Épületek/Középület

Körtesárga sarokház Kapolcson

2009.07.27. 08:06

Galántai-ház néven új kulturális helyszínnel és régi-új építészeti értékkel gazdagodott Kapolcs. A népi lakóház felújítása húsz évig tartott Galántai György képzőművész-tulajdonos irányításával. A felújítás önmagán túlmutató célja volt, hogy példát mutasson, hogyan érdemes bánni a ”hétköznapi” építészeti örökséggel, és hogyan lehet minimális pénzből, helyi mesterek segítségével magas színvonalú munkát végezni.

Befejeződött Kapolcson a kiállítótérként szolgáló Galántai-ház húsz éve tartó felújítása. A zsidó asztalos egykori lakóházát és műhelyét még 1989 novemberében vásárolta meg leromlott állapotban Galántai György képzőművész, a most 30 éves Artpool csoport alapítója. A romos épületben működött 1991 és 1995 között az ”Újkapolcs Galéria”, amely a rendszerváltás után Galántai György első próbálkozása volt arra, hogy az 1973-ban betiltott független és autonóm balatonboglári kápolnaműterme szellemét felélessze. A kapolcsi ház kiállítóterében rendezett művészeti események publicitását a Kapolcsi Művészeti Napok rendezvénysorozat is segítette.

 

 

 

A Kossuth utca 55. számú sarokházat Galántai saját tervezésben, saját művezetéssel, műemlékhez méltó gondossággal állította helyre. A felújítás során minden eredeti értéket igyekeztek megőrizni. A faszerkezetű verandát az eredeti formákat követve, megnagyobbított formában ácsolták újra, a menthetetlen állapotú bádog ereszdíszeket újrakészítették, a fagerendás mennyezeteket megtartották és kiegészítették.

 

 

A vakolatok leverése után feltárult az épület addig ismeretlen múltja: két különálló népi lakóház egyesítésével keletkezett, legkorábbi részletei valószínűleg a 18. századból származnak,és egy része korábban fűrészmalomként szolgálhatott. Az egykori malomra emlékeztet az újra kiásott malomárok. A külső homlokzatok vidám sárga színezést kaptak: a ”körtesárga” szín a Kapolcson honos körtére utal, amiből kitűnő pálinka készíthető. A felújítás önmagán túlmutató célja volt, hogy példát mutasson, hogyan érdemes bánni a ”hétköznapi” építészeti örökséggel, és hogyan lehet minimális pénzből, helyi mesterek segítségével magas színvonalú munkát végezni.

 


 

Az utcáról nyíló sarokszobában kiállítótér kapott helyet: itt július 22-én nyílt meg Artpool/Kapolcs emlék/mű című kiállítás.

A felújítás folyamatát Galántai György az első lépésektől kezdve dokumentálta.

További információk a házról és a kulturális programokról az Artpool honlapján.

A fotókat Galántai Györgytől kaptuk, a cikk a képzőművésszel folytatott beszélgetés alapján született.