A kooperatív szó közösségit jelent. Ez egy lakásmodell alapja, amelyben több ember egymást segítve közösségben él. Véleményem szerint a jelenlegi, az egyént egyre jobban elszeparáló világban ez az irány lehet előremutató. Napjainkban egyre több probléma merül fel az idősek helyzetével kapcsolatban. Előtérbe kerül magányosság, elszigetelődés, társadalomból való kirekesztettség érzése a nyugdíjas évek kezdetén. Az idősekre abszolút nem marad idő és ez által igen nagy részükön eluralkodik a haszontalanság érzése. A koncepciót ezek a problémák megoldása ösztönözte.
Régebben generációk éltek egy fedél alatt, ahol minden egyénnek meg volt a maga szerepe (amíg a fiatalok dolgoztak az idősek a kis gyermekekre vigyáztak…), vidéki falvakban akad még ilyen család.
Kérem, engedjék meg, hogy bemutassak pár kutatási adatot a témával kapcsolatban. Kutatások megállapították, hogy Magyarország népessége egyre csökken, ezzel szemben az idősek aránya növekvő tendenciát mutat. A magyar lakosság 24 %-a már a 60. életévét betöltötte. (Ez az arány az idő előre haladtával egyre csak növekszik). Az idősek 52 %-a egyedülálló, 25 % vezet Pest megyében és a nyugati országrészen egyedül háztartást. Pár évvel ezelőtt idősek lakásait akadálymentesítették és vizsgálták, hogy egy év alatt mennyi baleset történik. Nem meglepő módon az akadálymentesített lakásokban felére csökkent a balesetek száma. Viszont ezzel csak a fizikai balesetek elkerülése megoldott.
Helyszínválasztás szempontjából statisztikai adatokra támaszkodtam, így megállapítható, hogy a fővárosban igen sok az időskorú személy. Ezek a statisztika adatok is alátámasztják, hogy egyre nagyobb teret és figyelmet kell biztosítani az idősellátásnak. A tervezési terület a III. kerületben, a Bécsi úton található. Jelenleg elhanyagolt parkolóként használják. A kerület szeretné ezt a területet hasznosítani, így egy új utca nyitását írják elő. Ezt szem előtt tartva terveztem meg az épületet. A helyszín fontos pontja, hogy központi helyen van, közelében vendéglátó, kereskedelmi funkciók. Nem kell messzire menni a termálfürdők miatt sem, továbbá két kórház is fekszik 2 km-en belül.
Fontos szempont volt az összetett funkciók összehangolása, a lakóterek elválasztása, a közösségi szobák felosztása és szeparálása. A földszinten kap helyet az étterem, amely külső és belső használatú egyaránt, egy napközi, gyermekmegőrző, hobbikonyha, garázs, közösségi szobák, üzemeltetés és orvosi egység. Az egész egység egy fákkal ültetett belső kertet keretez. Az emeleten kerültek elhelyezésre a lakószobák, nővér szobák, közösségi szobák, tetőterasz emelt ágyásokkal, télikert. A magastetős épület akár bővíthető egy szinttel. A növények minden szinten megjelennek, így barátságosabbá téve az épület komoly funkcióját. Az épület kétszintes, aszimmetrikus "O" alakban helyezkedik el. Anyaghasználatát tekintve, egyszerű vakolt homlokzatot, néhol faburkolat fed, a nyílászárók alumíniumból készülnek, ez pedig összhangban van az antracit színű fémlemezfedéssel.
Az itt tartózkodó idősek céllal költöznek ebbe az épületbe; vállalják, hogy társadalmi tevékenységet folytatnak, és részt vállalnak a közösségi kertek gondozásában. Az önellátásra képes emberek itt közösségben élhetnek, cél lebeghet a szemük előtt, hiszen közösségben minden akadály sokkal könnyebben bevehető. Hiszem, hogy az idős emberek helyzetéből adódóan ez az építmény megfelelő lesz számukra, ahol minőségi, céltudatos, vidám napokat tölthetnek együtt.
Szilágyi Anikó