A zalacsányi Batthyány Kastély magtárából konferenciahelyszín lett, mely idővel átalakításra és bővítésre szorult. "A létrejött épületegyüttes képes gazdaságos keretek között adaptálni korunk összetett követelményeit, és a kastély környezetének építészeti karakterét tiszteletben tartva funkcionális és építészeti többletet nyújtani" – írja Könyves-Tóth Piroska a Studio Konstella tervei alapján megvalósult bővítésről.
2022, Zalacsány, Batthyány Kastélypark. Regénybe illő vidéken az építész belecsöppen egy kastélypark évszázados történetébe. Átmeneti szereplő, ámde fontos alakítója az események helyszínének. A park szélén kissé zömök, zárt épület áll, fehérre vakolt homlokzatán kis ablakokkal. Eredeti rendeltetésétől eltérően használják. Az egykori magtárépület konferenciahelyszínné történő átalakítására 2013-ban került sor. A mindenkor átalakulóban lévő használói igényeknek kellett eleget tennie.
2024. Az egykori gazdasági épület már nem egymagában áll. Minden feltűnést kerülve szelíd tömegként húzódik meg mögötte egy új szárny. Nem tolakodó, nem hivalkodó. Rejtőzködő bővítménye az épületnek. A helyszínen lépésről lépésre közeledve fokozatosan tárja fel értékeit. Környezetre való nyitottsága ünnepi hangulatot ébreszt és szemlélődésre hívja az érkező vendégeket.
A Batthyány Kastélypark ligetes-dombos környezetében álló magtárból átalakított épület konferenciák és esküvők megtartására biztosított rendezvényhelyszínt. A park távolabbi területén szállásépületek is találhatók. A földszinten étterem működött, az emeleten konferenciatermet alakítottak ki. A kétszintes elrendezés esküvő esetén kedvezőtlennek bizonyult a szintkülönbség miatt. A használat során bővítés igénye lépett fel. A megrendelő a Studio Konstella iroda tervezőit kérte fel a rendezvénytér bővítésének megtervezésére.
A megbízás 200 főt befogadni képes esküvői helyszín létrehozására szólt, külön étkező- és tánctérrel. Az eredetileg 100 főre létesített tálaló, melegítő konyha bővítése, valamint a vendég vizesblokkok és a gépészeti kiszolgálóhelyiségek bővítése is szükségessé vált. A helyszínen töretlenül zajló események szoros időkeretet szabtak a megvalósítás folyamatának a tervezéstől a kivitelezésig.
A határidő mellett a költségtényezők is jelentős súllyal bírtak a fejlesztési projektben. A kivitelezésre rendelkezésre álló 3-4 téli hónap meghatározó tényező volt a szerkezetválasztás szempontjából. Ezen keretrendszerben egy végül nagyon nyugodt, felszabadult karakterű rendezvénytér formálódott, ami szervesen működik együtt a meglévő épülettel. Ugyanakkor, az átalakítás-bővítés nem merül ki a funkcionális igények kielégítésében. Egyik oldalon a gazdaságosság, a költségek kordában tartása, az időkeret, másik oldalon ott vannak a természeti és táji környezetből érkező nagyon erős impulzusok. Rét egy domb ölelésében. Mesébe illő domboldal, legszebb korukat élő fák, a mezei virágok, madár zsivaj.
Szimbiózis. A meglévő épület eredeti rendeltetésből fakadó zártsága kontrasztban áll az új tömeg nyitottságával. Szembetűnő különbözőséget mutat építésük korának kifejeződése az alkalmazott építőanyagok és technológiák által. Az eredetileg falusi építési eszközkészlettel épült, befelé forduló magtárépület mellett friss könnyedséggel jelenik meg az új rész jellemzően mai, rétegelt ragasztott és CLT fa panelekből építkező átjárható szerkesztése. Ahogy a két épületrész tömegében és megjelenésében elkülönül egymástól, úgy a funkciók tiszta szétválasztása lelhető fel a belső helyiségek rendjében. A meglévő épület működése alapvetően nem változott, ide kerültek némi átszervezéssel a kiszolgáló helyiségcsoportok. Az új épületrész ezáltal kizárólag fő funkciókat lát el, kint és bent határainak nagymértékű feloldásával tágas, egymásba nyíló terek láncolatát tette lehetővé. A fedett-nyitott teraszok és eltolható üvegfalak révén az épület szabadon átlátható és átjárható. A funkcionális egymásra utaltság tette lehetővé, hogy a régi mellett az új épülettömeg eltérő, de nagyon is egyéni karaktere ki tudott bontakozni.
Az épület legfőbb jellemvonása a szerkezet választásából fakadó könnyedség. Egyterű térszervezése csupán a változó belmagasságok révén tagolódik. A nyugati homlokzat óriási kitekintő fala a tájra jellemző domboldalra néz. Az ember számára a természetben elidőzés élményét emeli át. Ezt a nagy vásznat az évszakok festik át hónapról hónapra. Az átmeneti fedett-nyitott terek átjárhatósága testközelbe hozza a bentről szemlélt látványt, így az nem marad elérhetetlen idill. Ám a megnyitások sora nem az egyetlen építészeti gesztus, ami a természetet beemeli a belső térbe. Erős fa illat járja át az épületet. A belsőépítészeti kialakításban a kezeletlen fafelületek dominálnak. A nagy fesztávú oszlop-gerendás tartószerkezet kiosztásának ritmusa, a nagyméretű üvegfelületek és a terrazzo-szerű padló csiszolt beton felülete teremtenek kortárs, otthonos környezetet az ide látogatóknak.
A főszezonban főként esküvőket ünnepelnek itt, de az épületrész ugyanúgy szolgál konferenciák és céges rendezvények befogadására. A kényelmet fokozzák a kastélypark kínálta szállás és rekreációs lehetőségek. Egy-egy rendezvény alkalmával az események több helyszínen zajlanak, egyéb szolgáltatásokat is igénybe vehetnek a vendégek. Az április végétől őszbe nyúló szezonon kívül tartottak már itt jógatábort, szilveszteri mulatságot. Szívesen használják az épületet.
A létrejött épületegyüttes képes gazdaságos keretek között adaptálni korunk összetett követelményeit, és a kastély környezetének építészeti karakterét tiszteletben tartva funkcionális és építészeti többletet nyújtani. Szépsége egyszerűségében nyilvánul meg.
Könyves-Tóth Piroska
Szerk.: Hulesch Máté