Az ELTE és a Pécsi Tudományegyetem közös szervezésében konferenciát rendeznek az idén szeptember 22-én elhunyt kultúrakutató emlékére. Jameson világszerte ismert kritikai gondolkodó, akinek paradigmatikus, magyarul is olvasható posztmodern-elmélete (A posztmodern, avagy a kései kapitalizmus kulturális logikája) az építészeti gondolkodásra is mély hatást gyakorolt. A konferenciára bárki jelentkezhet; január 15-ig várják az 500 szavas absztraktokat.
A közelmúltban elhunyt Fredric Jameson (1934–2024) nemcsak az Egyesült Államokbeli, hanem általában az angolszász kultúratudományok vezető alakja volt; élete során rengeteget tett a kontinentális kritikai elmélet tengerentúli meghonosításáért és folytatásáért, a kritikai kultúrakutatás módszerének újradolgozásáért, tárgykörének kibővítéséért. Ez idáig csak leghíresebb, A posztmodern, avagy a kései kapitalizmus kulturális logikája című könyve jelent meg magyarul. Mindazonáltal Jameson munkássága erősen kötődik a magyar szellemi élethez, amennyiben egyik fő inspirációs forrása Lukács György életműve (azon belül különösen a Történelem és osztálytudat). A Jameson tiszteletére szervezett kétnapos emlékkonferencia a vele szemben felhalmozódott intellektuális adósságunk törlesztésében vállal szerepet, a hazai recepció felélénkítése érdekében kerül megrendezésre.
A konferencia időpontja és helyszíne: 2025. március 7., Pécs – március 8., Budapest
A maximum 500 szavas absztraktokat a fredricjameson2024@gmail.com e-mail címre várjuk 2025. január 15-ig. (Megkötés nélkül bárki jelentkezhet.)
A konferencia a következő intézetek hallgatóinak közös szervezésében valósul meg:
az ELTE BTK Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézete;
az ELTE BTK Művészetelméleti és Médiakutatási Intézete;
a PTE BTK Filozófia, Művészetelméleti és Klasszikus Tanulmányok Intézete.
A konferencia Facebook eseménye