A Tecton mérnökiroda 2020-ban kapta meg a megbízást egy négycsoportos óvoda tervezésére. A tulajdonos Egri Főegyházmegye kérése egy korszerű óvoda, valamint a területen álló műemlék épületcsoport és környezetének megújítása volt. A Tecton társtervezője a BLOKK építésziroda volt.
Kálvária templom, Gyöngyös
A Gyöngyös nyugati szegélyén emelkedő Úr dombján, a mai Kálvária-parton az első ismert épületet a Jezsuiták oltalma alatt működő Agónia Társulat építtette (Congregatio Agoniae Christi) 1721-ben, az egyház és a helyi földesurak támogatásával. Nem sokkal utána készült a kőkerítés, majd a kis, kör alakú, boltozatos kápolnák. A nedves, agyagos talaj miatt a főépület többször megsüllyedt, végül 1877-ben elbontották és ekkor építették a helyére a jelenleg is álló, a Szent Keresztnek szentelt, háromhajós templomot.
Az alapozást ezúttal is alulméretezték, ezért az új, merész kupolát pár év után le kellett bontani és síkfödémmel helyettesíteni. Később a kriptát is megszüntették, mert állandó, 70-80 cm mély forrás alakult ki benne, amelyet az itt lakó remeték ivóvíznek használtak. Az oltárt és a Zsolnay-műhelyben készült stációképeket az utolsó gondnok, Guba Pál 1952-es halála után áthelyezték a gyöngyösi plébániatemplomba. 2001-ben ledőlt a kapuépület tornya, újjáépítése 2007-ben fejeződött be. A templom gazdátlanul áll, állapota folyamatosan romlik.
Tervezési Program
A négycsoportos óvoda tervezésére 2020 nyarán kaptunk megbízást. A tulajdonos Egri Főegyházmegye kérése egy korszerű óvoda, valamint a műemlék épületcsoport és környezetének megújítása volt, melynek során a régi épületek is az óvoda működésébe kapcsolódnak. A tervezett funkcióváltással a régi épületek világi rendeltetést kapnak. A vázlattervet 2020 decemberében mutattuk be, jelenleg már az építési engedély birtokában a kiviteli terveket véglegesítjük.
Az új épület telepítésénél mindennél fontosabbnak tartottuk a műemléktemplom és az új épület megfelelő viszonyát. Ebből született az ovi köríves formája, amely a templom felé néző, hosszú, ívelt üvegfallal fókuszba helyezi, körülöleli a Kálvária templomot. Az új épület teteje mindenhol a régi templom irányába lejt, ezzel meghajlást, térdre ereszkedést mutat felé.
Az óvodaépület felső szintjének tartószerkezete; falai és tetőfödéme tömör fapanelből (CLT - cross laminated timber) készülnek. Az üzemi előregyártással, pontos méretre készülő, rétegragasztott lucfenyő panelek alkalmazása nálunk középületek szintjén még nem elterjedt. Alkalmazását a régi épületektől való kontrasztos elkülönülés, a látszó faszerkezetek szándékolt, természetes megjelenése valamint a gyors és pontos építés egyaránt indokolta.
Abban is biztosak vagyunk, hogy az ide járó gyerekeknek maradandó élményt nyújt majd a természetközeli belső tér és a karakteres, hagyományos fa építőjáték megjelenésű, környezetbarát építési mód.
Az új óvoda alaprajza gerezdekből áll, melyek egy 36 méteres belső, és 44 m-es külső sugarú körgyűrű részei. A belső ív mellett fut az üvegezett közlekedő, melyből sugarasan nyílnak a csoportszobák és a kiszolgáló helyiségek. Minden csoportszobához tartozik egy mosdó és egy öltöző is. Az öltözők a közlekedő bővületei, ezekből lehet közvetlenül bejutni a csoportszobába vagy a mosdóba. Az épület nyugati végén van egy fedett-nyitott átjáró, ami összeköti az új épületet a régivel, esőben is elérhetővé teszi a régi templomban kialakított nagytermet és a foglalkoztató helyiségeket.
Az alsó szint föld alatti részein olyan helyiségek kaptak helyet (elektromos és gépészeti helyiség), amelyekben nélkülözni lehet a természetes megvilágítást. A homlokzattal rendelkező helyeken irodák, orvosi szoba és karbantartó műhely kapott helyet, valamint melegítő konyha és étellift készül. A épület túlnyúló tömege alatt, az alsó szinten 12 kerékpár és négy személygépkocsi parkolhat.
Templom helyett közösségi tér
Az épületszerkezetek felújítása és a hiányzó részek pótlása mellett két fontosabb átalakítást tervezünk. A templom főbejáratával szemközti, az óvoda felé néző ablakot üvegezett ajtóvá alakítjuk. A másik átalakítás, hogy a kereszt alaprajzú templomtér oldalszárnyaiba két új karzat kerül, alattuk mosdó és műhelypultok kapnak helyet. Az új szerkezetek itt is az óvodaépület építőanyagából, rétegragasztott fapanelből készülnek. A kereszt alaprajz két kisebb terének kitöltésével nagyobb hangsúlyt kap a 6 méter belmagasságú tér, amely így a gyerekek téli mozgásigényének kielégítésén túl kisebb közösségi események, koncertek megtartására is alkalmas lesz.
Kapu épület, műemlék
A Kapu épület és az oldalszárnyaiban kialakított remetelakások szintén leromlott állapotúak, az alapmegerősítés és felújítás után a helyiségeket a megbízó közösségi célra szeretné hasznosítani. Cél, hogy a kapu előtti teresedésre néző épületben egy kis fagyizó-kávézó nyithasson, külső és belső terasszal, amely a jelenlétével felvirágoztatja környezetét.
Kápolnák
Az épületcsoport legrégebbi tagjai a kis kör alaprajzú, boltozatos kápolnák. Eredetileg egy négyzet alaprajzú kőkerítés sarokelemei voltak. Ezek a műemléki helyreállítás után minden változtatás nélkül megmaradnak eredeti formájukban. A cél, hogy a gyerekek is bejárhassák, élettel töltsék meg.
Kovács Dénes
Tecton Kft.
Szerk.: Pleskovics Viola