztult, időtálló (mind esztétikai, mind materiális értelemben), ésszerű lakóépületet terveztünk. Az alaprajzi funkciók tiszták, áttekinthetők, mégis személyre, pontosabban a megrendelő egész családjára szabottak. Kerültük a pazarló, kihasználatlan tereket. Elsősorban a megrendelő életvitelének megfelelőt alkottunk, melyet még befolyásolt a két utca jelenléte, így az épületet viszonylag zárt, amely alól kivételt képez a déli, udvari homlokzat.

 


 

Az összes paraméter közül az építménymagasság volt a szűk keresztmetszet. Mivel megbízónk hallani sem akart magastetős kialakításról, a terepbe "faragás" mellett döntöttünk, ezzel elkerülvén az építménymagasság-számítás bravúrjait vagy az esetleges kényszeredett formai megoldásokat. Az épület kerüli a sallangokat, felesleges díszítéseket, sokkal inkább szerkesztési, szerkezeti megoldásaival hoz elgondolkodtató részleteket, mint például a loggia vékony lemeze, vagy az átforduló üvegsliccek. Az épület tömege tudatosan szikár, egy kőtömbre is asszociálhatnánk. Az anyaghasználat, a hideg – mint a látszóbeton és az alumínium nyílászárók – és a meleg felületek – a mészkő természetes hatása, a fa járófelületek –, illetve a homlokzat síkjait "szabdaló" nyílások egyensúlya teszi az épületet egységessé.

 

 

 

A családi lakóépület nem akart az energiatudatosság oltárán áldozatul esni a kompromisszumoknak, azonban mind szerkezeteiben, mind gépészeti megoldásaiban előremutató, és komoly tartalékokkal rendelkezik.

Végeredményben azt a gondolatot, hogy egy csiszolt "mészkőtömb" a kertben "elhelyezésre" kerül, a kezdeti elképzelésnek megfelelően meg tudtuk valósítani. Elgondolásunk szerint így legalább annyira emberkéz alkotta, mint amennyire a természetből fakad … tehát ott van a helye.

Schill Gábor


Budaörs családi lakóépület

vezető tervezők: Schill Bernadett, Schill Gábor
tervezés éve: 2007
kivitelezés éve: 2009
bruttó szintterület: 315 m2