Épületek/Lakóépület

Kompakt kényelem a III. kerületben

2016.08.23. 14:30

Tóth Zoltán, Nagy Csilla és Kollár Petra [Artgroup] Budapest III. kerületében, egy parányi utca parányi telkére tervezett visszafogott eleganciával, játékos és mozgalmas részletekkel rendelkező minimalista lakóházat. Palkó György fotói. 

Van az úgy, hogy túl nagy egy telek és nem tudunk vele mit kezdeni, nehéz fenntartani. Olyan is van, hogy túl kicsi és meglepődve szemlélődik a tulajdonos, hogy nem fér rá az elképzelése. Ez egy olyan eset, ahol a helyszín előnyeit mérlegelve vásárolták meg a tulajdonosok a telket, és szinte belsőépítészeti pontossággal rendezték be, de nem bútorokkal, hanem magával a házzal.




A telepítés jellegéből adódóan a ház már a kerítésnél elkezdődik, külső kapcsolatot keresve, hidat képezve az utca és a ház között. Az épület födémvonala határozottan folytatódva nyúlik túl a házon, kijelölve a bejáratot és a parkoló helyét. A parkoló fém pergolái jelzik különbözőségüket, árnyékot adva az alatta álló járműveknek.

A földszinti födém túlnyúlása alapjaiban határozza meg az épület tömegformálását. A határozott vonallal megrajzolt építészeti elem egyszerre vágja ketté és szögezi a földhöz az épületet. A gerenda változó funkciója a hossztengely mentén végigkíséri az épületet. A bejáratnál oszlopként kezdi, majd árnyékadó pergolában folytatódik. Az épület mellé érve véd az esőtől, majd a nappali terasza felett folytatódik, megvédve az ott pihenő háziakat.




A játékos, mozgalmas, de mégis visszafogott tömegformálás könnyedén szórakoztatja a szemlélődőt az érdekes részletek keresése közben. A változó tömegek árnyjátéka folyamatos mozgási pályára helyezi az épületet. A pergolák játéka nem csak véd a nap sugaraitól, de díszíti és kiegészíti a ház tömegét. A folyamatosan változó tömeg ritmusa nem véletlenszerű, mindig az adott funkcióhoz igazodik, és csak annyira ugrik be vagy éppen nyúlik ki, amennyire a belső tér funkciói azt igénylik.

Az anyaghasználat összhangban van a tömegformálással. A visszafogott tömeget visszafogott felületek és anyagok díszítik, a hivalkodás látszatát messziről elkerülve. A fehér, vakolt felületek méltón egészítik ki a semleges mészkőburkolatot. A nyílászárók fekete színe finom keretet ad a nyílásoknak.
Itt még nincs vége, mivel a külső design kiegyensúlyozottsága a belső terek kialakításában is folytatódik. Ez annak ellenére van így, hogy az építésztervezők feladata nem terjedt ki az interiorra. A belsőépítészeti megoldások a tulajdonosok magas szintű vizuális érzékenységét tükrözi.





A külső és belső terek egyensúlyát az azonos anyaghasználatnak köszönhetjük. Ugyanazok az anyagok és színek jelennek meg, csak az arányok változnak, követve a funkcionális igényeket. Fehér falszínek, mészkő fal és padlóburkolatok váltakoznak sötétbarna fa elemekkel. A nyílászárók feketéje nagyobb felülettel jelentkezik a konyhabútorban. A szőnyegek és egyéb textilek is jogosan foglalják el a helyüket. Üvegkorlát kint is bent is. Egy újabb kapocs a külvilággal. Az egységes lámpahasználat is eleganciát sugároz. Mióta létezik az „articsóka”, azóta hódít.





A kiegyensúlyozott és visszafogott anyaghasználat kompakt kényelmet sugároz.
A földszint feltárása a tömeg közepén történik, nappali, konyha-étkező térre és intim zónára osztva az alsó szintet. A nappali tér, teljes felületével eltolható üvegfalakon keresztül csatlakozik a külső, részben fedett térhez. Így összeköthető a belső tér a kerti pihenő terekkel. Az emeleti szobák a csendes kertre néznek, hatalmas teraszokkal kiegészülve, ahonnan élvezhetjük a pergolák nyújtotta látványt és a kert hangulatát.